Kaliforniyada Xocalı şəhidlərinin əziz xatirəsi yad edilib
Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin (ACSNC) nəzdindəki Azərbaycan Gənclər Rəqs Ansamblının növbəti dərsləri Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünə həsr olunub.
Şagirdlər əvvəlcə Xocalıda şəhid olan günahsız insanların əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, xüsusi hazırlanan guşənin önünə güllər düzüblər.
Cəmiyyətin bədii rəhbəri Anar Allahverdov xalqımızın yaddaşına qanla yazılan 1992-ci il 26 fevral tarixinin mahiyyətindən danışıb. Xocalı həqiqətlərinin unudulmamasının, qurbanlarının xatirəsinə hörmət göstərilməsinin və belə faciələrin bir daha təkrarlanmamasının vacibliyini vurğulayıb.
Dərsdə, həmçinin tarixi yaddaşın qorunmasının və onun gənc nəsillərə ötürülməsinin əhəmiyyəti barədə söhbət aparılıb.
Qeyd edək ki, Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyəti Cəmiyyəti (ACSNC) artıq 40 ildən çoxdur fəaliyyət göstərir. Təşkilat Vətəndən uzaqda olan soydaşlarımız üçün mədəni və maarifləndirici tədbirlər təşkil etməklə, mədəniyyətimizi, tariximizi Amerika cəmiyyətində tanıtmaq missiyasını yerinə yetirir. Komitənin dəstəyi ilə Cəmiyyətin tərkibində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Gənclər Rəqs Ansamblında milli rəqs dərsləri keçirilir.

The dear memory of Khojaly martyrs was commemorated in California
The next lessons of the Azerbaijani Youth Dance Ensemble under the Azerbaijani Cultural Society of Northern California (ACSNC) were dedicated to the 34th anniversary of the Khojaly genocide.
The students first deeply honoured the dear memory of the innocent people who were martyred in Khojaly and laid flowers in front of a specially prepared corner.
The artistic director of the society, Anar Allahverdov, spoke about the essence of the date of February 26, 1992, which was the blood memory of the Azerbaijani people. He emphasized the importance of remembrance Khojaly genocide and the prevention of such tragedies in the future.
The lesson also discussed the importance of preserving historical memory and passing it to younger generations.
It should be noted that the Azerbaijani Cultural Society of Northern California (ACSNC) has been operating for more than 40 years. The organization fulfils its mission to promote our culture and history in American society by organizing cultural and educational events for our compatriots living far from their homeland. National dance lessons are held at the Azerbaijan Youth Dance Ensemble, which operates within the Society with the support of the committee.