Komitə sədri Almaniyadakı Xarı-Bülbül Azərbaycan Mədəniyyət Evində olub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Almaniyaya səfəri çərçivəsində Berlin şəhərində fəaliyyət göstərən Xarı-Bülbül Azərbaycan Mədəniyyət Evini ziyarət edib.
Mədəniyyət Evinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olan komitə sədri Azərbaycan həftəsonu məktəbindəki dərs prosesində iştirak edib, məktəbin müəllim heyəti və şagirdlərlə söhbətləşib, tədris prosesi ilə bağlı müzakirə aparıb.
Hazırda 100-dən çox azərbaycanlı uşağın təhsil aldığı həftəsonu məktəbinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən sədr bir daha xatırladıb ki, xaricdə yaşayan azərbaycanlı uşaqların ana dilini öyrənməsi Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan diasporuna mühüm tövsiyələrindən biridir.
Xarı-Bülbül Azərbaycan Mədəniyyət Evinin rəhbəri Sevda Badaliouri bildirib ki: “Son zamanlar Mədəniyyət Evinə gələn azərbaycanlı uşaqların sayı daha da artıb, əldə olunan nəticələr ürəkaçandır. Mədəniyyət Evində həftəsonu məktəbi ilə bərabər, müxtəlif dərnəklər də fəaliyyət göstərir. Gələcəkdə buranı Azərbaycan məktəbinə çevirmək və bununla da azərbaycanlı uşaqların orta məktəb sertifikatı almalarına şərait yaratmaq niyyətindəyik”.
Görüşdə Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev də iştirak edib.
Xatırladaq ki, bu gün dünyanın müxtəlif ölkələrində 30 Azərbaycan Evi və 100-dən çox həftəsonu Azərbaycan məktəbi fəaliyyət göstərir.

Председатель комитета побывал в Доме культуры Азербайджана Харыбюльбюль в Германии
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Германию посетил функционирующий в Берлине Дом культуры Азербайджана Харыбюльбюль.
В ходе обстоятельного ознакомления с деятельностью Дома культуры председатель комитета присутствовал на учебном процессе в азербайджанской воскресной школе, побеседовал с педагогами и учащимися, провел дискуссию в связи с учебным процессом.
Высоко оценив работу воскресной школы, где в настоящее время обучаются более 100 азербайджанских детей, председатель еще раз напомнил, что изучение проживающими за рубежом азербайджанскими детьми родного языка является одной из важных рекомендаций Президента Ильхама Алиева азербайджанской диаспоре.
Руководитель Дом культуры Азербайджана Харыбюльбюль Севда Бадалиори сказала: “В последнее время все больше азербайджанских детей посещают Дом культуры, достигнутые результаты радуют. В Доме культуры, наряду с воскресной школой, действуют различные кружки. В дальнейшем мы намерены преобразовать ее в азербайджанскую школу и тем самым создать условия для получения азербайджанскими детьми сертификата средней школы”.
Во встрече принял участие посол Азербайджана в Германии Насими Агаев.
Напомним, что на сегодняшний день в различных странах мира функционируют 30 домов Азербайджана и более 100 азербайджанских воскресных школ.