İllinoys Universitetində “Xocalı: Həqiqət, yaddaş və gələcək nəsillər” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib
ABŞ-nin İllinoys Universitetinin Urbana-Şampeyn kampusunda “Xocalı: həqiqət, yaddaş və gələcək nəsillər” adlı elmi-maarifləndirici konfrans keçirilib.
İllinoys Universitetinin Azərbaycanlı Tələbələr Assosiasiyası tərəfindən təşkil olunan tədbir Amerika Orta Qərb ştatları üzrə Azərbaycan Mərkəzi (Azerbaijan Center of Midwest America - ACMA) və Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə baş tutub.
Əvvəlcə Azərbaycan və ABŞ-nin Dövlət Himnləri səsləndirilib, şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İllinoys Universitetinin Azərbaycanlı Tələbələr Assosiasiyasının nümayəndəsi Riyad Babayev açılış nitqi ilə qonaqları salamlayıb.
Daha sonra ACMA-nın həmtəsisçisi Mehriban Məmmədova çıxış edib. O, təşkilatın hər il bu səpgidə maarifləndirici tədbirlər keçirdiyini, ötən il oxşar konfransın Çikaqo şəhərinin Harper Kollecində təşkil olunduğunu xatırladıb.
ACMA-nın təsisçisi və tədbirin təşkilatçılarından biri Fərid Məmmədov Xocalı faciəsinin unudulmamasının, tarixi həqiqətlərin təbliğinin və dezinformasiyaya qarşı maarifləndirmənin vacibliyin qeyd edib.
Konfrans Riyad Babayevin moderatoru olduğu panel müzakirələr ilə davam edib.
Panel müzakirələrində Azərbaycanın ABŞ-dəki Səfirliyinin müşaviri Vüsalə Mehdiyeva humanitar dəyərlərin qorunmasının, mülki əhalinin müdafiəsinin və gənc nəsillərin bu kimi faciələr barədə məlumatlandırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tələbə məruzəçi Nəzrin Məmmədova Xocalı faciəsinin tarixi aspektləri və gələcək nəsillərin tarixi yaddaşı qoruma məsuliyyəti barədə təqdimat edib. Təqdimat çərçivəsində Xocalı şahidinin videomüraciəti də nümayiş olunub.
Beynəlxalq təhlükəsizlik üzrə ekspert Əli Məmmədov 1990-cı illərin əvvəllərində regiondakı vəziyyət, münaqişənin geosiyasi fonu və silahlı münaqişələrin mülki əhaliyə təsiri barədə geniş məruzə ilə çıxış edib.
Hüquq üzrə ekspert Səmayə Həbibova beynəlxalq humanitar hüquq normaları, müharibə cinayətləri üzrə məsuliyyət və mülki şəxslərin qorunması prinsipləri barədə hüquqi yanaşmanı təqdim edib. O, hadisələrin sənədləşdirilməsinin və akademik tədqiqatların qlobal məlumatlılığın artırılmasında rolunu vurğulayıb.
Tədbirdə pakistanlı jurnalist, geosiyasi analitik Malik Ayyub Sumbalın ermənilərin işğalçılıq siyasətindən bəhs edən “Tovuzdan Qarabağa" (“Tovuz to Karabakh”) kitabı xarici ekspert və professorlara hədiyyə edilib. Eyni zamanda, Azərbaycanın milli dəyərlərini əks etdirən xüsusi guşə yaradılıb.
Qeyd edək ki, Amerika Orta Qərb ştatları üzrə Azərbaycan Mərkəzi (ACMA) Azərbaycanın tarixi və mədəniyyətinin tanıdılması, eyni zamanda icmalararası dialoqun təşviqi istiqamətində fəaliyyət göstərir.

В Иллинойсском университете состоялась международная конференция “Ходжалы: правда, память и грядущие поколения”
3 марта, 2026
В кампусе Иллинойского университета США в Урбане-Шампейне прошла научно-просветительская конференция “Ходжалы: правда, память и грядущие поколения”.
Мероприятие, организованное Ассоциацией азербайджанских студентов Иллинойсского университета, состоялось при поддержке Азербайджанского центра по среднезападным штатам Америки (Azerbaijan Center of Midwest America-ACMA) и Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и США, минутой молчания была почтена светлая память шехидов.
Представитель Ассоциации азербайджанских студентов Иллинойсского университета Рияд Бабаев поприветствовал гостей вступительным словом.
Затем выступила соучредитель ACMA Мехрибан Мамедова. Она напомнила, что организация ежегодно проводит просветительские мероприятия на эту тему, что в минувшем году такая же конференция была организована в колледже Харпера в Чикаго.
Учредитель ACMA и один из организаторов мероприятия Фарид Мамедов отметил важность сохранения памяти о Ходжалинской трагедии, пропаганды исторических реалий и просвещения против дезинформации.
Конференция продолжилась панельными дискуссиями под модераторством Рияда Бабаева.
В ходе панельных обсуждений советник посольства Азербайджана в США Вюсаля Мехтиева подчеркнула важность сохранения гуманитарных ценностей, защиты гражданского населения и информирования молодого поколения о подобных трагедиях.
Докладчик – студентка Назрин Мамедова выступила с презентацией об исторических аспектах Ходжалинской трагедии и ответственности грядущих поколений за сохранение исторической памяти. В рамках презентации также было показано видеообращение свидетеля Ходжалинской резни.
Эксперт по международной безопасности Али Мамедов выступил с подробным докладом о ситуации в регионе в начале 1990-х годов, геополитическом фоне конфликта и влиянии вооруженных конфликтов на гражданское население.
Юрист эксперт Самая Габибова представила правовой подход к нормам международного гуманитарного права, ответственности за военные преступления и принципам защиты гражданских лиц. Она подчеркнула роль документирования событий и академических исследований в повышении глобальной информированности.
На мероприятии иностранным экспертам и профессорам была подарена книга пакистанского журналиста, геополитического аналитика Малика Айюба Сумбала “От Товуза до Карабаха" (“Tovuz to Karabakh”), повествующая о захватнической политике армян. Одновременно был создан специальный уголок, отражающий национальные ценности Азербайджана.
Отметим, что Азербайджанский центр по среднезападным штатам Америки (ACMA) осуществляет деятельность, направленную на популяризацию истории и культуры Азербайджана, а также поощрение межобщинного диалога.