GAİM “1+4” proqramı üzrə sınaq imtahanı keçirib
Gürcüstanın Marneuli şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evində Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzinin (GAİM) təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə “1+4” proqramı çərçivəsində universitetə hazırlıq üzrə sınaq imtahanı keçirilib.
Sınaq imtahanına 150-yə yaxın abituriyent qatılıb. İştirakçıların 80-dən çoxu GAİM-də fəaliyyət göstərən riyaziyyat və məntiq hazırlıq kurslarının tələbələri olub. İmtahan bütün iştirakçılar üçün tamamilə ödənişsiz əsaslarla təşkil edilib.
İmtahanın keçirilməsində əsas məqsəd abituriyentlərin bilik və hazırlıq səviyyəsinin qiymətləndirilməsi, onların real imtahan mühitinə uyğunlaşmasının təmin edilməsi və qəbul prosesinə daha səmərəli hazırlaşmalarına dəstək göstərilməsi olub.
Sınaq imtahanının hazırlanması və təşkilində GAİM-in təcrübəli riyaziyyat və məntiq müəllimləri Fərzin Məşədiyev, Əhmədalı Babaşov və Emin Məmmədov yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirərək bu prosesin uğurla həyata keçirilməsinə mühüm töhfə veriblər.
Azərbaycan Evinin və GAİM-in direktoru Məhəbbət İmanov vurğulayıb ki, mərkəzin əsas məqsədlərindən biri gənclərin təhsil səviyyəsinin yüksəldilməsi, elmi biliklərinin artırılması və cəmiyyətə inteqrasiyasının gücləndirilməsidir: “Bu istiqamətdə təhsil sahəsində genişmiqyaslı layihələr və proqramlar həyata keçiririk. Əsas hədəfimiz gənclərin bilik və bacarıqlarının inkişafına dəstək olmaq, onların gələcək uğurları üçün əlverişli imkanlar yaratmaqdır”, – deyə o bildirib.
GAİM bundan sonra da gənclərin təhsilinə dəstək məqsədilə bu kimi layihələrin həyata keçirilməsini davam etdirəcək.

As part of the “1+4” program, a mock university preparation exam was held at the Azerbaijan House in Marneuli, Georgia. The exam was organized by the Georgia Azerbaijanis Integration Centre (GAIC) with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan.
Nearly 150 applicants participated in the mock exam. More than 80 of the participants were students enrolled in the mathematics and logic preparatory courses offered by GAIC. The examination was organized free of charge for all participants.
The main purpose of the mock exam was to assess the applicants’ knowledge and level of preparedness, help them adapt to a real examination environment, and support their more effective preparation for the university admission process.
GAIC’s experienced mathematics and logic instructors, Farzin Mashadiyev, Ahmadali Babashov, and Emin Mammadov, demonstrated a high level of professionalism in preparing and organizing the examination, making a significant contribution to its success.
Mahabbat Imanov, Director of the Azerbaijan House and GAIC, emphasized that one of the centre’s primary objectives is to improve the educational level of young people, enhance their academic knowledge, and strengthen their integration into society.
“We implement large-scale projects and programs in the field of education. Our main purpose is to support the development of young people’s knowledge and skills and create favourable opportunities for their future success,” he said.
GAIC will continue implementing similar initiatives in the future to support the education and academic development of young people.