Koreyanın Xarici İşlər Nazirliyində və Milli Assambleyasında görüşlər keçirilib
Koreya Respublikasında səfərdə olan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Koreya xarici işlər nazirinin xaricdə yaşayan koreyalılarla iş və konsulluq məsələləri üzrə müavini Choi Yeonghan ilə görüşüb.
Görüş zamanı Komitə sədri Azərbaycan və Koreya arasında münasibətlərin perspektivləri, ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığı, Azərbaycan icmasının Koreya cəmiyyətinə inteqrasiyası, gənc soydaşlarımızın təhsil imkanları barədə fikirlərini bölüşüb. O, eyni zamanda ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş diaspor siyasəti və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyət istiqamətləri haqqında nazir müavinini məlumatlandırıb.
Choi Yeonghan öz növbəsində Komitə sədrini salamlayaraq, Koreyaya səfərini yüksək dəyərləndirdiyini bildirib. O, Cənubi Qafqaz ölkələrinin sülh və sabitlik şəraitində yaşamasının, eyni zamanda Azərbaycanın regionda üzləşdiyi problemlərə çağırışlarının sülh yolu ilə həllinin tərəfdarı olduğunu qeyd edib. Nazir müavini Koreyada yaşayan və təhsil alan azərbaycanlıların aktiv fəaliyyətinin ölkələrimiz arasında dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinə töhfə verəcəklərini ifadə edib, xaricdə yaşayan koreyalıların məsələləri üzrə məsul dövlət qurumunun Azərbaycanın Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə mümkün əməkdaşlığını və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini qeyd edib.
Görüş qarşılıqlı fikir mübadiləsi ilə davam edib.
Komitə sədrinin növbəti görüşü Koreya-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun rəhbəri So Byonq Su ilə olub. Dostluq qrupunun rəhbəri Komitə sədrinin səfərindən məmnunluğunu ifadə edərək, ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin 25 ildən artıq bir tarixə malik olduğunu, bu səfərin ölkələr arasında ikitərəfli münasibətlərə yeni imkanlar yaradacağını söyləyib.
Görüşə görə minnətdarlığını bildirən sədr Fuad Muradov ölkələrimiz arasında mövcud dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib. O, dövlətimizin diaspor siyasəti, komitənin strukturu, fəaliyyəti və həyata keçirdiyi irimiqyaslı layihələr, xaricdəki azərbaycanlı icmaların gördüyü işlər, soydaşlarımızın yerli cəmiyyətə inteqrasiyası və şəbəkələşməsi, eyni zamanda milli kimliklərini qoruması, azərbaycanlı tələbələrin Koreyada təhsil həyatı, beynəlxalq layihələr çərçivəsində təcrübə mübadiləsi barədə fikirlərini söyləyib.
Görüşdə müxtəlif istiqamətlərdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında əməkdaşlığın inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Проведены встречи в Министерстве иностранных дел и Национальной ассамблее Кореи
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, находящийся с визитом в Республике Корея, встретился с заместителем министра иностранных дел Кореи по работе с корейцами, проживающими за рубежом, и консульским вопросам Чой Йонг Ханом.
В ходе встречи председатель комитета поделился мнением о перспективах отношений между Азербайджаном и Кореей, сотрудничестве наших стран в рамках международных организаций, интеграции азербайджанской общины в корейское общество, возможностях получения образования нашими молодыми соотечественниками. Oн также проинформировал заместителя министра о диаспорской политике, основа которой была заложена великим лидером Гейдаром Алиевым, и направлениях деятельности Государственного комитета по работе с диаспорой.
Чой Йонг Хан, в свою очередь поприветствовав председателя комитета, высоко оценил его визит. Oн отметил, что поддерживает сосуществование стран Южного Кавказа в условиях мира и стабильности, а также мирное решение проблем, с которыми Азербайджан столкнулся в регионе. Заместитель министра подчеркнул, что активная деятельность азербайджанцев, живущих и получающих образование в Корее, внесет вклад в отношения дружбы и партнерства между нашими странами, констатировал важность возможного сотрудничества и осуществления обмена опытом государственной структуры, ответственной за работу с корейцами, проживающими за рубежом, с Государственным комитетом Азербайджана по работе с диаспорой.
Встреча продолжалась взаимным обменом мнениями.
Очередная встреча председателя комитета состоялась с руководителем Межпарламентской группы дружбы Корея-Азербайджан Со Бьонг Суном. Руководитель группы дружбы, выразив удовлетворение визитом председателя комитета, сказал, что история дружественных отношений между нашими странами насчитывает более 25 лет, что нынешний визит создаст новые возможности для двусторонних отношений между государствами.
Председатель Фуад Мурадов, поблагодарив за встречу, отметил, что высоко оценивает дружественные связи и сотрудничество между нашими странами. Oн поделился мнением о диаспорской политике нашего государства, структуре, деятельности комитета и реализованных им крупномасштабных проектах, работе, проводимой азербайджанскими общинами за рубежом, интеграции наших соотечественников в местное общество и их сетевом взаимодействии, а также сохранении национальной идентичности, обучении азербайджанских студентов в Корее, обмене опытом в рамках международных проектов.
На встрече состоялся обмен мнениями о развитии сотрудничества по вопросам, представляющим взаимный интерес.