Nantda “Qarabağ” həftəsonu məktəbində görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları Fransanın Nant şəhərindəki “Qarabağ” həftəsonu Azərbaycan məktəbini ziyarət edib, tədris prosesi ilə yaxından tanış olublar.
Azərbaycan və türk dünyası üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən Qarabağ bölgəsinin adını daşıyan məktəbin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Nant şəhərində yaradılması və uğurla fəaliyyət göstərməsi diqqətə çatdırılıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə fəaliyyət göstərən məktəbin rəhbəri Toğrul Zeynalov və müəllim Aynurə Hacıyeva tədris müəssisəsi ilə bağlı hesabat xarakterli çıxış ediblər.
Komitə sədrinin müavini Vaqif Seyidbəyov məktəbin fəaliyyətinin əhəmiyyətinə diqqət çəkib, burada formalaşan bilik və dəyərlərin soydaşlarımızın gələcək həyatında mühüm rol oynayacağını qeyd edib, onlara təhsil uğurları arzulayıb.
Görüş səmərəli fikir mübadiləsi, açıq dialoq mühitində keçirilib.
Məktəbin kollektivinin və valideynlərin iştirakı ilə keçirilən müzakirələr zamanı qeyd olunub ki, həftəsonu məktəbi yalnız dil və mədəniyyətin öyrədilməsi ilə kifayətlənmir, eyni zamanda müasir rəqəmsal bacarıqlarla zəngin, çevik və qlobal düşüncəli diaspor nəslinin yetişməsinə şərait yaradır, bölgədə ölkəmizin müsbət imicinin formalaşmasına töhfə verir.
Tədbirin sonunda şagirdlər zəngin və rəngarəng mədəni proqram təqdim ediblər. Proqram çərçivəsində onlar müxtəlif ədəbi-kompozisiyalar təqdim edib, şeirlər səsləndirib, milli musiqi nömrələri ifa ediblər. Onların çıxışları böyük rəğbətlə qarşılanıb. Hazırlanan proqram yalnız əyləncə xarakteri daşımayıb, eyni zamanda milli kimliyin, dilin və mədəni irsin qorunub gələcək nəsillərə ötürülməsinin vacibliyini nümayiş etdirib.
Qeyd edək ki, hazırda dünyanın 24 ölkəsində 100-ə yaxın həftəsonu Azərbaycan məktəbi var. Azərbaycan dövləti həmin məktəbləri, o cümlədən 20 aprel 2019-cu ildə Fransanın Nant şəhərində açılan “Qarabağ” həftəsonu Azərbaycan məktəbini lazım olan bütün vəsaitlə təmin edir və fəaliyyətlərinə dəstək göstərir.

The staff of the State Committee on Work with Diaspora visited the “Karabakh” weekend school in Nantes, France, and familiarized with the teaching process.
It was emphasized that school named after the Karabakh region which holds great importance for Azerbaijan and the Turkic world, was established in Nantes on the initiative of First Vice-President of the Republic of Azerbaijan and President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, and continues its activities successfully.
The principal of the school, operating under the State Committee on Work with Diaspora Toghrul Zeynalov and teacher Aynura Hajiyeva delivered presentations on an institution’s activities.
Deputy Chairman Vagif Seyidbayov highlighted the importance of the school’s activities and noted that the knowledge and values formed there would play a significant role in the future lives of Azerbaijanis, and wished them continued educational success.
The meeting took place in an atmosphere of productive exchange of views and open dialogue.
During the discussion, held with the participation of the school staff and parents, it was noted that the weekend school not only teaches language and culture but also helps to develop a new generation of diaspora youth equipped with modern digital skills and global thinking, contributing to a positive image of Azerbaijan abroad.
At the end of the event, students presented a cultural program featuring different literary compositions, recited poems, performed pieces of national music. Their performances were met with great enthusiasm. The program demonstrated not only entertainment but also the importance of preserving and passing on national identity, language, and cultural heritage to future generations.
It should be noted that nearly 100 weekend Azerbaijani schools operate in the 24 countries of the world. The Azerbaijani state provides these schools, including the “Karabakh” weekend Azerbaijani school in Nantes, established on April 20, 2019, with all necessary support and resources.