Komitə sədri Berlindəki Azərbaycan həftəsonu məktəbində olub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Berlinə səfəri çərçivəsində bu şəhərdə fəaliyyət göstərən “Xarı Bülbül“ Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdindəki Azərbaycan həftəsonu məktəbinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
“Xarı Bülbül” Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin sədri, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin sədr müavini Sevda Badaliouri qonaqlara məktəbin fəaliyyəti və tədris planı barədə ətraflı məlumat verib. Müasir avadanlıqla təchiz olunmuş kurslarda hər dərsin Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başladığı, Azərbaycan dilini mənimsəyən şagirdlərə ilk növbədə tarixi vətənlərinin dövlət atributlarının öyrədildiyi, tarixi və milli bayramlarımızla bağlı xüsusi layihələrin həyata keçirildiyi nəzərə çatdırılıb.
Mərkəzdə yaradılmış şəraitlə tanışlıq zamanı Komitə sədri Azərbaycan dili və ədəbiyyatı, musiqi və rəsm dərslərini izləyib. Bu kurslarda təhsil alan iki qrupun şagirdləri ilə söhbət edib, tədris prosesi barədə onların fikirləri ilə maraqlanıb.
Komitə sədri Prezident İlham Əliyevin mədəniyyət paytaxtımız Şuşada keçirilmiş Dünya Azərbaycanlılarının Zəfər (V) Qurultayındakı “Çox istəyirik ki, ikinci, üçüncü nəsil azərbaycanlılar öz mədəniyyətinə bağlı olsunlar. Əlbəttə, təkcə ailələrdə Azərbaycan dilini yaşatmaq mümkündür, ancaq kifayət deyil. Ona görə Azərbaycan məktəblərinin, bazar günü məktəblərinin açılması istiqamətində də biz hər zaman kömək göstərməyə hazırıq. Çünki ana dili əsas amildir” fikrini xatırladıb və bu tövsiyənin xaricdə böyüyən azərbaycanlı uşaqların doğma dilimizi öyrənmələri, tariximizə və mədəniyyətimizə bələd olmaları baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını bir daha nəzərə çatdırıb, bu istiqamətdə görülən işlərdən danışıb.
Görüş həftəsonu məktəbinin böyüklər üçün kursunda təhsil alan gənclərin suallarının cavablandırılması ilə yekunlaşıb.

Председатель комитета побывал в азербайджанской воскресной школе в Берлине
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Берлин ознакомился с работой азербайджанской воскресной школы при Азербайджанском культурном центре “Xaры Бюльбюль“.
Председатель Азербайджанского культурного центра “Xaры Бюльбюль“, заместитель председателя правления Альянса азербайджанцев Германии Севда Бадалиоури подробно проинформировала гостей о деятельности и учебном плане школы. Было отмечено, что каждый урок на курсах, оснащенных современным оборудованием, начинается с исполнения государственного гимна Азербайджана, подчеркнуто, что школьники, осваивающие азербайджанский язык, в первую очередь изучают государственные атрибуты исторической родины, что реализуются специальные проекты, связанные с нашими историческими и национальными праздниками.
В ходе ознакомления с созданными в центре условиями председатель комитета присутствовал на занятиях по азербайджанскому языку и литературе, музыке и рисованию. Он побеседовал с учащимися двух групп данных курсов, поинтересовался их мнением об учебном процессе.
Председатель комитета напомнил высказывание Президента Ильхама Алиева на состоявшемся в нашей культурной столице Шуше Съезде (V) Победы азербайджанцев мира: “Мы очень хотим, чтобы азербайджанцы второго, третьего поколений были привязаны к своей культуре. Конечно, сохранять азербайджанский язык только в семьях можно, но этого недостаточно. Поэтому мы всегда готовы оказать помощь в открытии азербайджанских школ, воскресных школ, потому что родной язык – основной фактор” и еще раз констатировал, что эта рекомендация представляет большое значение с точки зрения изучения азербайджанскими детьми, растущими за рубежом, родного языка, усвоения ими нашей истории и культуры, остановился на проводимой в этом направлении работе.
Встреча завершилась ответами на вопросы молодежи, обучающейся в данной школе на курсах для взрослых.