Berlin şəhərində Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin II Forumu başlayıb
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Berlin şəhərindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin II Forumu öz işinə başlayıb.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin əməkdaşları, Almaniyanın 70-ə yaxın şəhərindən gələn tibb mütəxəssisləri və qonaqlar iştirak ediblər.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ulu öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Ardınca ümummilli liderin anadan olmasının 100 illiyinə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin həsr etdiyi “Heydər Əliyev və Azərbaycan diasporu” sənədli filmi və şanlı Zəfərimizi əks etdirən “Xalqa verilən söz həqiqətə çevrildi” videoçarxı nümayiş olunub.
Sonra tədbirin moderatoru Dr. Nuran Abdullayev Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının və Almaniyadakı azərbaycanlı həkimlərin fəaliyyətindən bəhs edən videoçarxı təqdim edib.
Forumda çıxış edən Azərbaycanın Almaniyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nəsimi Ağayev bildirib ki, Almaniyada yaşayan azərbaycanlıların birliyini müşahidə edirlər: “Bizim hər birimizin vəzifəsi Azərbaycanla bağlı həqiqətlərin dürüst şəkildə yerli ictimaiyyətə çatdırılmasıdır. Almaniyadakı Azərbaycan diiasporu xüsusi fəallığı ilə seçilir və mühüm işlər görür. Bundan sonra da bu fəaliyyətlərin birgə, sıx və əlaqələndirilmiş şəkildə davam etdirilməsi və gücləndirilməsi zəruridir”.
Tədbir dünya azərbaycanlılarının və Azərbaycan diaspor təşkilatlarının müxtəlif ölkələrdə fəaliyyətini əks etdirən məlumat xarakterli videoçarxın nümayişi ilə davam etdirilib.
Forum iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov bu əlamətdar hadisə münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib və forumun işinə uğurlar arzulayıb. Bu il vətənimizdə və xarici ölkələrdə 100 illik yubileyi qeyd olunan görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin azərbaycanlıların xaricdə təhsil almasına xüsusi diqqət yetirdiyini xatırladıb. Hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu vurğulayan Komitə sədri forumun işini və Almaniyadakı Azərbaycan icmasının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Azərbaycan icmasının yerli cəmiyyətə və ictimai-siyasi dairələrə təsir imkanının artırılması istiqamətində gücə və potensiala malik olduğunu nəzərə çatdırıb.
“Ümid edirəm ki, Berlində keçirilən Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin II Forumu xaricdə çalışan azərbaycanlı həkimlərlə ölkəmizin bu sahədə fəaliyyət göstərən qurumları arasında daha sıx əlaqələrin qurulmasına və xaricdə yaşayan azərbaycanlı həkimlərin milli səhiyyə sisteminin inkişafında görülən işlərə töhfə verməsinə kömək edəcək. İnanıram ki, hər biriniz milli-mənəvi və dövlətçilik dəyərlərimizi də layiqincə təmsil etmək üçün əməyinizi əsirgəməyəcəksiniz”, - deyə Komitə sədri söyləyib.
Daha sonra Azərbaycanın əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayevin forum iştirakçılarına müraciəti təqdim edilib. Forumun işinə uğurlar arzulayan nazir ölkəmizdə həyata keçirilən sosial islahatlar barədə geniş məlumat verib.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Nigar Bayramova çıxışında bildirib ki, Azərbaycanın dövlət büdcəsindən səhiyyəyə ayrılan xərclər getdikcə artır və bu, ölkə vətəndaşlarının sağlamlığının daha yüksək səviyyədə qorunmasına ciddi təsir edir.
Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) icraçı direktoru Vüqar Qurbanov bildirib ki, xaricdə təhsil alan və çalışan azərbaycanlı həkimlərin bir qrupu artıq Azərbaycanda TƏBİB-in tabeliyində olan tibb müəssisələrində fəaliyyət göstərir. O, Almaniyada çalışan azərbaycanlı həkimlərin bir qrupunun da bu niyyətdə olduğunu qeyd edib. Azərbaycanda səhiyyənin yeni dövrün tələblərinə uyğun inkişaf etdirildiyi, Qarabağa köçən Azərbaycan vətəndaşlarına səhiyyə xidmətinin göstərildiyi vurğulanıb.
Alman-Azərbaycan Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədri, professor Çingiz Abdullayev çıxışında Almaniyadakı Azərbaycan icmasının uzun illik fəaliyyəti barədə məlumat verib.
II Forumun rəsmi açılış mərasimi Alman-Azərbaycan Cəmiyyəti adından Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinə və Azərbaycanın Almaniyadakı səfirinə xatirə hədiyyəsinin təqdim olunması ilə yekunlaşıb.

The II Forum of Azerbaijani Doctors in Germany kicks off in Berlin
The II Forum of Azerbaijani Doctors in Germany has started its work at the Azerbaijani Cultural Center in Berlin. The forum is being held within the "Year of Heydar Aliyev".
The employees of the State Committee on Work with Diaspora, the Embassy of Azerbaijan in Germany, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the State Agency for Compulsory Health Insurance, the Management Union of Medical Territorial Units, medical specialists and other guests from about 70 German cities attended the event.
At the event, which began with the National Anthem of Azerbaijan, the dear memories of the great leader Heydar Aliyev and our martyrs who died for the territorial integrity of our country were commemorated with a minute's silence.
Then, the documentary "Heydar Aliyev and the Azerbaijani Diaspora" prepared by the State Committee on Work with Diaspora dedicated to the 100th anniversary of the national leader's birth and the video roll "The promise given to the people turned into reality" depicting our glorious Victory were screened.
Then, the moderator of the event Dr. Nuran Abdullayev presented a video about the activities of the Alliance of Azerbaijanis in Germany and Azerbaijani doctors in Germany.
Speaking at the forum, Azerbaijan's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Germany, Nasimi Aghayev emphasized the unity of Azerbaijanis living in Germany: "We all should honestly convey the truth about Azerbaijan to the local community. The Azerbaijani diaspora in Germany is very active and do effective work. It is necessary to continue and strengthen these activities in a joint, tight and coordinated manner."
The event continued with the screening of an informative video depicting the activities of Azerbaijanis and Azerbaijani diaspora organizations in different countries.
Greeting the participants of the forum, the chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Fuad Muradov congratulated our compatriots on the occasion of this remarkable event and wished success to the work of the forum. He reminded that an outstanding statesman Heydar Aliyev, whose 100th anniversary is celebrated in our country and foreign countries this year, paid special attention to the education of Azerbaijanis abroad. Emphasizing that Azerbaijani communities currently operating abroad are under the attention of President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva, the Chairman of the Committee highly appreciated the work of the forum and the activity of the Azerbaijani community in Germany. He pointed out that the Azerbaijani community has the power and potential to increase the ability to influence the local society and socio-political circles.
"I hope that the II Forum of Azerbaijani Doctors in Germany, held in Berlin, will help to establish close relations between Azerbaijani doctors working abroad and relevant institutions of Azerbaijan and Azerbaijani doctors living abroad will contribute to the development of the national healthcare system. I believe that each of you will spare no effort to properly represent our national-moral and state values," said the Chairman of the Committee.
Then, the address of the Minister of Labor and Social Protection of the Population of Azerbaijan, Sahil Babayev, was presented to the forum participants. Wishing success to the work of the forum, the minister gave extensive information about the social reforms implemented in our country.
Nigar Bayramova, Deputy Chairwoman of The State Agency for Compulsory Health Insurance, has informed that the expenses allocated to health care from the state budget of Azerbaijan are increasing and this has a serious impact on the protection of the health of the citizens at a higher level.
Vugar Gurbanov, executive director Management Union of Medical Territorial Units (TABIB), has reminded that a group of Azerbaijani doctors studying and working abroad have already started to work in medical institutions under TABIB in Azerbaijan. It was emphasized that healthcare in Azerbaijan is developed in accordance with the requirements of the new era, and healthcare services are provided to Azerbaijani citizens who moved to Karabakh.
In his speech, Chairman of the Board of the German-Azerbaijani Society, Professor Chingiz Abdullayev, gave information about the long-term activities of the Azerbaijani community in Germany.
At the end of the opening ceremony, commemorative gifts were presented to the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora and the Ambassador of Azerbaijan to Germany on behalf of the German-Azerbaijani Society.
It should be noted that with the support of the State Committee on Work with Diaspora, Cologne hosted the First Forum of Azerbaijani Doctors in Germany on May 5, 2022.