Azərbaycanın zəngin mədəni irsi “İpək Yolu – 2026” festivalında
ABŞ-nin Nyu York şəhərində yerləşən “Okeana” Teatrında “İpək Yolu – 2026” adlı beynəlxalq mədəniyyət festivalı keçirilib.
Festival Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, komitənin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun, Azərbaycan-Amerika Təşkilatları Alyansının dəstəyi, “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılığı İnkişaf Mərkəzinin rəhbəri Alyona Bədəlovanın təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Festivalın əsas məqsədi müxtəlif icmalar arasında dostluq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, mədəni irsin qorunması və gənc nəsildə dünya mədəniyyətlərinin müxtəlifliyinə hörmət hissinin formalaşdırılması olub.
300-dən çox iştirakçının qatıldığı tədbirdə Azərbaycan, Çin, Monqolustan, Gürcüstan, İrlandiya, İspaniya, Özbəkistan, Tacikistan və digər ölkələrin mədəniyyətləri, milli adət-ənənələri, musiqi və rəqsləri nümayiş etdirilib.
“My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılığı İnkişaf Mərkəzinin yetirmələrinin ifasında “Azərbaycan”, “Nəlbəki”, “Yallı” və Qafqaz rəqsləri böyük maraq, alqışlarla qarşılanıb. Gənc soydaşlarımızın parlaq çıxışları qonaqları ölkəmizin zəngin mədəniyyəti ilə daha yaxından tanış edib.
Filadelfiyadan Arifə Axundovanın rəhbərlik etdiyi “Qafqaz” ansamblının ifasında Azərbaycanın milli rəqsi “Cəngi” festivala xüsusi rəng qatıb.
Festivalda Nyu York şəhərinin baş maliyyə nəzarətçisi Mark Levin və Nyu York ştatının senatoru Stiv Çan bu tədbirin müxtəlif mədəniyyətləri və xalqları bir araya gətirən əhəmiyyətli bir platforma olduğunu vurğulayıblar.
Nyu York Ştat Assambleyasının üzvü Uilyam Kolton isə mədəniyyətlərarası əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi və müxtəlif mədəni təşəbbüslərin həyata keçirilməsinə göstərdikləri dəstəyə görə festivalın sponsor və tərəfdaşlarına təşəkkürnamələr təqdim edib.
İştirakçılar istedadlarına və öz xalqlarının mədəni irsinin qorunmasına verdikləri töhfəyə görə rəsmi sertifikatlarla təltif olunublar.
Festival Azərbaycan ilə ABŞ arasında mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə, Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılmasına və Azərbaycan diasporunun gənc nəsli arasında milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılmasına töhfə verib.

В театре “Oкеана”, расположенном в американском городе Нью-Йорк, прошел международный фестиваль культуры “Шелковый путь – 2026”.
Мероприятие было организовано руководителем Центра развития детско-юношеского творчества “My Way” Аленой Бадаловой при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, Фонда поддержки азербайджанской диаспоры в подчинении комитета и Альянса азербайджано-американских организаций.
Основная цель фестиваля заключалась в укреплении дружественных связей между различными общинами, сохранении культурного наследия и формировании у молодого поколения чувства уважения к многообразию мировых культур.
На мероприятии, к которому присоединились более 300 участников, были представлены культуры, национальные обычаи и традиции, музыка и танцы Азербайджана, Китая, Монголии, Грузии, Ирландии, Испании, Узбекистана, Таджикистана и других стран.
Танцы “Азербайджан”, “Нелбеки”, “Яллы” и кавказские танцы в исполнении воспитанников Центра развития детско-юношеского творчества "My Way" были встречены с большим интересом и аплодисментами. Яркие выступления молодых соотечественников ознакомили гостей с богатой культурой нашей страны.
Азербайджанский национальный танец “Джанги” в исполнении ансамбля “Кавказ" под руководством Арифы Ахундовой из Филадельфии придал мероприятию особый колорит.
Главный финансовый контролер города Нью-Йорк Марк Левин и сенатор штата Нью-Йорк Стив Чан подчеркнули на фестивале, что мероприятие является значимой платформой, объединяющей различные культуры и народы.
А член Ассамблеи штата Нью-Йорк Уильям Колтон вручил спонсорам и партнерам фестиваля благодарности за поддержку в укреплении межкультурного сотрудничества и реализации различных культурных инициатив.
Участники были награждены официальными сертификатами за проявленный талант и вклад в сохранение культурного наследия своих народов.
Фестиваль способствовал укреплению культурных связей между Азербайджаном и США, популяризации азербайджанской культуры и сохранению национально-духовных ценностей среди молодого поколения азербайджанской диаспоры.