GAİM “1+4” proqramı üzrə sınaq imtahanı keçirib
Gürcüstanın Marneuli şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evində Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzinin (GAİM) təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə “1+4” proqramı çərçivəsində universitetə hazırlıq üzrə sınaq imtahanı keçirilib.
Sınaq imtahanına 150-yə yaxın abituriyent qatılıb. İştirakçıların 80-dən çoxu GAİM-də fəaliyyət göstərən riyaziyyat və məntiq hazırlıq kurslarının tələbələri olub. İmtahan bütün iştirakçılar üçün tamamilə ödənişsiz əsaslarla təşkil edilib.
İmtahanın keçirilməsində əsas məqsəd abituriyentlərin bilik və hazırlıq səviyyəsinin qiymətləndirilməsi, onların real imtahan mühitinə uyğunlaşmasının təmin edilməsi və qəbul prosesinə daha səmərəli hazırlaşmalarına dəstək göstərilməsi olub.
Sınaq imtahanının hazırlanması və təşkilində GAİM-in təcrübəli riyaziyyat və məntiq müəllimləri Fərzin Məşədiyev, Əhmədalı Babaşov və Emin Məmmədov yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirərək bu prosesin uğurla həyata keçirilməsinə mühüm töhfə veriblər.
Azərbaycan Evinin və GAİM-in direktoru Məhəbbət İmanov vurğulayıb ki, mərkəzin əsas məqsədlərindən biri gənclərin təhsil səviyyəsinin yüksəldilməsi, elmi biliklərinin artırılması və cəmiyyətə inteqrasiyasının gücləndirilməsidir: “Bu istiqamətdə təhsil sahəsində genişmiqyaslı layihələr və proqramlar həyata keçiririk. Əsas hədəfimiz gənclərin bilik və bacarıqlarının inkişafına dəstək olmaq, onların gələcək uğurları üçün əlverişli imkanlar yaratmaqdır”, – deyə o bildirib.
GAİM bundan sonra da gənclərin təhsilinə dəstək məqsədilə bu kimi layihələrin həyata keçirilməsini davam etdirəcək.

Центр интеграции азербайджанцев Грузии (ЦИAГ) инициировал и организовал в Доме Азербайджана, действующем в грузинском городе Марнеули, при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой в рамках программы “1+4” пробный экзамен по подготовке к поступлению в университет.
В экзамене приняли участие около 150 абитуриентов. Более 80 участников являлись студентами действующих в ЦИАГ подготовительных курсов по математике и логике. Пробный экзамен был организован для всех участников на абсолютно бесплатной основе
Основная цель проведения экзамена заключалась в оценке уровня знаний и подготовки абитуриентов, обеспечении их адаптации к реальной экзаменационной среде и оказании поддержки в более эффективной подготовке к процессу поступления.
Опытные учителя математики и логики ЦИАГ Фарзин Мешадиев, Ахмедалы Бабашев и Эмин Мамедов, продемонстрировавшие высокий профессионализм в подготовке и организации пробного экзамена, внесли важный вклад в успешное осуществление данного процесса.
Директор Дома Азербайджана и ЦИАГ Мохаббат Иманов подчеркнул, что одна из основных задач центра заключается в повышении уровня образования молодежи, углублении ее научных знаний и усилении интеграции в общество. “Мы реализуем в этом направлении масштабные образовательные проекты и программы. Наша главная задача – оказание поддержки развитию знаний и умений молодежи, создание благоприятных возможностей для ее дальнейших успехов”, - сказал он.