Komitə sədri Qırğızıstanın Kant şəhər meri ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Qırğız Respublikasına səfəri çərçivəsində Kant şəhər meri Ulan Bekbolotoviç Maylibaşevlə görüşü keçirilib.
Qonağı səmimiyyətlə salamlayan mer bildirib ki, Kant ölkə üzrə azərbaycanlıların ən çox yaşadığı şəhərdir. Şəhərdə türk dünyasının görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin adını daşıyan küçənin olduğunu vurğulayan mer Azərbaycanın Ağdam və Şuşa şəhərlərinə səfərinin təəssüratlarını da bölüşüb.
Komitə sədri dövlətimizin diaspor siyasəti, həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr barədə məlumat verib. Kant meriyası ilə diasporumuzun birgə əməkdaşlıq perspektivləri diqqətə çatdırılıb. Azərbaycanlıların və diaspor təşkilatlarının normal yaşayışı və fəaliyyəti üçün yaradılmış imkanlara görə minnətdarlıq ifadə edilib.
Görüş qarşılıqlı xatirə hədiyyələrinin təqdim olunması ilə yekunlaşıb.
Komitə sədri merlə birlikdə Heydər Əliyev küçəsinə gəzintiyə çıxıb və həmin küçədə yerləşən məscidi ziyarət edib. Dahi şəxsiyyətin adını daşıyan küçədə yaşayan bir qrup azərbaycanlı ilə söhbət zamanı milli kimliyin və Azərbaycan dilinin unudulmaması kimi vacib məqamlara toxunulub. İcma nümayəndələrinə Azərbaycan bayraqları hədiyyə edilib.

Председатель комитета встретился с мэром Канта
В рамках визита председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Фуада Мурадова в Киргизскую Республику состоялась его встреча с мэром города Кант Уланом Бекболотовичем Майлибашевым.
Радушно поприветствовав гостя, мэр сообщил, что Кант является городом с наиболее компактным проживанием азербайджанцев. Подчеркнув, что в городе есть улица, носящая имя выдающегося государственного деятеля тюркского мира Гейдара Алиева, он поделился впечатлениями от поездки в азербайджанские города Агдам и Шуша.
Председатель комитета говорил о диаспорской политике нашего государства, реализованных крупномасштабных проектах. Были отмечены перспективы совместного сотрудничества нашей диаспоры с мэрией Канта. Выражена признательность за возможности, созданные для нормального проживания и деятельности азербайджанцев и диаспоральных организаций.
Встреча завершилась взаимным вручением памятных подарков.
Председатель комитета вместе с мэром совершил прогулку по улице Гейдара Алиева и посетил расположенную на этой улице мечеть. В ходе беседы с группой азербайджанцев, проживающих на улице, носящей имя гениальной личности, были затронуты такие важные моменты, как то, что нельзя забывать национальной идентичности и родного языка. Представителям общины были подарены флаги Азербайджана.