Azərbaycan Mədəniyyət Elçilərinin I Forumunda panel müzakirələri aparılıb
Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən Azərbaycan Mədəniyyət Elçilərinin I Forumu çərçivəsində müxtəlif mövzularda panel müzakirələri aparılıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Axundovanın moderatoru olduğu panel “Azərbaycanın dünyada tanıdılması: diasporun mədəniyyət diplomatiyasına töhfəsi” mövzusuna həsr edilib. Paneldə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev, Xalq artisti, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri Firəngiz Əlizadə, Xalq artisti, forumun təşkilat komitəsinin sədri Cahangir Novruzov, bəstəkar, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xədicə Zeynalova (Almaniya), pianoçu, pedaqoji elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Gülnarə Səfərova (Yaponiya), dirijor, pianoçu Abuzər Manafzadə (Avstriya), pianoçu Ayan Məmmədli (Avstriya) çıxış ediblər. Azərbaycan diasporunun ölkəmizin beynəlxalq imicinin formalaşmasında və milli mədəniyyətin dünyada təbliğində oynadığı rol müzakirə edilib. Soydaşlarımızın son illərdə müxtəlif ölkələrdə milli-mədəni tədbirlər, sərgilər, konsertlər və maarifləndirici layihələr həyata keçirməklə ölkəmizin zəngin mədəni irsini və dəyərlərini uğurla təbliğ etdiyi bildirilib. Spikerlər mədəniyyət diplomatiyasının yumşaq güc vasitəsi kimi əhəmiyyətini qeyd edib, diaspor təşkilatlarının bu istiqamətdə fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsinin vacibliyini xatırladıblar.
“Mədəniyyət sahəsində beynəlxalq təcrübənin Azərbaycana gətirilməsi: əməkdaşlıq imkanları və perspektivlər” mövzusuna həsr olunan paneldə Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi, qabaqcıl təcrübələrin öyrənilməsi və tətbiqi istiqamətində yeni yanaşmalar müzakirə olunub. Əməkdar artist, Milli Musiqi Qlobal Mədəniyyət Cəmiyyətinin prezidenti Nərgiz Əliyarovanın moderatorluğunda keçən panelin çıxışçıları mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Kino Agentliyinin baş direktoru Rəşad Əzizov, “Ophrys Art Gallery”nin təsisçisi Cəmilə Orucova, Mersin Universitetinin Musiqi və Səhnə Sənətləri Fakültəsinin dekanı, Mersin Universiteti Dövlət Konservatoriyasının müdiri, professor Toğrul Qəniyev olub. Qloballaşma şəraitində mədəniyyətlərarası dialoqun gücləndirilməsinin və beynəlxalq təcrübənin yerli mühitə uyğunlaşdırılmasının Azərbaycanın mədəni siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olduğu qeyd edilib. Panel zamanı, həmçinin ortaq layihələrin həyata keçirilməsi, gənc mədəniyyət mütəxəssislərinin beynəlxalq təcrübə proqramlarına cəlb olunması, mədəni diplomatiyanın gücləndirilməsi kimi məsələlər müzakirə edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, mədəniyyət naziri Adil Kərimli “Azərbaycanın dünyada tanıdılması: diasporun mədəniyyət diplomatiyasına töhfəsi” panelində çıxış edib, sualları cavablandırıblar. Diasporun mədəniyyət diplomatiyasına verdiyi töhfələrdən və gələcək planlardan danışan Komitə sədri Fuad Muradov xarici ölkələrdə Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılmasının hər bir ölkənin spesifik xüsusiyyətlərinin nəzərə alınaraq dəqiq, düşünülmüş piar mexanizmləri əsasında aparılmalı olduğunu vurğulayıb.

На I Форуме посланников культуры Азербайджана состоялись панельные дискуссии
В рамках проходящего в турецком городе Анталья I Форума посланников культуры Азербайджана состоялись панельные дискуссии на различные темы.
Панель, проведенная под модераторством доктора философии по искусствоведению Нигяр Ахундовой, удостоенной персональный пенсии Президента Азербайджанской Республики, была посвящена теме “Популяризация Азербайджана в мире: вклад диаспоры в культурную дипломатию”. На панельном заседании выступили заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев, народная артистка, председатель Союза композиторов Азербайджана Франгиз Ализаде, народный артист, председатель организационного комитета форума Джахангир Новрузов, композитор, доктор философии по искусствоведению Хадиджа Зейналова (Германия), пианистка, доктор философии по педагогическим наукам Гюльнара Сафарова (Япония), дирижер, пианист Абузар Манафзаде (Австрия), пианистка Аян Мамедли (Австрия). Состоялось обсуждение роли азербайджанской диаспоры в формировании международного имиджа нашей страны и пропаганде национальной культуры в мире. Отмечено, что наши соотечественники, проводящие в последние годы в различных странах национально-культурные мероприятия, выставки, концерты и реализующие просветительские проекты, успешно пропагандируют ценности и богатое культурное наследие страны. Спикеры подчеркнули значение культурной дипломатии, как средства “мягкой силы”, напомнили о важности дальнейшей активизации деятельности диаспорских организаций в этом направлении.
На панельном заседании, посвященном теме “Применение в Азербайджане международного опыта: возможности сотрудничества и перспективы”, обсуждались новые подходы в области расширения возможностей международного сотрудничества в развитии азербайджанской культуры, изучения и применения передового опыта. Спикерами панели, проведенной под модераторством заслуженной артистки, президента Общества “Национальная музыка и глобальная культура” Наргиз Алияровой, были заместитель министра культуры Фарид Джафаров, генеральный директор Киноагентства Рашад Азизов, учредитель “Ophrys Art Gallery” Джамиля Оруджева, декан факультета музыкальных и сценических искусств Университета Мерсина, руководитель Государственной консерватории Университета Мерсина, профессор Тогрул Ганиев. Доведено до внимания, что укрепление межкультурного диалога в условиях глобализации и приведение международной практики в соответствие с местной средой – одно из приоритетных направлений культурной политики Азербайджана. В ходе панели также обсуждались такие вопросы, как реализация совместных проектов, привлечение молодых специалистов в области культуры к программам международной практики, укрепление культурной дипломатии.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, министр культуры Адиль Керимли выступили на панельном заседании “Популяризация Азербайджана в мире: вклад диаспоры в культурную дипломатию” и ответили на вопросы. Председатель комитета Фуад Мурадов, коснувшись вклада диаспоры в культурную дипломатию и дальнейших планов, подчеркнул, что популяризировать азербайджанскую культуру в зарубежных странах необходимо на основе четких, продуманных Pr-механизмов с учетом специфических особенностей каждой страны.