Azərbaycanın zəngin mədəni irsi “İpək Yolu – 2026” festivalında
ABŞ-nin Nyu York şəhərində yerləşən “Okeana” Teatrında “İpək Yolu – 2026” adlı beynəlxalq mədəniyyət festivalı keçirilib.
Festival Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, komitənin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun, Azərbaycan-Amerika Təşkilatları Alyansının dəstəyi, “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılığı İnkişaf Mərkəzinin rəhbəri Alyona Bədəlovanın təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Festivalın əsas məqsədi müxtəlif icmalar arasında dostluq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, mədəni irsin qorunması və gənc nəsildə dünya mədəniyyətlərinin müxtəlifliyinə hörmət hissinin formalaşdırılması olub.
300-dən çox iştirakçının qatıldığı tədbirdə Azərbaycan, Çin, Monqolustan, Gürcüstan, İrlandiya, İspaniya, Özbəkistan, Tacikistan və digər ölkələrin mədəniyyətləri, milli adət-ənənələri, musiqi və rəqsləri nümayiş etdirilib.
“My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılığı İnkişaf Mərkəzinin yetirmələrinin ifasında “Azərbaycan”, “Nəlbəki”, “Yallı” və Qafqaz rəqsləri böyük maraq, alqışlarla qarşılanıb. Gənc soydaşlarımızın parlaq çıxışları qonaqları ölkəmizin zəngin mədəniyyəti ilə daha yaxından tanış edib.
Filadelfiyadan Arifə Axundovanın rəhbərlik etdiyi “Qafqaz” ansamblının ifasında Azərbaycanın milli rəqsi “Cəngi” festivala xüsusi rəng qatıb.
Festivalda Nyu York şəhərinin baş maliyyə nəzarətçisi Mark Levin və Nyu York ştatının senatoru Stiv Çan bu tədbirin müxtəlif mədəniyyətləri və xalqları bir araya gətirən əhəmiyyətli bir platforma olduğunu vurğulayıblar.
Nyu York Ştat Assambleyasının üzvü Uilyam Kolton isə mədəniyyətlərarası əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi və müxtəlif mədəni təşəbbüslərin həyata keçirilməsinə göstərdikləri dəstəyə görə festivalın sponsor və tərəfdaşlarına təşəkkürnamələr təqdim edib.
İştirakçılar istedadlarına və öz xalqlarının mədəni irsinin qorunmasına verdikləri töhfəyə görə rəsmi sertifikatlarla təltif olunublar.
Festival Azərbaycan ilə ABŞ arasında mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə, Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılmasına və Azərbaycan diasporunun gənc nəsli arasında milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılmasına töhfə verib.

Azerbaijan’s Rich Cultural Heritage Featured at the “Silk Road – 2026” Festival
The international cultural festival “Silk Road – 2026” was held at the Oceana Theatre in New York City, U.S.
The festival was organized by Alyona Badalova, Head of the My Way Children and Youth Creativity Development Centre, with the support of the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora under the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, and the Alliance of Azerbaijani-American Organizations.
The main aim of the festival was to strengthen friendship among different communities, preserve cultural heritage, and foster respect for the diversity of world cultures among the younger generation.
The event attended by more than 300 participants, showcased the cultures, national traditions, music, and dances of Azerbaijan, China, Mongolia, Georgia, Ireland, Spain, Uzbekistan, Tajikistan, and other countries.
Performances of the dances “Azerbaijan,” “Nalbaki”, “Yalli”, and various Caucasian dances by students of the My Way Children and Youth Creativity Development Centre were met with great interest and enthusiastic applause.
The Azerbaijani national dance “Jangi,” performed by the "Caucasus" Ensemble under the direction of Arifa Akhundova from Philadelphia, greatly enriched the festival.
During the event, Mark Levine, New York City Comptroller, and Steve Chan, New York State Senator, emphasized that the festival serves as an important platform for bringing together different cultures and peoples.
Meanwhile, William Colton, a member of the New York State Assembly, presented certificates of appreciation to the festival’s sponsors and partners for their support in strengthening intercultural cooperation and implementing diverse cultural initiatives.
Participants were awarded official certificates in recognition of their talent and contributions to preserving the cultural heritage of their respective nations.
The festival contributed to strengthening cultural ties between Azerbaijan and the United States, promoting Azerbaijani culture, and preserving national and spiritual values among the younger generation of the Azerbaijani diaspora.