Belqradda azərbaycanlılarla görüş: yeni hədəflər və təşəbbüslər müəyyənləşdirildi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müəyyən etdiyi strateji xəttə uyğun olaraq Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi müxtəlif ölkələrdə yaşayan soydaşlarımızla münasibətlərin intensivliyi, onların Azərbaycanla əlaqələrinin möhkəmliyi məqsədilə mütəmadi görüşlər təşkil edir. Bu çərçivədə Serbiya Respublikasının paytaxtı Belqradda Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib, soydaşlarımızın problemləri, təklif və təşəbbüsləri dinlənilib, diaspor fəaliyyətinin daha səmərəli təşkili məqsədilə müzakirə aparılıb.
Azərbaycan və türk icmasının, eləcə də yerli ictimaiyyətin nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbir Azərbaycanın və Serbiyanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Leyla Həmzəyeva komitənin dünya azərbaycanlılarının təşkilatlanması, milli həmrəyliyin gücləndirilməsi və diaspor şəbəkəsinin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi layihə və proqramlar barədə geniş məlumat verib. Bildirib ki, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan soydaşlarımız öz fəaliyyətləri ilə Azərbaycanın haqq səsinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında, mədəni irsimizin təbliğində və dövlət maraqlarının müdafiəsində mühüm rol oynayır. Qeyd olunub ki, Serbiyadakı Azərbaycan icmasının formalaşdırdığı sağlam ictimai mühit qarşılıqlı etimada, dostluq münasibətlərinə və ortaq milli maraqlara əsaslanır, soydaşlarımızın birgə fəaliyyəti diasporun nüfuzunun ildən-ilə artmasına təkan verir.
Belqrad Universitetinin filologiya fakültəsində fəaliyyət göstərən "Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzi"nin rəhbəri Günel Babanlı azərbaycanlıların bu ölkədə birlik və həmrəylik içində yaşadığından bəhs edib, həmçinin mərkəzdə Azərbaycan dilinin tədrisi ilə yanaşı, ölkəmizin zəngin mədəniyyətinin, milli adət-ənənələrinin sistemli şəkildə öyrədildiyini söyləyib.
Azərbaycanın Serbiyadakı səfirliyinin əməkdaşları Gülnarə Məmmədova və Orxan Əliyev icma görüşündə iştirak edib.
Görüş konstruktiv müzakirələrlə davam edib. Soydaşlarımız Azərbaycan diasporunun təşkilatlanması istiqamətində aparılan ardıcıl, məqsədyönlü və sistemli işin nəticələrini, əldə olunan nailiyyətləri diqqət mərkəzinə gətirib, göstərilən qayğıya görə dövlətimizə minnətdarlıq ediblər.
Diaspor fəalı, mərhum Zərifə Əlizadənin təltif olunduğu “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı onun qızına təqdim edilib. Zərifə Əlizadə Serbiyada fəaliyyət göstərmiş tanınmış azərbaycanlı professor, musiqiçi və diaspor xadimidir. Soydaşımız uzun illər Azərbaycan mədəniyyətinin Serbiyada və Balkan regionunda təbliğ olunmasında böyük rol oynayıb.
İcma görüşündə, həmçinin Şərqi Avropada yaşayan Azərbaycanlıların Serbiya üzrə Koordinasiya Şurasına koordinator seçilib.
Serbiyada Azərbaycan icması ilə görüş bədii hissə ilə davam edib.
Qeyd edək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyi və əməkdaşları təkcə 2025-ci ildə 30 ölkəyə 100-ə yaxın səfər həyata keçirib, minlərlə azərbaycanlının və xaricinin iştirakı ilə görüşlər keçiriblər. Baş tutan görüş və məhsuldar müzakirələr dünya azərbaycanlılarının azərbaycançılıq ideyaları ətrafında daha sıx birləşməsinə, milli həmrəyliyin güclənməsinə və diaspor fəaliyyətinin yeni mərhələyə yüksəlməsinə təkan verir.

В соответствии со стратегическим курсом, намеченным Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, Государственный комитет по работе с диаспорой организует регулярные встречи с целью обеспечения интенсивности отношений с нашими соотечественниками, проживающими в различных странах, укрепления их связей с Азербайджаном. В этой связи в столице Республики Сербия Белграде состоялась встреча с азербайджанской общиной, были заслушаны проблемы, предложения и инициативы наших соотечественников, проведена дискуссия с целью более эффективной организации диаспорской деятельности.
Мероприятие с участием представителей азербайджанской и турецкой общин, а также местной общественности началось с исполнения государственных гимнов Азербайджана и Сербии и почтения минутой молчания светлой памяти наших шехидов.
Заведующая отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Лейла Гамзаева подробно рассказала о реализуемых комитетом проектах и программах по организационному становлению азербайджанцев мира, укреплению национальной солидарности и расширению диаспорской сети. Она отметила, что наши соотечественники, проживающие в различных странах мира, благодаря своей деятельности играют важную роль в доведении правого дела Азербайджана до международной общественности, пропаганде нашего культурного наследия и защите государственных интересов. Было подчеркнуто, что здоровый общественный климат, сформированный азербайджанской общиной в Сербии, основан на взаимном доверии, дружественных отношениях и общих национальных интересах, что совместная деятельность наших соотечественников придает импульс постоянному росту авторитета диаспоры.
Руководитель "Центра азербайджанского языка и культуры", действующего на филологическом факультете Белградского университета, Гюнель Бабанлы сказала, что азербайджанцы демонстрируют в этой стране единство и солидарность, а также сообщила, что в центре, наряду с преподаванием азербайджанского языка, осуществляется системное изучение богатой культуры, национальных обычаев и традиций нашей страны.
Во встрече общины приняли участие сотрудники посольства Азербайджана в Сербии Гюльнара Мамедова и Орхан Алиев.
Встреча продолжилась конструктивными дискуссиями. Соотечественники констатировали результаты последовательной, целенаправленной и системной работы по организационному становлению азербайджанской диаспоры, достигнутые успехи и поблагодарили наше государство за заботу.
Медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”, присужденная активистке диаспоры, покойной Зарифе Ализаде, была передана ее дочери. Зарифа Ализаде, работавшая в Сербии, - известный азербайджанский профессор, музыкант и деятель диаспоры. Наша соотечественница многие годы играла большую роль в пропаганде азербайджанской культуры в Сербии и Балканском регионе.
На встрече сообщества также был избран новый координатор Координационного совета азербайджанцев, проживающих в Восточной Европе, по Сербии.
Встреча с азербайджанской общиной в Сербии продолжилась художественной частью.
Отметим, что только в 2025 году руководство и сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой осуществили около 100 поездок в 30 стран, провели встречи с участием тысяч азербайджанцев и иностранцев. Состоявшиеся встречи и плодотворные дискуссии способствуют более тесному сплочению азербайджанцев мира вокруг идей азербайджанства, укреплению национальной солидарности и достижению нового этапа диаспорской деятельности.