Kembric Universitetinin Darvin Kollecində 28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
22 may, 2026Kembric Universitetinin Azərbaycan Tələbə Cəmiyyətinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə universitetin qədim kolleclərindən biri olan Darvin Kollecində (“Darwin College”) 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə universitetinin azərbaycanlı və əcnəbi tələbələri, Birləşmiş Krallıqda yaşayan azərbaycanlı gənclər, akademik ictimaiyyətin nümayəndələri, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Səlhət Abbasova və komitə əməkdaşı Ləman Əliyeva, Azərbaycan Respublikasının Birləşmiş Krallıq və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığındakı Səfirliyinin əməkdaşı Təyyibə Mehdiyeva iştirak edib.
Görüş Azərbaycan Respublikasının və Birləşmiş Krallığın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Tələbə Cəmiyyətinin idarə heyətinin üzvü Samin Hüseynov iştirakçıları salamlayıb və 28 May – Müstəqillik Gününün Azərbaycan xalqının tarixində xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Şöbə müdiri Səlhət Abbasova çıxışında xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərin milli dəyərlərimizin, tariximizin və dövlətçilik ənənələrimizin təbliğində mühüm rol oynadıqlarını qeyd edib və bu kimi tədbirlərin mədəniyyətlərarası dialoq, bilik mübadiləsi və dostluq mühitinin formalaşması baxımından əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi haqqında film nümayiş etdirilib.
Böyük Britaniyanın Svansi Universitetində (“Swansea University”) tarix ixtisası üzrə doktorantura təhsili alan soydaşımız Nərgiz Nəhmətova “Müstəqillik bəxş edilmir: Ziyalılar və ilk Azərbaycan Respublikası” (“Independence Is Not Given: Intellectuals and the First Azerbaijani Republic”) mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasında ziyalıların ideoloji və siyasi fəaliyyəti, demokratik dəyərlərin təşəkkülü, ilk respublikanın dövlətçilik tariximizdəki rolu və müasir Azərbaycan dövlətinin formalaşmasına təsiri barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbir şəbəkələşmə sessiyası ilə davam edib. İştirakçılar arasında fikir mübadiləsi aparılıb və müzakirələr keçirilib.
Bu kimi tədbirlər xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclər arasında milli kimliyin qorunması, Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq akademik mühitdə təşviqi və diaspor fəaliyyətinin gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

В Колледже Дарвина Кембриджского университета состоялось мероприятие, посвященное 28 Мая - Дню независимости
22 мая, 2026Азербайджанское студенческое общество Кембриджского университета организовало при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой в одном из старейших колледжей университета – Колледже Дарвина (“Darwin College”) мероприятие по случаю 28 Мая - Дня независимости.
В церемонии приняли участие азербайджанские и иностранные студенты университета, азербайджанская молодежь, проживающая в Соединенном Королевстве, представители академической общественности, заведующая отделом Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Салхат Аббасова и сотрудник комитета Ляман Алиева, представитель посольства Азербайджанской Республики в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Тайиба Мехтиева.
Встреча началась с исполнения государственных гимнов Азербайджанской Республики и Соединенного Королевства.
Член правления Азербайджанского студенческого общества Самин Гусейнов, выступая с вступительной речью, поприветствовал участников и подчеркнул, что 28 Мая - День независимости представляет особое значение в истории азербайджанского народа.
Заведующая отделом Салхат Аббасова отметила, что азербайджанская молодежь, проживающая за рубежом, играет важную роль в пропаганде наших национальных ценностей, истории и традиций государственности, и довела до внимания значение таких мероприятий с точки зрения формирования атмосферы межкультурного диалога, обмена знаниями и дружбы.
В рамках церемонии был показан фильм об истории Азербайджанской Демократической Республики.
Наша соотечественница Наргиз Нахметова, обучающаяся в докторантуре британского Университете Суонси (Swansea University) по специальности история, выступила с презентацией на тему “Независимость не дарится: интеллигенция и первая Азербайджанская Республика” (“Independence is not given: Intellectuals and the first Azerbaijani Republic”). В презентации подробно говорилось об идеологической и политической деятельности интеллигенции в создании Азербайджанской Демократической Республики, создании демократических ценностей, роли первой республики в истории нашей государственности и ее влиянии на формирование современного Азербайджанского государства.
Церемония продолжилась сессией сетевого взаимодействия. Участники обменялись мнениями и провели дискуссии.
Подобные мероприятия представляют важное значение с точки зрения сохранения национальной идентичности среди азербайджанской молодежи, проживающей за рубежом, поощрения азербайджанских реалий в международной академической среде и активизации диаспорской деятельности.