Azərbaycan diasporu Ştutqartda Müstəqillik və Milli Qurtuluş günləri münasibətilə təntənəli tədbir təşkil edib
12 iyun, 2026
Almaniyanın Ştutqart şəhərində 28 May - Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik günü və 15 İyun - Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan təntənəli tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin üzvü, Ştutqart Azərbaycan Evinin rəhbəri Günay Mirzəyevanın təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxışında Müstəqillik və Milli Qurtuluş günlərinin xalqımızın azadlıq iradəsini, dövlətçilik ənənələrinə sədaqətini və milli həmrəylik ruhunu əks etdirdiyini vurğulayıb. Sədr qeyd edib ki, tarixin ən şanlı səhifələrindən olan Milli Qurtuluş Günü ulu öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti və xilaskarlıq missiyası nəticəsində gerçəkləşib, müasir Azərbaycan dövlətinin dayanıqlı inkişafının, eləcə də dünya azərbaycanlılarının firavan və təhlükəsiz gələcəyinin möhkəm təməlini formalaşdırıb. Milli Qurtuluş Gününün müasir nəticələri Azərbaycan diasporunu daha da gücləndirir, onun aydın fəaliyyət istiqamətlərini müəyyənləşdirir.
Tədbirdə, həmçinin Almaniyanın Azərbaycandakı tarixi izlərinə diqqət çəkilib, ölkəmizdə vaxtilə mövcud olan alman koloniyaları - Helenendorf və Annenfeld barədə danışılıb. Multikultural ənənələrə malik, çoxəsrlik tolerantlıq məkanı kimi tanınan Azərbaycanda bu tarixi irsin xalqımızın mədəniyyətində dərin izlər buraxdığı və belə hadisələrin ölkəmizdə layiqincə qeyd olunduğu vurğulanıb.
Alman professor, 35 il Reutlingen Diyarşünaslıq Muzeyinin direktoru, 16 il isə Reutlingen Mədəniyyət İdarəsinin rəhbəri olmuş Verner Ştröbele isə Azərbaycanla bağlı bir sıra tarixi faktlara toxunaraq, ölkəmizdə vaxtilə almanların məskunlaşdığı Helenendorf bölgəsinə ilk alman əsilli Şvab ailələrinin köçdüyünü qeyd edib.
Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə heyətinin sədri Altay Rüstəmli bildirib ki, Azərbaycanın tarixində xüsusi rolu olan bu əlamətdar günlər milli birliyimizi daha da gücləndirir, dünya azərbaycanlılarını ortaq dəyərlər ətrafında sıx birləşdirərək Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun yüksəlməsinə xüsusi töhfə verir. Bu cür tədbirlərin zəngin tariximizin, milli-mənəvi dəyərlərimizin tanıdılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Türkiyə Respublikasının Ştutqartdakı Baş konsulu Makbule Koçak Kaçar soydaşlarımızı bu tarixlər münasibətilə təbrik edib, xaricdəki Azərbaycan və türk icmalarının iş birliyinin iki ölkənin münasibətlərini daha da gücləndirdiyini söyləyib.
Tədbirdə Almaniyadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin sədr müavini, italyan bəstəkar və mədəni tədbirlər üzrə təşkilatçı Françesko Macco çıxış edərək ölkəmizin suverenliyinə və milli dəyərlərimizə hörmətini ifadə edib.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib. Ştutqartda fəaliyyət göstərən caz ifaçısı Cemre Yılmazın rəhbərliyi ilə Azərbaycan və dünya bəstəkarlarının əsərlərindən parçalar səsləndirilib. Azərbaycanın milli, həmrəylik və tarixi ruhunu əks etdirən “Gəl, ey səhər!” və “Cənnətim Qarabağ” mahnılarının ifa olunması proqramın ən yadda qalan anlarından biri olub, tədbirin təntənəli ruhunu daha da zənginləşdirib.

Азербайджанская диаспора организовала в Штутгарте торжественное мероприятие по случаю дней независимости и национального спасения
В немецком городе Штутгарт состоялось торжественное мероприятие, посвященное 28 Мая - Дню независимости Азербайджанской Республики и 15 Июня - Дню национального спасения.
Церемония была организована членом правления Альянса азербайджанцев Германии, руководителем Дома Азербайджана в Штутгарте Гюнай Мирзоевой при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Сначала прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов подчеркнул, что дни независимости и национального спасения отражают стремление нашего народа к свободе, его верность традициям государственности и дух национальной солидарности. Председатель отметил, что День национального спасения, как одна из самых славных страниц истории, явился следствием дальновидной политики и спасительной миссии великого лидера Гейдара Алиева, сформировал прочный фундамент устойчивого развития современного Азербайджанского государства, а также благополучного и безопасного будущего азербайджанцев мира. Современные результаты Дня национального спасения еще больше укрепляют азербайджанскую диаспору, определяют четкие направления ее деятельности.
На мероприятии также было уделено внимание историческим следам Германии в Азербайджане, говорилось о некогда существовавших в нашей стране немецких колониях - Еленендорфе и Анненфельде. Было подчеркнуто, что это историческое наследие в Азербайджане, обладающем мультикультурными традициями и известном как край многовековой толерантности, оставило глубокий след в культуре нашего народа, что такие события достойно отмечаются в нашей стране.
Председатель правления Альянса азербайджанцев Германии Алтай Рустамли сказал, что знаменательные даты, которым принадлежит особая роль в истории Азербайджана, еще больше укрепляют наше национальное единство, тесно объединяя азербайджанцев мира вокруг общих ценностей, вносят особый вклад в преумножение международного авторитета Азербайджана. Он констатировал, что такие мероприятия представляют важное значение с точки зрения популяризации нашей богатой истории и национально-духовных ценностей.
Генеральный консул Турецкой Республики в Штутгарте Макбуле Кочак Качар поздравила наших соотечественников с этими датами и подчеркнула, что сотрудничество азербайджанской и турецкой общин за рубежом еще больше укрепляет отношения двух стран.
Выступивший на мероприятии заместитель председателя Азербайджанского культурного центра в Германии, итальянский композитор и организатор культурных мероприятий Франческо Макко выразил свое уважение к суверенитету и национальным ценностям нашей страны.
А немецкий профессор Вернер Штребеле, проработавший 35 лет директором Ройтлингенского краеведческого музея и 16 лет руководителем Управления культуры Ройтлингена, коснулся ряда исторических фактов, связанных с Азербайджаном, и напомнил, что первые семьи швабов немецкого происхождения переселились в некогда заселенный немцами Еленендорфский район нашей страны.
Мероприятие продолжилось художественной частью. Под руководством работающего в Штутгарте джазового исполнителя Джемре Йылмаза прозвучали отрывки из произведений азербайджанских и мировых композиторов. Исполнение песен “Гел, эй сехер” и "Дженнетим Карабах", отражающих национальный, исторический дух, дух солидарности Азербайджана, стало одним из самых запоминающихся моментов программы и еще больше обогатило торжественную атмосферу мероприятия.