Azərbaycan “Dajınki–2025” bayramında
Belarusun Vileyka şəhərinin Dolqinovo kəndində “Dajınki–2025” regional məhsul bayramı keçirilib. Tədbirdə milli yeməklər, kənd təsərrüfatı məhsulları, əl işləri nümayiş etdirilib.
Azərbaycan İcmaları Konqresinin ilk dəfə olaraq təşkil etdiyi “Belarus və Azərbaycan: iki ölkənin bərəkətli payızı” adlı sərgidə Azərbaycan mətbəxinin nümunələri, milli geyimlər təqdim olunub. Təşkilatın üzvləri Camal Nağıyev və Cəmilə Əliyeva iştirakçılara Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, mətbəxi və turizm imkanları barədə ətraflı məlumat veriblər.
Konqresin Qrodno şəhəri üzrə nümayəndəliyin rəhbəri Elxan Bəylərov və Maksim Tank adına Belarus Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin rəhbəri Fuad İbrahimov tədbir iştirakçılarına Konqresin sədri Natiq Bağırovun bayram təbriklərini çatdırıblar.
Çıxışçılar “Nar bayramı”nı Vileyka sakinləri ilə birgə qeyd etməkdən məmnunluq duyduqlarını bildirib, məhsul yığımında zəhmətin və əmək ənənələrinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Sonda Konqres nümayəndələrinə Vileyka Rayon İcraiyyə Komitəsinin sədri Anatoli Zavatskının adından mükafatlar təqdim olunub.

Азербайджан на празднике “Дожинки–2025”
B селе Долгиново Вилейского района Беларуси состоялся региональный праздник урожая “Дожинки–2025”. На мероприятии демонстрировались национальные блюда, сельскохозяйственная продукция, ручные работы.
На выставке под названием “Беларусь и Азербайджан: благодатная осень двух стран”, впервые организованной Конгрессом азербайджанских общин, были представлены образцы азербайджанской кухни, национальные костюмы. Члены организации Джамал Нагиев и Джамиля Алиева подробно проинформировали участников об истории, культуре, кухне и туристических возможностях Азербайджана.
Руководитель представительства конгресса по городу Гродно Эльхан Бегляров и руководитель Центра азербайджанского языка и культуры, действующего при Белорусском государственном университете имени Максима танка, Фуад Ибрагимов передали участникам мероприятия праздничные поздравления председателя конгресса Натига Багирова.
Выступавшие выразили удовлетворение в связи с проведением “Праздника граната” вместе с жителями Вилейки, подчеркнули значение труда и трудовых традиций при сборе урожая.
В заключение представителям конгресса были вручены награды от имени председателя Исполнительного комитета Вилейского района Анатолия Завадского.