TDT-yə üzv dövlətlərin diaspor məsələlərinə məsul dövlət qurumları və təşkilatlarının rəhbərləri Bişkekdə bir araya gəlib
23 noyabr, 2023
22 noyabr 2023-cü il tarixində Bişkek şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv dövlətlərin diaspor məsələlərinə məsul dövlət qurumlarının və təşkilat rəhbərlərinin 5-ci iclası keçirilib.
Toplantının gündəliyinə üzv dövlətlərin diaspor qurumları və türk diasporları arasında koordinasiya və əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri daxil edilib.
İclası giriş sözü ilə Qırğız Respublikasının əmək və sosial təminat naziri Gülnarə Batırova açıb və qonaqları salamlayıb.
Sonra TDT baş katibi Kubanıçbek Omuraliyev gündəlikdə olan məsələlər barədə ümumi məlumat verib, hazırda dünyada gedən mürəkkəb proseslərin diasporun fəaliyyətinə də birbaşa təsir etdiyini diqqətə çatdırıb.
Diaspor məsələlərinə məsul dövlət qurumları rəhbərləri arasında ilk çıxış edən Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov olub. O, gələn il TDT-nin yaranmasının 15 illiyi münasibətilə Naxçıvan şəhərində üzv dövlətlərin diaspor məsələlərinə məsul dövlət qurumlarının və təşkilat rəhbərlərinin görüşünün keçirilməsini, eləcə də TDT diaspor alimlərinin ümumi məlumat bazasının yaradılmasını təklif edib.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
İclasda Xaricdə yaşayan Türklər və Əqrəba İcmaları Baş İdarəsinin sədri Abdullah Eren (Türkiyə), NAO Otandastar Fondunun prezidenti Abzal Saparbekuli (Qazaxıstan), “Vatandoşlar” İctimai Fondunun İdarə Heyətinin sədri Odilcan Sattarov (Özbəkistan), Xaricdə yaşayan Macar İcmaları məsələləri üzrə dövlət katibi Arpad Yanoş Potapi (Macarıstan) çıxış ediblər.
“Türk diasporunun 2022–2026-cı illər üzrə Birgə Fəaliyyət Strategiyası” müzakirə olunub və Azərbaycan nümayəndə heyətinin təklifləri müsbət qarşılanıb.
2024-cü ildə Naxçıvan şəhərində təşkil olunacaq TDT-nin 3-cü Diaspor İnstitusional Təcrübə Mübadiləsi Proqramı çərçivəsində TDT-nin yaranmasının 15 illiyi münasibətilə üzv dövlətlərin diaspor məsələlərinə məsul dövlət qurumlarının və təşkilat rəhbərlərinin görüşünün keçirilməsi qərara alınıb.
Qeyd edək ki, TDT (keçmiş adı – Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası) 3 oktyabr 2009-cu il tarixində Naxçıvan şəhərində imzalanan Naxçıvan müqaviləsi ilə Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan və Qırğızıstan arasında qurulmuş beynəlxalq təşkilatdır.

Heads of state institutions and organizations responsible for diaspora issues of OTS member states came together in Bishkek
23 November, 2023
Bishkek hosted the 5th meeting of the heads of the state institutions and organizations responsible for diaspora issues of the member states of the Organization of Turkic States (OTS) held on November 22,2023.
Agenda of the meeting focused on the issues of strengthening coordination and cooperation between diaspora organizations of member states and Turkish diasporas.
Gulnara Baatyrova, Minister of Labor, Social Security and Migration of the Kyrgyz Republic delivered opening speech.
OTS Secretary General Kubanichbek Omuraliyev gave broad information about the issues that were on the agenda and drew attention to the fact that the recent global processes directly impact on the activities of the diaspora.
Firstly, Fuad Muradov, chairman of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, conveyed speech. He proposed to hold a meeting of the heads of state institutions and organizations responsible for diaspora issues of the OTS member states in Nakhchivan, as well as to launch a common database of OTS diaspora scientists.
A video-roll depicting the activities of the State Committee on Work with Diaspora was screened at the event.
Following, Abdullah Eren (Turkiye), President of the Presidency of the Turks Abroad and Related Communities, Abzal Saparbekuli (Kazakhstan), President of NAO Otandastar Foundation, Odiljan Sattarov (Uzbekistan), Chairman of the Board of Directors of “Citizens” Public Foundation, Arpad Yanosh Potapi, State Secretary for Hungarian Communities Abroad, delivered speeches.
The "Joint Activity Strategy of the Turkish Diaspora for 2022-2026" was discussed and the proposals of the Azerbaijani delegation were welcomed.
Taking into consideration the 15th anniversary of the establishment of OTS,it was decided to hold the next meeting of the heads of state institutions and organizations responsible for diaspora issues of the OTS member states within the framework of the 3rd Diaspora Institutional Experience Exchange Program, which will be in Nakhchivan in 2024.
It should be noted that OTS (former name - Cooperation Council of Turkic-Speaking States) is an international organization established among Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan and Kyrgyzstan under the Nakhchivan Treaty signed in Nakhchivan on October 3, 2009.