Azərbaycan Moskvada keçirilən beynəlxalq gənclər forumunda təmsil olunub
Rusiya paytaxtında yerləşən Moskva Dövlət Linqvistika Universitetində (MDLU) “Xalqlar Dostluğu” III beynəlxalq gənclər forumu keçirilib.
MDLU-nun, Özbəkistanın Rusiyadakı Dünya Gənclər Assosiasiyasının və Rusiyadakı Azərbaycan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Tacikistan diaspor təşkilatlarının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan forumda politoloqlar, jurnalistlər və ekspertlər iştirak ediblər.
Forumun plenar iclasında çıxış edən “Moskva Azərbaycanlılarının Milli-Mədəni Muxtariyyəti” regional ictimai təşkilatının sədr müavini Həşim Əliyev tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Azərbaycanda 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edildiyini xatırladan sədr müavini xalqımızın ulu öndərinin azərbaycanlı gənclərin mükəmməl təhsil alması və peşəkar mütəxəssis kimi yetişməsi naminə həyata keçirdiyi misilsiz xidmətlər barədə ətraflı məlumat verib. Rusiya universitetlərində MDB ölkələrindən olan əcnəbi tələbələrə dövlət büdcəsi hesabına təhsil almaq imkanının yaradıldığı vurğulanıb, innovasiya texnologiyaları üzrə öncül elmi məktəblərin aparıcı alimlərinin, müəllimlərinin və mütəxəssislərinin bütün təcrübəsinin öyrənilməsinə çağırış edib.
Forum iştirakçılarına “Moskva Azərbaycanlılarının Milli-Mədəni Muxtariyyəti” regional ictimai təşkilatının sədri Bəxtiyar Həsənovun müraciəti oxunub.
Tədbirin bədii hissəsində tələbələrin ifasında Azərbaycan, Özbəkistan, Qırğızıstan və Tacikistanın mahnı və rəqsləri təqdim olunub. Forum çərçivəsində bu ölkələrin milli-mədəni irsini, adət-ənənələrini və mətbəxini əks etdirən sərgi nümayiş etdirilib.

Aзербайджан был представлен на состоявшемся в Москве международном молодежном форуме
В Московском государственном лингвистическом университете (МГЛУ) состоялся III международный молодежный форум “Дружба народов”.
В мероприятии, организованном MГЛУ совместно со Всемирной ассоциацией молодежи Узбекистана в России и диаспоральными организациями Азербайджана, Узбекистана, Кыргызстана, Таджикистана в России, приняли участие политологи, журналисты и эксперты.
Выступивший на пленарном заседании форума заместитель председателя региональной общественной организации “Национально-культурная автономия азербайджанцев Москвы” Гашим Алиев поприветствовал участников мероприятия. Напомнив о том, что 2023 год объявлен в Азербайджане “Годом Гейдара Алиева”, заместитель председателя подробно рассказал о неоценимых заслугах великого лидера нашего народа в деле получения представителями азербайджанской молодежи хорошего образования и подготовки их как профессиональных специалистов. Он подчеркнул, что иностранным студентам из стран СНГ предоставлена возможность получения образования в российских университетах за счет государственного бюджета, призвал к изучению опыта ведущих ученых, преподавателей и специалистов в области инновационных технологий.
Было зачитано обращение председателя региональной общественной организации “Национально-культурная автономия азербайджанцев Москвы” Бахтияра Гасанова к участникам форума.
В художественной части мероприятия были представлены азербайджанские, узбекские, киргизские и таджикские песни и танцы. В рамках форума состоялась демонстрация выставки, отражающей национально-культурное наследие, обычаи и традиции, кухню этих стран.