Azərbaycan diasporu Ştutqartda Müstəqillik və Milli Qurtuluş günləri münasibətilə təntənəli tədbir təşkil edib
12 iyun, 2026
Almaniyanın Ştutqart şəhərində 28 May - Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik günü və 15 İyun - Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan təntənəli tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin üzvü, Ştutqart Azərbaycan Evinin rəhbəri Günay Mirzəyevanın təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxışında Müstəqillik və Milli Qurtuluş günlərinin xalqımızın azadlıq iradəsini, dövlətçilik ənənələrinə sədaqətini və milli həmrəylik ruhunu əks etdirdiyini vurğulayıb. Sədr qeyd edib ki, tarixin ən şanlı səhifələrindən olan Milli Qurtuluş Günü ulu öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti və xilaskarlıq missiyası nəticəsində gerçəkləşib, müasir Azərbaycan dövlətinin dayanıqlı inkişafının, eləcə də dünya azərbaycanlılarının firavan və təhlükəsiz gələcəyinin möhkəm təməlini formalaşdırıb. Milli Qurtuluş Gününün müasir nəticələri Azərbaycan diasporunu daha da gücləndirir, onun aydın fəaliyyət istiqamətlərini müəyyənləşdirir.
Tədbirdə, həmçinin Almaniyanın Azərbaycandakı tarixi izlərinə diqqət çəkilib, ölkəmizdə vaxtilə mövcud olan alman koloniyaları - Helenendorf və Annenfeld barədə danışılıb. Multikultural ənənələrə malik, çoxəsrlik tolerantlıq məkanı kimi tanınan Azərbaycanda bu tarixi irsin xalqımızın mədəniyyətində dərin izlər buraxdığı və belə hadisələrin ölkəmizdə layiqincə qeyd olunduğu vurğulanıb.
Alman professor, 35 il Reutlingen Diyarşünaslıq Muzeyinin direktoru, 16 il isə Reutlingen Mədəniyyət İdarəsinin rəhbəri olmuş Verner Ştröbele isə Azərbaycanla bağlı bir sıra tarixi faktlara toxunaraq, ölkəmizdə vaxtilə almanların məskunlaşdığı Helenendorf bölgəsinə ilk alman əsilli Şvab ailələrinin köçdüyünü qeyd edib.
Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə heyətinin sədri Altay Rüstəmli bildirib ki, Azərbaycanın tarixində xüsusi rolu olan bu əlamətdar günlər milli birliyimizi daha da gücləndirir, dünya azərbaycanlılarını ortaq dəyərlər ətrafında sıx birləşdirərək Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun yüksəlməsinə xüsusi töhfə verir. Bu cür tədbirlərin zəngin tariximizin, milli-mənəvi dəyərlərimizin tanıdılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Türkiyə Respublikasının Ştutqartdakı Baş konsulu Makbule Koçak Kaçar soydaşlarımızı bu tarixlər münasibətilə təbrik edib, xaricdəki Azərbaycan və türk icmalarının iş birliyinin iki ölkənin münasibətlərini daha da gücləndirdiyini söyləyib.
Tədbirdə Almaniyadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin sədr müavini, italyan bəstəkar və mədəni tədbirlər üzrə təşkilatçı Françesko Macco çıxış edərək ölkəmizin suverenliyinə və milli dəyərlərimizə hörmətini ifadə edib.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib. Ştutqartda fəaliyyət göstərən caz ifaçısı Cemre Yılmazın rəhbərliyi ilə Azərbaycan və dünya bəstəkarlarının əsərlərindən parçalar səsləndirilib. Azərbaycanın milli, həmrəylik və tarixi ruhunu əks etdirən “Gəl, ey səhər!” və “Cənnətim Qarabağ” mahnılarının ifa olunması proqramın ən yadda qalan anlarından biri olub, tədbirin təntənəli ruhunu daha da zənginləşdirib.

Azerbaijani Diaspora Organized Solemn Event in Stuttgart to Mark Independence Day and National Salvation Day
A solemn event dedicated to May 28 – Independence Day of the Republic of Azerbaijan and June 15 – National Salvation Day was held in Stuttgart, Germany.
The event was organized by Gunay Mirzayeva, a member of the Board of the Alliance of Azerbaijanis in Germany and Head of the Azerbaijan House in Stuttgart with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan.
The ceremony began with the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by a minute of silence to honour the memory of the martyrs who sacrificed their lives for the country’s territorial integrity.
In his address, Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, emphasized that Independence Day and National Salvation Day reflect the Azerbaijani people’s commitment to freedom, devotion to the traditions of statehood, and spirit of national solidarity. He noted that National Salvation Day, one of the most glorious chapters in Azerbaijan’s history, became a reality thanks to the farsighted leadership and saving mission of the National Leader Heydar Aliyev. According to Muradov, this historic turning point laid a solid foundation for the sustainable development of the modern Azerbaijani state and for the prosperous and secure future of Azerbaijanis worldwide. He added that the achievements stemming from National Salvation Day continue to strengthen the Azerbaijani diaspora and define its clear directions of activity.
The event also highlighted Germany’s historical footprint in Azerbaijan, with particular attention paid to the former German colonies of Helenendorf and Annenfeld. Speakers noted that this historical heritage has left a profound mark on Azerbaijan’s culture and that such milestones are duly commemorated in Azerbaijan, a country renowned for its multicultural traditions and centuries-old culture of tolerance.
German professor Werner Ströbele, who served as Director of the Museum of Local History in Reutlingen for 35 years and Head of the Reutlingen Department of Culture for 16 years, referred to a number of historical facts about Azerbaijan. He noted that the first German Swabian families settled in the Helenendorf region, where Germans once lived in Azerbaijan.
Altay Rustamli, Chairman of the Board of the Alliance of Azerbaijanis in Germany, stated that these significant dates, which hold a special place in Azerbaijan’s history, further strengthen national unity and bring Azerbaijanis around the world closer together around shared values, thereby contributing to the country’s growing international standing. He emphasized the importance of such events in promoting Azerbaijan’s rich history and national and cultural heritage.
Makbule Koçak Kaçar, Consul General of the Republic of Türkiye in Stuttgart, congratulated compatriots on the occasion of these commemorative dates. She noted that cooperation between Azerbaijani and Turkish communities abroad further strengthens relations between the two brotherly countries.
Francesco Macco, Vice Chairman of the Azerbaijani Cultural Centre in Germany, as well as an Italian composer and organizer of cultural events, addressed the audience and expressed his respect for Azerbaijan’s sovereignty and national values.
The event continued with a cultural program. Under the leadership of Stuttgart-based jazz performer Cemre Yılmaz, excerpts from works by Azerbaijani and international composers were performed. Among the most memorable moments of the evening were performances of the songs “Come, O Morning!” (Gel, ey seher”) and “My Paradise, Karabakh,” (“Cənnətim Qarabağ”) which reflect Azerbaijan’s national spirit, unity, and historical heritage, further enriching the solemn atmosphere of the celebration.