Azərbaycanlı alim Florida Elm, Mühəndislik və Tibb Akademiyasının üzvü seçilib
ABŞ-nin Orlando şəhərində keçirilən təntənəli mərasimdə azərbaycanlı alim Nazim Muradov Florida Elm, Mühəndislik və Tibb Akademiyasına (Academy of Science, Engineering and Medicine of Florida - ASEMFL) üzv seçilib. Bu nüfuzlu ada layiq görülməsi onun uzun illər elmin, xüsusilə də təmiz enerji sahəsinin inkişafına verdiyi əvəzsiz töhfələrin yüksək qiymətləndirilməsinin daha bir sübutudur.
Mərkəzi Florida Universitetinin fəlsəfə doktoru və Günəş Enerjisi Araşdırmaları Mərkəzinin xüsusi layihələr üzrə tədqiqatçısı Nazim Muradov ABŞ Milli İxtiraçılar Akademiyasının ilk azərbaycanlı üzvüdür. Alimin bu uğurları yüzlərlə elmi nəşrə və 50-dən çox ABŞ patentində öz əksini tapan innovativ tədqiqatlara əsaslanır. Nazim Muradovun ixtiralarının əksəriyyəti təcrübədə geniş tətbiq olunur. NASA-dan olan həmkarları ilə birgə hazırladığı yeni hidrogen sensoru texnologiyası ABŞ-nin kosmik proqramlarında uğurla istifadə edilir. Bu kəşfi NASA ilin ən yaxşı kommersiya texnologiyası kimi qiymətləndirib və nüfuzlu beynəlxalq “R&D100” mükafatına layiq görüb. Bu mükafat il ərzində 100 ən yaxşı texnoloji kəşfə görə verilir və “İxtiraçıların Oskarı” adlanır.
Qeyd edək ki, dünyanın məşhur elmi analitika platforması olan ScholarGP-nin 2024-cü il üzrə “Yüksək Reytinqli Alimlər” siyahısının ilk sıralarında yer alan Nazim Muradov 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikasının “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib. Bakıda keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin iştirakçısı olub.

Azerbaijani scientist elected as a member of the Academy of Science, Engineering, and Medicine of Florida
5 December, 2025
Nazim Muradov was elected as a member of the Academy of Science, Engineering and Medicine of Florida - ASEMFL at a ceremonial event held in Orlando, USA. Being awarded this prestigious title is yet another testament to the high appreciation of his many years of invaluable contributions to science, particularly in the field of clean energy.
Nazim Muradov, Ph.D. at the University of Central Florida and a special projects researcher at the Florida Solar Energy Center, is the first Azerbaijani member of the National Academy of Inventors in the USA. The scientist’s achievements are based on hundreds of scientific publications and innovative research reflected in more than 50 U.S. patents. Most of Nazim Muradov’s inventions are widely applied in practice. The new hydrogen sensor technology, developed together with his colleagues at NASA, is successfully being used in the United States’ space programs. This discovery has been recognized by NASA as the best commercial technology of the year and has been awarded the prestigious international “R&D 100” prize. This award is given annually to the 100 best technological innovations and is often called the “Oscars of Invention”.
It should be noted that Nazim Muradov, who ranked among the top positions on the 2024 “Highly Ranked Scholars” list of the world-renowned academic analytics platform ScholarGP, was awarded the “Taraggi” (Progress) medal of the Republic of Azerbaijan in 2023. He also participated in the 74th International Astronautical Congress held in Baku.