Komitə sədri Barselona Azərbaycan Evini ziyarət edib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov İspaniyaya səfəri çərçivəsində Barselona Azərbaycan Evində olub. Burada o, Barselonada yaşayan azərbaycanlılarla, evin nəzdində fəaliyyət göstərən dərnəklərin müəllimləri və tələbələri ilə görüşüb.
Xatırladaq ki, bu gün dünyanın 18 ölkəsində 30 Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi hər bir Azərbaycan Evini lazım olan vəsaitlərlə təmin edir.
İspaniya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Barselona üzrə koordinatoru, Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyətinin sədri və Barselona Azərbaycan Evinin rəhbəri Kərim Kərimov evin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib, gələcək planlardan danışıb. Azərbaycan Evində bu vaxta qədər bir sıra intellektual yarışların, kino günlərinin, sərgilərin, milli mədəni irsimizi, zəngin tariximizi təbliğ edən tədbirlərin, açıq qapı günlərinin keçirildiyini bildirib.
İspaniyadakı türk icmasının üzvlərinin, cənubi azərbaycanlıların da Barselona Azərbaycan Evini ziyarət etdiyi, tədbirlərə qatıldıqları və fəallıq göstərdikləri vurğulanıb.
Komitə sədri İspaniyada yaşayan Azərbaycan icmasının təşkilatlanmasında, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında, həmçinin ölkəmizin mədəni irsinin tanıdılmasında Azərbaycan Evinin mühüm rol oynadığını qeyd edib, soydaşlarımıza gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Qeyd edək ki, 2024-cü il fevralın 7-də Azərbaycanda keçirilən növbədənkənar Prezident seçkilərində bir sıra ölkələrdə seçki məntəqələrinin təşkil edildiyi Azərbaycan Evlərindən biri də Barselona Azərbaycan Evi olub.

Committee chairman visited the Azerbaijan House in Barcelona
The Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov visited the Azerbaijan House in Barcelona. He met with our compatriots living in Barcelona, as well as teachers and students of clubs operating under the Azerbaijan House.
It should be noted that 30 Azerbaijan Houses operate in 18 countries around the world. The State Committee on Work with Diaspora ensures each Azerbaijan House with the necessary resources.
Karim Karimov, the Coordinator of the Coordination Council of Azerbaijanis in Spain for Barcelona, chairperson of the Azerbaijani Society in Barcelona and Azerbaijani House in Barcelona, informed in detail about the activities of Azerbaijan House, shared future plans. He stated that Azerbaijan House hosted a number of intellectual competitions, film days, exhibitions, and events promoting Azerbaijan's national cultural heritage and rich history, as well as open door days.
Members of the Turkish community and South Azerbaijanis were highlighted to have also visited the Azerbaijan House in Barcelona, participated in events, and shown activity.
Committee chairman noted the significant role of Azerbaijan House in organizing of the Azerbaijani community living in Spain, communicating of Azerbaijani truths to the world community, as well as promoting the country's cultural heritage, and wished the community continued success in their future activities.
It should be noted that on February 7, 2024, during the extraordinary Presidential elections held in Azerbaijan, one of the Azerbaijan Houses, where polling stations were organized in several countries was the Azerbaijani House in Barcelona.