Azərbaycan mədəniyyəti Kanadada uğurla təbliğ edilib
Kanadanın Ottava və Toronto şəhərlərində yaşayan soydaşlarımız Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin, tarixinin və milli dəyərlərinin tanıdılması istiqamətində fəaliyyətlərini davam etdirirlər. Onlar bu məqsədlə müxtəlif tədbirlər keçirir, beynəlxalq festivallarda iştirak edirlər. Bu isə ölkəmizin dünyada təbliği baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
Belə tədbirlərdən biri Kanadanın paytaxtı Ottavada baş tutub. Azərbaycanlı Tələbələr Assosiasiyasının təşkil etdiyi tədbir “Azərbaycan Mədəniyyət Gecəsi – Azerbaijani Cultural Gala” adlanıb. Gecə Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini, tarixini və milli dəyərlərini Kanadada yaşayan azərbaycanlı gənclərə, diaspor üzvlərinə, eləcə də yerli ictimaiyyətə tanıtmaq məqsədilə keçirilib. “Qarabağ” Azərbaycan dili məktəbinin şagirdləri ölkəmiz haqqında məlumatlar verib, şeirlər səsləndirib. “Mənim Azərbaycanım” həftəsonu məktəbinin şagirdləri isə milli rəqslərimizi ifa ediblər. Gecədə Azərbaycanın tarixinə həsr olunmuş təqdimatlar da yer alıb. Məkan daxilində qurulan dekorativ guşələr, milli atributlar və sənətkarlıq nümunələri iştirakçılara ölkəmizin zəngin tarixi və mədəni irsi ilə tanışlıq imkanı yaradıb.
Toronto şəhərində isə Kanada Azərbaycan Evinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Mənim Azərbaycanım” həftəsonu məktəbinin şagirdləri Multikultural Uşaq Festivalına qatılıblar. Festival Kanada Türk Mədəniyyəti və Folklor Dərnəyinin təşkilatçılığı ilə keçirilib. Balaca soydaşlarımız həftəsonu məktəbinin rəqs müəllimi Orxan İslamovun rəhbərliyi ilə milli rəqs nömrələri təqdim ediblər. Xüsusilə ingilis dilində səsləndirilən “Ey əziz anam, Azərbaycan” mahnısının sədaları altındakı rəqs böyük marağa səbəb olub və alqışlarla qarşılanıb.

Azerbaijanis residing in the Canadian cities of Ottawa and Toronto continue their efforts to promote the rich cultural heritage, history, and national values of Azerbaijan. To this end, they organize various events and participate in international festivals, which play a significant role in raising global awareness about our country.
One such event took place in Canada’s capital, Ottawa. Organized by the Azerbaijani Students Association, the event was titled "Azərbaycan Mədəniyyət Gecəsi - Azerbaijani Cultural Gala" - the evening aimed to introduce Azerbaijan’s rich culture, history, and national values to Azerbaijani youth living in Canada, members of the diaspora, as well as the local community. Students from "Karabakh" Azerbaijani language school shared information about the country and recited poems, while students from the "My Azerbaijan" weekend school performed traditional dances. The event also featured presentations dedicated to Azerbaijan’s history. Decorative corners, national symbols, and examples of traditional craftsmanship set up throughout the venue offered attendees a chance to explore the country’s rich cultural and historical heritage.
In Toronto, students of the "My Azerbaijan" weekend school, operating under the Canadian Azerbaijani House, participated in the Multicultural Children’s Festival, organized by the Canadian Turkish Cultural and Folklore Society. Under the direction of dance instructor Orkhan Islamov, the young participants presented Azerbaijani national dance performances. Particularly, a performance, set to the song "Ey Əziz anam, Azərbaycan" ("Oh My Dear Mother, Azerbaijan") in English attracted great attention and was warmly applauded by the audience.