Azərbaycan “Dajınki–2025” bayramında
Belarusun Vileyka şəhərinin Dolqinovo kəndində “Dajınki–2025” regional məhsul bayramı keçirilib. Tədbirdə milli yeməklər, kənd təsərrüfatı məhsulları, əl işləri nümayiş etdirilib.
Azərbaycan İcmaları Konqresinin ilk dəfə olaraq təşkil etdiyi “Belarus və Azərbaycan: iki ölkənin bərəkətli payızı” adlı sərgidə Azərbaycan mətbəxinin nümunələri, milli geyimlər təqdim olunub. Təşkilatın üzvləri Camal Nağıyev və Cəmilə Əliyeva iştirakçılara Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, mətbəxi və turizm imkanları barədə ətraflı məlumat veriblər.
Konqresin Qrodno şəhəri üzrə nümayəndəliyin rəhbəri Elxan Bəylərov və Maksim Tank adına Belarus Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin rəhbəri Fuad İbrahimov tədbir iştirakçılarına Konqresin sədri Natiq Bağırovun bayram təbriklərini çatdırıblar.
Çıxışçılar “Nar bayramı”nı Vileyka sakinləri ilə birgə qeyd etməkdən məmnunluq duyduqlarını bildirib, məhsul yığımında zəhmətin və əmək ənənələrinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Sonda Konqres nümayəndələrinə Vileyka Rayon İcraiyyə Komitəsinin sədri Anatoli Zavatskının adından mükafatlar təqdim olunub.

Azerbaijan at “Dazhynki–2025” festival
The “Dazhynki–2025” regional harvest festival was held in Dolginovo village, Vileyka district, Belarus. The event featured national dishes, agricultural products, and traditional handicrafts.
For the first time, the Congress of Azerbaijani Communities organized an exhibition titled “Belarus and Azerbaijan: a bountiful autumn of two nations”. The exhibition showcased samples of Azerbaijani cuisine and traditional national clothing.  Members of the organization, Jamal Nagiyev and Jamila Aliyeva, provided participants with detailed information about Azerbaijan’s history, culture, cuisine, and tourism opportunities.
Elkhan Beylarov, Head of the Congress’s Grodno city branch, and Fuad Ibrahimov, Head of the Azerbaijani Language and Culture Center at Belarusian State University after the Maxim Tank, conveyed holiday greetings from the Chairman of the Congress, Natig Baghirov, to the event participants.
The speakers expressed their pleasure in celebrating the “Pomegranate festival” together with the residents of Vileyka, highlighting the importance of hard work and agricultural traditions during the harvest season.
At the end of the event, representatives of the Congress were presented with awards on behalf of Anatoly Zavatsky, Chairman of the Vileyka District Executive Committee.