Azərbaycan Mədəniyyət Elçilərinin I Forumunda panel müzakirələri aparılıb
Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən Azərbaycan Mədəniyyət Elçilərinin I Forumu çərçivəsində müxtəlif mövzularda panel müzakirələri aparılıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Axundovanın moderatoru olduğu panel “Azərbaycanın dünyada tanıdılması: diasporun mədəniyyət diplomatiyasına töhfəsi” mövzusuna həsr edilib. Paneldə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev, Xalq artisti, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri Firəngiz Əlizadə, Xalq artisti, forumun təşkilat komitəsinin sədri Cahangir Novruzov, bəstəkar, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xədicə Zeynalova (Almaniya), pianoçu, pedaqoji elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Gülnarə Səfərova (Yaponiya), dirijor, pianoçu Abuzər Manafzadə (Avstriya), pianoçu Ayan Məmmədli (Avstriya) çıxış ediblər. Azərbaycan diasporunun ölkəmizin beynəlxalq imicinin formalaşmasında və milli mədəniyyətin dünyada təbliğində oynadığı rol müzakirə edilib. Soydaşlarımızın son illərdə müxtəlif ölkələrdə milli-mədəni tədbirlər, sərgilər, konsertlər və maarifləndirici layihələr həyata keçirməklə ölkəmizin zəngin mədəni irsini və dəyərlərini uğurla təbliğ etdiyi bildirilib. Spikerlər mədəniyyət diplomatiyasının yumşaq güc vasitəsi kimi əhəmiyyətini qeyd edib, diaspor təşkilatlarının bu istiqamətdə fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsinin vacibliyini xatırladıblar.
“Mədəniyyət sahəsində beynəlxalq təcrübənin Azərbaycana gətirilməsi: əməkdaşlıq imkanları və perspektivlər” mövzusuna həsr olunan paneldə Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi, qabaqcıl təcrübələrin öyrənilməsi və tətbiqi istiqamətində yeni yanaşmalar müzakirə olunub. Əməkdar artist, Milli Musiqi Qlobal Mədəniyyət Cəmiyyətinin prezidenti Nərgiz Əliyarovanın moderatorluğunda keçən panelin çıxışçıları mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Kino Agentliyinin baş direktoru Rəşad Əzizov, “Ophrys Art Gallery”nin təsisçisi Cəmilə Orucova, Mersin Universitetinin Musiqi və Səhnə Sənətləri Fakültəsinin dekanı, Mersin Universiteti Dövlət Konservatoriyasının müdiri, professor Toğrul Qəniyev olub. Qloballaşma şəraitində mədəniyyətlərarası dialoqun gücləndirilməsinin və beynəlxalq təcrübənin yerli mühitə uyğunlaşdırılmasının Azərbaycanın mədəni siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olduğu qeyd edilib. Panel zamanı, həmçinin ortaq layihələrin həyata keçirilməsi, gənc mədəniyyət mütəxəssislərinin beynəlxalq təcrübə proqramlarına cəlb olunması, mədəni diplomatiyanın gücləndirilməsi kimi məsələlər müzakirə edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, mədəniyyət naziri Adil Kərimli “Azərbaycanın dünyada tanıdılması: diasporun mədəniyyət diplomatiyasına töhfəsi” panelində çıxış edib, sualları cavablandırıblar. Diasporun mədəniyyət diplomatiyasına verdiyi töhfələrdən və gələcək planlardan danışan Komitə sədri Fuad Muradov xarici ölkələrdə Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılmasının hər bir ölkənin spesifik xüsusiyyətlərinin nəzərə alınaraq dəqiq, düşünülmüş piar mexanizmləri əsasında aparılmalı olduğunu vurğulayıb.

Panel discussions were held as part of the 1st Forum of Azerbaijani Cultural Ambassadors
As part of the 1st Forum of Azerbaijani Cultural Ambassadors held in Antalya, Türkiye, the panel discussions on various topics were held.
The panel, moderated by Nigar Akhundova, a Presidential scholar of the Republic of Azerbaijan and PhD in Art Studies, was dedicated to the topic “Promoting Azerbaijan internationally: the contribution of the diaspora to cultural diplomacy.” The panel featured speeches by Elshad Aliyev, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Firangiz Alizadeh, People’s Artist and Chairperson of the Composers Union of Azerbaijan, Jahangir Novruzov, People’s Artist and Chairman of the Forum’s Organizing Committee, Khadija Zeynalova (Germany), composer and PhD in Art Studies, Gulnara Safarova (Japan), pianist and PhD in Pedagogical Sciences, conductor and pianist Abuzar Manafzade (Austria), and pianist Ayan Mammadli (Austria). Discussions focused on the role of the Azerbaijani diaspora in shaping the Azerbaijan’s international image and promoting national culture around the world. It was noted that in recent years, Azerbaijanis have successfully promoted Azerbaijan’s rich cultural heritage and values by organizing national and cultural events, exhibitions, concerts, and educational projects in various countries. The speakers emphasized the importance of cultural diplomacy as a tool of soft power and highlighted the importance of further strengthening the activities of diaspora organizations in this area.
At the panel session on “Bringing international experience in the field of culture to Azerbaijan: opportunities for cooperation and prospects”, new approaches aimed at expanding activities, as well as learning, and applying best practices were discussed. The panel was moderated by Nargiz Aliyarova, Honored Artist of Azerbaijan and president of the National Music Global Culture Society. Farid Jafarov, Azerbaijan’s Deputy Minister of Culture, Rashad Azizov, Director General of the Cinema Agency, Jamila Orujova, founder of the “Ophrys Art Gallery”, Toghrul Ganiyev, Director of the State Conservatory of Mersin University and Professor, delivered their speeches. It was noted that strengthening intercultural dialogue in the context of globalization and adapting international experience to the local environment are among the priority directions of Azerbaijan’s cultural policy. The panel also discussed issues such as implementing joint projects, involving young cultural professionals in international exchange programs, and enhancing cultural diplomacy.
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Adil Karimli , Minister of Culture delivered speeches, and answered questions at the panel session on “Promoting Azerbaijan internationally: the contribution of the diaspora to cultural diplomacy.”
Committee Chairman Fuad Muradov spoke about the diaspora’s contributions to cultural diplomacy and future plans. He emphasized that the promotion of Azerbaijani culture abroad should be conducted through precise and well-planned PR mechanisms, taking into account the specific characteristics of each country.