Texasda yaşayan tanınmış musiqiçi Dövlət Komitəsində olub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun təsisçisi və sədri, tanınmış orqan ifaçısı, Texas Universitetinin professoru Cəmilə Cavadova-Spitsberqlə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan sədr Azərbaycan musiqisinin təbliği istiqamətində Komitənin həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib.
Görüşdə Azərbaycanın ABŞ-dəki diaspor fəaliyyəti, keçirilən tədbirlər, gələcəkdə mədəni sahədə görüləcək işlər və mədəni irsimizin təbliğinin genişləndirilməsi ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Cəmilə Cavadova-Spitsberq rəhbərlik etdiyi Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun təşəbbüsü və Komitənin dəstəyi ilə həyata keçirilən “Musiqi körpüsü” (ABŞ-Azərbaycan) layihəsi çərçivəsində əslən azərbaycanlı, tanınmış dirijor Fərhad Xudiyevin Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri ilə baş tutan konsertinin möhtəşəm keçdiyini vurğulayıb. O, Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun həyata keçirdiyi layihələrə Komitə tərəfindən dəstək göstərildiyi üçün təşəkkürlərini bildirib.
Qeyd edək ki, Cəmilə Cavadova-Spitsberq 2017-ci ildə yaradılan "Azərbaycan Amerika Musiqi Fondu"nun təsisçilərindən biridir. Fond Azərbaycanda Amerika və eləcə də Amerikada Azərbaycan klassik musiqisinin tərənnüm, tədris olunmasında tərəfdaşlıq proqramları hazırlayır, eləcə də konsertlər, konfranslar, ustad dərsləri, nəşrlər və müsabiqələr təşkil edir. 2020-ci ildə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə “Musiqili Körpü” və digər layihələr həyata keçirib. 2023-cü il oktyabrında Texas ştatının Kerrolton şəhərində “Texaslılar minasız dünya üçün: Azərbaycan” layihəsi əsasında keçirilən tədbirin təşkilatçısı olub. Cəmilə Cavadova-Spitsberq 2022-ci il aprelin 21-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan diasporunun inkişafında xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib.

Fuad Muradov, chairman of the State Committee on Work with Diaspora, met with Jamila Javadova-Spitzberg, the founder and chairman of the Azerbaijan-American Music Foundation (AAMF), well-known organist, professor of the University of Texas.
Warmly welcoming the guest, the chairman informed about the projects implemented by the Committee in the direction of promotion of Azerbaijani music.
The sides exchanged ideas on the diaspora activity of the Azerbaijanis living in the United States, the work to be done in the cultural field in the future, and the expansion of the promotion of our cultural heritage.
Jamila Javadova-Spitzberg thanked the Committee for supporting the projects of the AAMF.
It should be noted that Jamila Javadova-Spitsberg is one of the founders of the American-Azerbaijan Music Foundation established in 2017. The Fund facilitates educational partnership programs, seminars, concerts, conferences, masterclasses, publications, competitions geared towards the promotion of the Azerbaijanian classical music in America, as well as the American classical music in Azerbaijan. The Fund has implemented “musical bridges” between the USA and Azerbaijan in 2020. In October 2023, a project called “The Texans for a mine-free world – Azerbaijan” was launched in Texas, USA, in relation with the landmine problem in Azerbaijan. On April 21, 2022, Jamila Javadova-Spitsberg was awarded the “Taraggi” medal for her services in the development of the Azerbaijani diaspora by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.