Komitə sədri Barselona Azərbaycan Evini ziyarət edib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov İspaniyaya səfəri çərçivəsində Barselona Azərbaycan Evində olub. Burada o, Barselonada yaşayan azərbaycanlılarla, evin nəzdində fəaliyyət göstərən dərnəklərin müəllimləri və tələbələri ilə görüşüb.
Xatırladaq ki, bu gün dünyanın 18 ölkəsində 30 Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi hər bir Azərbaycan Evini lazım olan vəsaitlərlə təmin edir.
İspaniya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Barselona üzrə koordinatoru, Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyətinin sədri və Barselona Azərbaycan Evinin rəhbəri Kərim Kərimov evin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib, gələcək planlardan danışıb. Azərbaycan Evində bu vaxta qədər bir sıra intellektual yarışların, kino günlərinin, sərgilərin, milli mədəni irsimizi, zəngin tariximizi təbliğ edən tədbirlərin, açıq qapı günlərinin keçirildiyini bildirib.
İspaniyadakı türk icmasının üzvlərinin, cənubi azərbaycanlıların da Barselona Azərbaycan Evini ziyarət etdiyi, tədbirlərə qatıldıqları və fəallıq göstərdikləri vurğulanıb.
Komitə sədri İspaniyada yaşayan Azərbaycan icmasının təşkilatlanmasında, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında, həmçinin ölkəmizin mədəni irsinin tanıdılmasında Azərbaycan Evinin mühüm rol oynadığını qeyd edib, soydaşlarımıza gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Qeyd edək ki, 2024-cü il fevralın 7-də Azərbaycanda keçirilən növbədənkənar Prezident seçkilərində bir sıra ölkələrdə seçki məntəqələrinin təşkil edildiyi Azərbaycan Evlərindən biri də Barselona Azərbaycan Evi olub.

Председатель комитета побывал в Доме Азербайджана в Барселоне
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Испанию побывал в Доме Азербайджана в Барселоне. Здесь он встретился с проживающими в Барселоне азербайджанцами, педагогами и учащимися действующих при доме кружков.
Напомним, что сегодня в 18 странах мира функционируют 30 домов Азербайджана. Государственный комитет по работе с диаспорой обеспечивает каждый из них необходимыми пособиями.
Координатор Координационного совета азербайджанцев Испании по Барселоне, председатель Общества азербайджанцев Барселоны и Дома Азербайджана в Барселоне Керим Керимов подробно рассказал о деятельности дома, остановился на дальнейших планах. Он сообщил, что на сегодняшний день в Доме Азербайджана проведен ряд интеллектуальных соревнований, кинодней, выставок, мероприятий, пропагандирующих наше национальное культурное наследие, богатую историю, дней открытых дверей.
Было подчеркнуто, что члены тюркской общины в Испании, южные азербайджанцы также посещают Дом Азербайджана в Барселоне, участвуют в мероприятиях и проявляют активность.
Председатель комитета довел до внимания, что Дом Азербайджана играет важную роль в организационном становлении проживающей в Испании азербайджанской общины, доведении до мировой общественности азербайджанских реалий, а также популяризации культурного наследия нашей страны, пожелал соотечественникам успехов в дальнейшей деятельности.
Отметим, что Доме Азербайджана в Барселоне, как и в других домах Азербайджана в ряде стран, был организован избирательный участок в связи с состоявшимися в Азербайджане 7 февраля 2024 года внеочередными президентскими выборами.