Diaspor Gənclərinin 7-ci Yay Düşərgəsinin iştirakçıları Azərbaycana gəliblər
Azərbaycan dövləti xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərlə əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə, onların milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığının gücləndirilməsinə xüsusi önəm verir.
Bu siyasətə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri gənclərin Vətənlə bağlarının möhkəmləndirilməsinə, Azərbaycan həqiqətlərini yaxından tanımalarına və dünyadakı azərbaycanlı gənclər arasında əlaqələrin genişlənməsinə mühüm töhfədir.
Növbəti dəfə 2-8 avqust tarixində keçiriləcək 7-ci düşərgə "Şəhərsalma və Memarlıq İli"nə həsr olunub.
Düşərgədə iştirak etmək üçün dünyanın 64 ölkəsindən 123 azərbaycanlı gənc və Azərbaycana dost münasibət bəsləyən xalqların nümayəndələri artıq ölkəmizdədirlər.
İştirakçılar əvvəlcə Fəxri xiyabanda Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, Ulu Öndərin əziz xatirəsini dərin ehtiramla anıb, məzarı önünə əklil qoyublar.
Daha sonra onlar 1-ci və 2-ci Şəhidlər xiyabanına gələrək Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən igid Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Gənclərə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətinin möhkəmləndirilməsi, milli birliyin qorunması və diaspor siyasətinin formalaşdırılması istiqamətində həyata keçirdiyi xidmətlər barədə ətraflı məlumat verilib. Həmçinin ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin qəhrəmanlığından, 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış tarixi Zəfərdən və bu qələbənin ölkəmizin yeni inkişaf mərhələsinin əsasını təşkil etməsindən bəhs olunub
Paytaxtdakı ziyarət proqramını başa vuran düşərgə iştirakçıları öz təəssüratlarını bölüşüblər. Fransanın Bordo Monteyn Universitetinin tələbəsi Banu Cavadova Vətənə gəldiyinə görə böyük sevinc hissi keçirdiyini bildirib, düşərgənin müxtəlif ölkələrdən olan azərbaycanlı gənclərlə yeni dostluq əlaqələri qurmaq üçün əhəmiyyətli imkan yaradacağına əminliyini ifadə edib.
ABŞ-nin Boston Universitetinin tələbəsi Murad Bayramzadə Qarabağı görmək arzusunun gerçəkləşdiyini qeyd edib, Diaspor Gənclərinin 7-ci Yay Düşərgəsinin həyatında unudulmaz iz buraxacaq təcrübələrdən biri olacağını söyləyib.
Vyetnamda ingilis dili müəllimi kimi fəaliyyət göstərən Selen Sultan Şəhidlər xiyabanını ilk dəfə ziyarət etdiyini, burada olmağın onda həm qürur, həm də dərin duyğular oyatdığını deyib.
Rusiyanın Yekaterinburq şəhərindən gələn tələbə Mütəllim Umudov Vətənə gəlməyin sevincini bölüşüb, Qarabağa ilk səfərini səbirsizliklə gözlədiyini dilə gətirib.
Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda "Dirçələn şəhərlər" şüarı altında təşkil olunacaq düşərgə çərçivəsində panel müzakirələri, şəhid ailələri, diplomatlar və incəsənət xadimləri ilə görüşlər, müxtəlif mövzularda təlimlər, intellektual və əyləncəli proqramlar, musiqili gecələr, eləcə də ekskursiyalar keçiriləcək.
Qeyd edək ki, indiyədək Şəki, Şamaxı, Şuşa, Naxçıvan, Laçın və Xankəndi şəhərlərində Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri təşkil olunub. Bu düşərgələrə dünyanın 84 ölkəsindən ümumilikdə 700-dən artıq gənc qatılıb.

Участники 7-го Летнего лагеря диаспорской молодежи прибыли в Азербайджан
Азербайджанское государство придает особое значение углублению связей с азербайджанской молодежью, проживающей за рубежом, укреплению ее приверженности национально-духовным ценностям.
Летние лагеря диаспорской молодежи, организуемые в соответствии с этой политикой Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой совместно с Фондом Гейдара Алиева, служат важным вкладом в укрепление связей молодежи с Родиной, ее обстоятельное ознакомление с азербайджанскими реалиями и расширение связей среди азербайджанской молодежи во всем мире.
Очередной 7-й лагерь, который пройдет со 2 по 8 августа, посвящен "Году градостроительства и архитектуры".
123 представителя азербайджанской молодежи и народов, питающих дружественное к Азербайджану, из 64 стран мира уже находятся в нашей стране для участия в лагере.
Сначала участники посетили могилу общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения, с глубоким уважением почтили светлую память великого лидера и возложили венок к его могиле.
Затем они пришли в 1-й и 2-й Шехидляр Хиябаны, где с почтением отдали дань памяти отважным сынам Родины, погибшим за независимость и территориальную целостность Азербайджана.
Молодежь была подробно проинформирована о заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в деле укрепления Азербайджанского государства, сохранения национального единства и формирования диаспорской политики. Кроме того, говорилось о героизме шехидов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность нашей страны, исторической Победе в 44-дневной Отечественной войне, о том, что эта победа заложила основу нового этапа развития государства.
По окончании программы поездки по столице участники лагеря поделились впечатлениями. Студентка французского Университета Бордо Монтень Бану Джавадова отметила, что испытывает огромную радость в связи с посещением Родины, и выразила уверенность в том, что лагерь предоставит хорошую возможность для обретения новых друзей среди азербайджанской молодежи из различных стран.
Студент Бостонского университета США Мурад Байрамзаде сказал, что сбылась его мечта увидеть Карабах, и подчеркнул, что 7-й Летний лагерь диаспорской молодежи станет одним из событий, которое оставит неизгладимый след в его жизни.
Селен Султан, работающая учителем английского языка во Вьетнаме, довела до внимания, что впервые посетила Шехидляр хиябаны, что это посещение вызвало у нее как чувство гордости, так и глубокие эмоции.
Студент Муталлим Умудов, приехавший из российского города Екатеринбург, поделился радостью посещения Родины и сказал, что с нетерпением ждет своей первой поездки в Карабах.
В рамках лагеря, который будет организован в Восточно-Зангезурском экономическом районе под девизом "Возрожденные города", состоятся панельные дискуссии, встречи с семьями шехидов, дипломатами и деятелями искусства, тренинги на различные темы, интеллектуальные и развлекательные программы, музыкальные вечера, а также экскурсии.
Отметим, что предыдущие летние лагеря диаспорской молодежи были организованы в городах Шеки, Шамаха, Шуша, Нахчыван, Лачин и Ханкенди. В целом, в этих лагерях приняли участие более 700 молодых людей из 84 стран мира.