Texasda yaşayan tanınmış musiqiçi Dövlət Komitəsində olub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun təsisçisi və sədri, tanınmış orqan ifaçısı, Texas Universitetinin professoru Cəmilə Cavadova-Spitsberqlə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan sədr Azərbaycan musiqisinin təbliği istiqamətində Komitənin həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib.
Görüşdə Azərbaycanın ABŞ-dəki diaspor fəaliyyəti, keçirilən tədbirlər, gələcəkdə mədəni sahədə görüləcək işlər və mədəni irsimizin təbliğinin genişləndirilməsi ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Cəmilə Cavadova-Spitsberq rəhbərlik etdiyi Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun təşəbbüsü və Komitənin dəstəyi ilə həyata keçirilən “Musiqi körpüsü” (ABŞ-Azərbaycan) layihəsi çərçivəsində əslən azərbaycanlı, tanınmış dirijor Fərhad Xudiyevin Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri ilə baş tutan konsertinin möhtəşəm keçdiyini vurğulayıb. O, Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun həyata keçirdiyi layihələrə Komitə tərəfindən dəstək göstərildiyi üçün təşəkkürlərini bildirib.
Qeyd edək ki, Cəmilə Cavadova-Spitsberq 2017-ci ildə yaradılan "Azərbaycan Amerika Musiqi Fondu"nun təsisçilərindən biridir. Fond Azərbaycanda Amerika və eləcə də Amerikada Azərbaycan klassik musiqisinin tərənnüm, tədris olunmasında tərəfdaşlıq proqramları hazırlayır, eləcə də konsertlər, konfranslar, ustad dərsləri, nəşrlər və müsabiqələr təşkil edir. 2020-ci ildə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə “Musiqili Körpü” və digər layihələr həyata keçirib. 2023-cü il oktyabrında Texas ştatının Kerrolton şəhərində “Texaslılar minasız dünya üçün: Azərbaycan” layihəsi əsasında keçirilən tədbirin təşkilatçısı olub. Cəmilə Cavadova-Spitsberq 2022-ci il aprelin 21-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan diasporunun inkişafında xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib.

Известный музыкант, живущая в Техасе, побывала в Государственном комитете
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с учредителем и председателем Азербайджано-американского музыкального фонда, известной исполнительницей на органе, профессором Техасского университета Джамилей Джавадовой-Шпицберг.
Радушно поприветствовав гостью, председатель проинформировал ее о реализованных комитетом проектах в области пропаганды азербайджанской музыки.
На встрече состоялся широкий обмен мнениями о диаспорской деятельности Азербайджана в США, проведенных мероприятиях, предстоящей работе в сфере культуры и расширении пропаганды нашего культурного наследия.
Джамиля Джавадова-Шпицберг отметила грандиозный концерт известного дирижера, азербайджанца по происхождению Фархада Худиева с Азербайджанским государственным симфоническим оркестром имени Узеира Гаджибейли, состоявшийся в рамках проекта “Mузыкальный мост” (США-Aзербайджан), инициированного возглавляемым ею Азербайджано-американским музыкальным фондом при поддержке комитета. Oна выразила признательность за поддержку комитетом проектов, осуществляемых Азербайджано-американским музыкальным фондом.
Отметим, что Джамиля Джавадова-Шпицберг является одним из учредителей созданного в 2017 году "Азербайджано-американского музыкального фонда". Фонд готовит партнерские программы в области популяризации и преподавания американской классической музыки в Азербайджане и азербайджанской классической музыки в Америке, а также организует концерты, конференции, мастер-классы, издания и конкурсы. В 2020 году при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой реализовал такие проекты, как “Mузыкальный мост” и пр. В октябре 2023 года стал организатором мероприятия, проведенного в городе Керролтон штата Техас на основе проекта “Texaсцы за мир без мин: Aзербайджан”.
За заслуги в развитии азербайджанской диаспоры Джамиля Джавадова-Шпицберг 21 апреля 2022 года Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева была награждена медалью “Tерегги.