Azərbaycan mədəniyyəti Kanadada uğurla təbliğ edilib
Kanadanın Ottava və Toronto şəhərlərində yaşayan soydaşlarımız Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin, tarixinin və milli dəyərlərinin tanıdılması istiqamətində fəaliyyətlərini davam etdirirlər. Onlar bu məqsədlə müxtəlif tədbirlər keçirir, beynəlxalq festivallarda iştirak edirlər. Bu isə ölkəmizin dünyada təbliği baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
Belə tədbirlərdən biri Kanadanın paytaxtı Ottavada baş tutub. Azərbaycanlı Tələbələr Assosiasiyasının təşkil etdiyi tədbir “Azərbaycan Mədəniyyət Gecəsi – Azerbaijani Cultural Gala” adlanıb. Gecə Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini, tarixini və milli dəyərlərini Kanadada yaşayan azərbaycanlı gənclərə, diaspor üzvlərinə, eləcə də yerli ictimaiyyətə tanıtmaq məqsədilə keçirilib. “Qarabağ” Azərbaycan dili məktəbinin şagirdləri ölkəmiz haqqında məlumatlar verib, şeirlər səsləndirib. “Mənim Azərbaycanım” həftəsonu məktəbinin şagirdləri isə milli rəqslərimizi ifa ediblər. Gecədə Azərbaycanın tarixinə həsr olunmuş təqdimatlar da yer alıb. Məkan daxilində qurulan dekorativ guşələr, milli atributlar və sənətkarlıq nümunələri iştirakçılara ölkəmizin zəngin tarixi və mədəni irsi ilə tanışlıq imkanı yaradıb.
Toronto şəhərində isə Kanada Azərbaycan Evinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Mənim Azərbaycanım” həftəsonu məktəbinin şagirdləri Multikultural Uşaq Festivalına qatılıblar. Festival Kanada Türk Mədəniyyəti və Folklor Dərnəyinin təşkilatçılığı ilə keçirilib. Balaca soydaşlarımız həftəsonu məktəbinin rəqs müəllimi Orxan İslamovun rəhbərliyi ilə milli rəqs nömrələri təqdim ediblər. Xüsusilə ingilis dilində səsləndirilən “Ey əziz anam, Azərbaycan” mahnısının sədaları altındakı rəqs böyük marağa səbəb olub və alqışlarla qarşılanıb.

Наши соотечественники, проживающие в канадских городах Оттава и Торонто, продолжают деятельность, направленную на популяризацию богатого культурного наследия, истории и национальных ценностей Азербайджана. С этой целью они проводят различные мероприятия, участвуют в международных фестивалях, что чрезвычайно важно с точки зрения пропаганды нашей страны в мире.
Один из таких вечеров состоялся в столице Канады Оттаве. Мероприятие, организованное Aссоциацией азербайджанских студентов, называлось “Вечер азербайджанской культуры – Azerbaijani Cultural Gala”. Оно было проведено с целью популяризации богатой культуры, истории и национальных ценностей Азербайджана среди проживающей в Канаде азербайджанской молодежи, членов диаспоры, а также местной общественности. Учащиеся школы азербайджанского языка “Карабах” рассказали о нашей стране, прочитали стихи. А учащиеся воскресной школы “Mой Азербайджан” исполнили наши национальные танцы. На вечере также были сделаны презентации, посвященные истории Азербайджана. Созданные здесь декоративные уголки, национальные атрибуты и образцы ремесленной продукции позволили участникам ознакомиться с богатым историческим и культурным наследием нашей страны.
А в городе Toронто учащиеся воскресной школы “Mой Азербайджан”, функционирующей при Доме Азербайджана в Канаде, приняли участие в Мультикультуральном детском фестивале. Фестиваль был организован Канадской ассоциацией тюркской культуры и фольклора. Под руководством учителя танцев воскресной школы Орхана Исламова наши юные соотечественники выступили с национальными танцевальными номерами. В особенности, танец, исполненный под звуки песни “Эй азиз анам, Aзербайджан”, вызвал большой интерес и был встречен аплодисментами.