Komitə sədri Berlindəki Azərbaycan həftəsonu məktəbində olub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Berlinə səfəri çərçivəsində bu şəhərdə fəaliyyət göstərən “Xarı Bülbül“ Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdindəki Azərbaycan həftəsonu məktəbinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
“Xarı Bülbül” Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin sədri, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin sədr müavini Sevda Badaliouri qonaqlara məktəbin fəaliyyəti və tədris planı barədə ətraflı məlumat verib. Müasir avadanlıqla təchiz olunmuş kurslarda hər dərsin Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başladığı, Azərbaycan dilini mənimsəyən şagirdlərə ilk növbədə tarixi vətənlərinin dövlət atributlarının öyrədildiyi, tarixi və milli bayramlarımızla bağlı xüsusi layihələrin həyata keçirildiyi nəzərə çatdırılıb.
Mərkəzdə yaradılmış şəraitlə tanışlıq zamanı Komitə sədri Azərbaycan dili və ədəbiyyatı, musiqi və rəsm dərslərini izləyib. Bu kurslarda təhsil alan iki qrupun şagirdləri ilə söhbət edib, tədris prosesi barədə onların fikirləri ilə maraqlanıb.
Komitə sədri Prezident İlham Əliyevin mədəniyyət paytaxtımız Şuşada keçirilmiş Dünya Azərbaycanlılarının Zəfər (V) Qurultayındakı “Çox istəyirik ki, ikinci, üçüncü nəsil azərbaycanlılar öz mədəniyyətinə bağlı olsunlar. Əlbəttə, təkcə ailələrdə Azərbaycan dilini yaşatmaq mümkündür, ancaq kifayət deyil. Ona görə Azərbaycan məktəblərinin, bazar günü məktəblərinin açılması istiqamətində də biz hər zaman kömək göstərməyə hazırıq. Çünki ana dili əsas amildir” fikrini xatırladıb və bu tövsiyənin xaricdə böyüyən azərbaycanlı uşaqların doğma dilimizi öyrənmələri, tariximizə və mədəniyyətimizə bələd olmaları baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını bir daha nəzərə çatdırıb, bu istiqamətdə görülən işlərdən danışıb.
Görüş həftəsonu məktəbinin böyüklər üçün kursunda təhsil alan gənclərin suallarının cavablandırılması ilə yekunlaşıb.

Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, within his visit to Berlin, got acquainted with the activity of the Azerbaijani weekend school operating on the basis of "Khari Bulbul" Azerbaijan Culture Centre.
Chairwoman of "Khari Bulbul" Azerbaijani Cultural Centre, Deputy Chair of the Board of the German Azerbaijanis Alliance, Sevda Badaliouri, informed the guests about the activity of the school and the curriculum. It has been noted that each lesson starts with the National Anthem of Azerbaijan. Kids are taught the state attributes of Azerbaijan. Weekend school realizes special projects related to our historical and national holidays.
The Chairman of the State Committee observed the lessons of Azerbaijani language and literature, music and art. He talked to the students of the weekend schools.
Committee Chairman recalled President Ilham Aliyev’s recommendations sounded at the Fifth Congress of the World Azerbaijanis held in Shusha. “We want the Azerbaijanis of the second and third generation to be dedicated to their culture. Of course, it is possible to keep the Azerbaijani language alive with the support of the families, but it is not enough. We are always ready to render assistance in the direction of opening Azerbaijani language schools and Sunday schools. Because mother tongue is an important factor”