Kaliforniyada Xocalı şəhidlərinin əziz xatirəsi yad edilib
Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin (ACSNC) nəzdindəki Azərbaycan Gənclər Rəqs Ansamblının növbəti dərsləri Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünə həsr olunub.
Şagirdlər əvvəlcə Xocalıda şəhid olan günahsız insanların əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, xüsusi hazırlanan guşənin önünə güllər düzüblər.
Cəmiyyətin bədii rəhbəri Anar Allahverdov xalqımızın yaddaşına qanla yazılan 1992-ci il 26 fevral tarixinin mahiyyətindən danışıb. Xocalı həqiqətlərinin unudulmamasının, qurbanlarının xatirəsinə hörmət göstərilməsinin və belə faciələrin bir daha təkrarlanmamasının vacibliyini vurğulayıb.
Dərsdə, həmçinin tarixi yaddaşın qorunmasının və onun gənc nəsillərə ötürülməsinin əhəmiyyəti barədə söhbət aparılıb.
Qeyd edək ki, Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyəti Cəmiyyəti (ACSNC) artıq 40 ildən çoxdur fəaliyyət göstərir. Təşkilat Vətəndən uzaqda olan soydaşlarımız üçün mədəni və maarifləndirici tədbirlər təşkil etməklə, mədəniyyətimizi, tariximizi Amerika cəmiyyətində tanıtmaq missiyasını yerinə yetirir. Komitənin dəstəyi ilə Cəmiyyətin tərkibində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Gənclər Rəqs Ansamblında milli rəqs dərsləri keçirilir.

В Калифорнии почтили светлую память шехидов Ходжалы
Очередные уроки Азербайджанского молодежного танцевального ансамбля при Азербайджанском культурном обществе Северной Калифорнии (ACSNC) были посвящены 34-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Сначала учащиеся с глубоким уважением почтили светлую память невинных людей, погибших в Ходжалы, и возложили цветы к специально подготовленному уголку.
Художественный руководитель общества Анар Аллахвердов говорил о сути даты 26 февраля 1992 года, кровью, вписанной в память нашего народа. Он подчеркнул важность того, чтобы ходжалинские реалии не были забыты, чтобы проявлялось уважение к памяти жертв, и чтобы такие трагедии больше не повторились.
На уроке также говорилось о значении сохранения исторической памяти и передачи ее подрастающему поколению.
Отметим, что Азербайджанское культурное общество Северной Калифорнии (ACSNC) действует уже более 40 лет. Организация выполняет миссию по популяризации нашей культуры и истории в американском обществе, организуя культурно-просветительские мероприятия для соотечественников, находящихся вдали от Родины. При поддержке комитета в Азербайджанском молодежном танцевальном ансамбле, действующем в составе общества, проводятся уроки национального танца.