Komitə sədri Almaniyadakı Xarı-Bülbül Azərbaycan Mədəniyyət Evində olub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Almaniyaya səfəri çərçivəsində Berlin şəhərində fəaliyyət göstərən Xarı-Bülbül Azərbaycan Mədəniyyət Evini ziyarət edib.
Mədəniyyət Evinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olan komitə sədri Azərbaycan həftəsonu məktəbindəki dərs prosesində iştirak edib, məktəbin müəllim heyəti və şagirdlərlə söhbətləşib, tədris prosesi ilə bağlı müzakirə aparıb.
Hazırda 100-dən çox azərbaycanlı uşağın təhsil aldığı həftəsonu məktəbinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən sədr bir daha xatırladıb ki, xaricdə yaşayan azərbaycanlı uşaqların ana dilini öyrənməsi Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan diasporuna mühüm tövsiyələrindən biridir.
Xarı-Bülbül Azərbaycan Mədəniyyət Evinin rəhbəri Sevda Badaliouri bildirib ki: “Son zamanlar Mədəniyyət Evinə gələn azərbaycanlı uşaqların sayı daha da artıb, əldə olunan nəticələr ürəkaçandır. Mədəniyyət Evində həftəsonu məktəbi ilə bərabər, müxtəlif dərnəklər də fəaliyyət göstərir. Gələcəkdə buranı Azərbaycan məktəbinə çevirmək və bununla da azərbaycanlı uşaqların orta məktəb sertifikatı almalarına şərait yaratmaq niyyətindəyik”.
Görüşdə Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev də iştirak edib.
Xatırladaq ki, bu gün dünyanın müxtəlif ölkələrində 30 Azərbaycan Evi və 100-dən çox həftəsonu Azərbaycan məktəbi fəaliyyət göstərir.

Committee chairman visited the Khari-Bulbul Azerbaijani Culture House in Germany
Fuad Muradov, the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, visited the Khari-Bulbul Azerbaijani Culture House, operating in Germany.
Committee chairman got closely acquainted with the activities of the Culture House, participated in the lesson process at weekend school. He talked to the teacher and students, held a discussion about the teaching process.
The chairman highly appreciated the weekend school, more than 100 students studying. He reminded that learning of their native language is one of President Ilham Aliyev’s important recommendations to the Azerbaijani diaspora living abroad.
Sevda Badaliouri, head of the Khari-Bulbul Azerbaijani Culture House stated that “Recently, the number of the Azerbaijani children, studying in the Culture House has increased, results achieved are pleasing. Various clubs operate alongside the weekend school in the Culture House. In the future, we intend to turn this place into an Azerbaijani school, and thereby creating an opportunity for Azerbaijani children to obtain a high school certificate”.
Nasimi Aghayev, ambassador of Azerbaijan to Germany attended at the meeting.
It should be noted that today 30 Azerbaijani Houses and over 100 Azerbaijani weekend schools operate in various countries.