Soydaşımız Almaniyanın Musiqi İfaçılığı və Hüquqlarının İdarə Edilməsi Cəmiyyətinin fəxri üzvü seçilib
28 noyabr, 2024
Almaniyada yaşayan azərbaycanlı bəstəkar, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, musiqişünas alim Xədicə Zeynalova kimi Almaniyanın Musiqi İfaçılığı və Hüquqlarının İdarə Edilməsi Cəmiyyətinin (GEMA) Müşahidə Şurasının və İdarə Heyətinin qərarı ilə fəxri üzv seçilib.
2007-ci ildən bu təşkilatın üzvü olan Xədicə Zeynalova 2025-ci ilin yanvarın 1-dən fəxri üzv adı daşıyacaq. O, bu statusa layiq görülmüş ilk azərbaycanlı qadın bəstəkardır. Hazırda GEMA təşkilatının 90.000 üzvü, 5.000 fəxri üzvü var.
Qeyd edək ki, Xədicə Zeynalova Detmold Konservatoriyasının və Paderborn Universitetinin dosenti, “Bridge of Sound” (Səsin körpüsü) orkestrinin və “Harmony of Sound” (Səsin harmoniyası) adlı Beynəlxalq Musiqi Festivalının yaradıcısı – bədii rəhbəri, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının, “Qadınlar musiqidə” Beynəlxalq Alyansının üzvüdür. Azərbaycan Respublikasının “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalına layiq görülüb. Almaniyada 2024-cü ilin ən yaxşı bəstəkarı seçilib. Əsərləri ABŞ, Almaniya, Avstriya, Böyük Britaniya, Fransa, İsveçrə, İtaliya, Kanada, Oman, Türkiyə, Yunanıstan və digər ölkələrdə səsləndirilir.

Наша соотечественница избрана почетным членом Германского общества по управлению правами на публичное исполнение и механическое воспроизведение
Решением Наблюдательного совета и правления Германского общества по управлению правами на публичное исполнение и механическое воспроизведение (GEMA) азербайджанский композитор, доктор философии по искусствоведению, ученый-музыковед Хадиджа Зейналова, живущая в Германии, избрана его почетным членом.
Хадиджа Зейналова, являющаяся членом этой организации с 2007 года, будет носить с 1 января 2025 года звание почетного члена. Она - первая азербайджанская женщина-композитор, удостоенная этого статуса. В настоящее время организация GEMA насчитывает 90.000 членов и 5.000 почетных членов.
Отметим, что Хадиджа Зейналова является доцентом Детмольдской консерватории и Университета Падерборн, создателем – художественным руководителем оркестра "Bridge of Sound" (Мост звука) и Международного музыкального фестиваля "Harmony of Sound" (Гармония звука), членом Союза композиторов Азербайджана, Международного альянса "Женщины в музыке". Удостоена медали Азербайджанской Республики "За заслуги в диаспорской деятельности". Избрана лучшим композитором 2024 года в Германии. Ее произведения исполняются в США, Германии, Австрии, Великобритании, Франции, Швейцарии, Италии, Канаде, Омане, Турции, Греции и других странах.