Azərbaycan Evində şanlı Zəfərin beşilliyinə həsr olunan dərslər keçirilib
Almaniyanın Berlin şəhərində yerləşən Xarı-Bülbül Azərbaycan Mədəniyyət Evinin nəzdindəki həftəsonu məktəbində 8 Noyabr – Zəfər Gününün 5 illiyinə həsr olunan dərslər keçirilib.
Xüsusi proqram əsasında keçirilən dərslər Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi, qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsinin dərin ehtiramla yad olunması ilə başlayıb.
Məqsəd şagirdlərə 44 gün davam edən Vətən müharibəsinin tarixi əhəmiyyətini dolğun şəkildə çatdırmaq, onlarda milli irsimiz, şəhid və qəhrəmanlarımız haqqında bilgiləri formalaşdırmaq olub. Şagirdlər, həmçinin öz ana dillərində vətənpərvərlik ruhunu əks etdirən mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıb, öyrəndikləri bilikləri müzakirə şəklində möhkəmləndiriblər.
Qeyd edək ki, Almaniyanın paytaxtı Berlində fəaliyyət göstərən Xarı-Bülbül Azərbaycan Evi 2022-ci ildə açılıb. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Azərbaycan Evində həftəsonu Azərbaycan dili məktəbi və Ritm rəqs dərnəyi fəaliyyət göstərir.

В Доме Азербайджана проведены занятия, посвященные пятилетию славной Победы
В воскресной школе при Азербайджанском доме культуры Хары-Бюльбюль, расположенном в столице Германии Берлине, проведены занятия, посвященные 5-летию славной Победы - 8 Ноября.
Уроки, проведенные по специальной программе, начались с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики и почтения с глубоким уважением светлой памяти наших отважных шехидов.
Цель заключалась в обстоятельном доведении до учащихся исторического значения Отечественной войны, продолжавшейся 44 дня, формировании у них знаний о национальном наследии, наших шехидах и героях. Учащиеся также провели обмен мнениями на родном языке по темам, отражающим дух патриотизма, в виде дискуссий закрепили полученные знания.
Отметим, что Дом Азербайджана Хары-Бюльбюль, действующий в столице Германии Берлине, был открыт в 2022 году. При поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в Доме Азербайджана функционируют воскресная школа азербайджанского языка и танцевальный кружок Ритм.