Azərbaycan əsilli gimnastlar ABŞ-də uğurla çıxış ediblər
Azərbaycan əsilli gənc gimnastlar, ABŞ Gimnastika Federasiyasının (USA Gymnastics) və MIG Ritmik Gimnastika Klubunun üzvləri Yasmin Yusifli və Eva Əhmədova Kaliforniya ştatının paytaxtı Sakramentoda keçirilən ritmik gimnastika üzrə yarışda çıxış ediblər.
Turnirdə 33 idmançı mübarizə aparıb. 9 yaşlı Yasmin Yusifli və 8 yaşlı Eva Əhmədova Azərbaycan milli musiqisinin sədaları altında öz bacarıqlarını nümayiş etdiriblər. Azərbaycanlı gimnastların zərif milli geyimləri, texniki baxımdan yüksək səviyyəli, ifadəli və emosional çıxışları böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb.
Yarışın nəticələrinə əsasən Yasmin Yusifli top proqramı üzrə 3-cü yerə layiq görülüb. Bu nəticə onun idman karyerasında növbəti uğur kimi dəyərləndirilib. Soydaşımız bundan əvvəl ardıcıl üç yarışda 1-ci yerin sahibi olub.
Yasmin Yusifli Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin (ACSNC) üzvü, Eva Əhmədova isə Kaliforniyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan rəqs dərnəklərinin fəal iştirakçısıdır. Onların qazandıqları nailiyyətlərdə məşqçi Antonina İvanyukanın peşəkar yanaşması və davamlı dəstəyi xüsusi rol oynayır.

Гимнастки азербайджанского происхождения успешно выступили в США
Юные гимнастки азербайджанского происхождения, члены Федерации гимнастики США (USA Gymnastics) и Клуба ритмической гимнастики MIG Ясмин Юсифли и Эва Ахмедова выступили на соревновании по ритмической гимнастике в столице штата Калифорния Сакраменто.
Борьбу в турнире вели 33 спортсменки. 9-летняя Ясмин Юсифли и 8-летняя Эва Ахмедова продемонстрировали свое умение под звуки азербайджанской национальной музыки. Нарядные национальные костюмы, прекрасные в техническом отношении, выразительные и эмоциональные выступления азербайджанских гимнасток были встречены с большим интересом и аплодисментами.
По итогам соревнования Ясмин Юсифли вышла на 3-е место в топ программе. Этот результат расценен как очередной успех в ее спортивной карьере. Ранее наша соотечественница заняла 1-е место в трех соревнованиях подряд.
Ясмин Юсифли является членом Азербайджанского культурного общества Северной Калифорнии (ACSNC), а Эва Ахмедова – активной участницей действующих в Калифорнии азербайджанских танцевальных кружков. Особую роль в достигнутых ими успехах играют профессиональный подход и постоянная поддержка тренера Антонины Иванюк.