Avropada Novruz bayramı qeyd olunur
Avropanın müxtəlif ölkələrində Novruz bayramı coşquyla qeyd olunur. Soydaşlarımız Vətəndən uzaqda milli dəyərlərimizi təbliğ edir, adət-ənənələrimizi yaşadır.
Almaniya, Belçika, Çexiya, Estoniya, Finlandiya, İsveç, Litva və Norveçdə təşkil edilən bayram tədbirlərinə həmin ölkələrdə yaşayan, təhsil alan soydaşlarımız, Azərbaycana dost icmaların və yerli ictimaiyyətin nümayəndələri, diplomatik korpusların təmsilçiləri qatılıb.
Berlində fəaliyyət göstərən Xarı-Bülbül Azərbaycan Mədəniyyət Evinin təşkil etdiyi Novruz bayramı tədbiri Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanıb. Daha sonra ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib. İştirakçılar Novruz bayramının adətlərinə uyğun olaraq yumurta boyayıb, toqquşdurub, şəkərbura hazırlayıblar. Bayram tədbiri müddətində milli musiqilər və rəqslər ifa edilib.
Belçikanın paytaxtı Brüsseldə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycanın Belçikadakı Səfirliyinin dəstəyi, “Fireland” Azərbaycanlılar Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan mədəniyyət gecəsi – Novruz Bayramı” adlı tədbir keçirilib. Tədbirin çoxsaylı iştirakçılarına Azərbaycan mədəniyyəti, eləcə də Novruz bayramının tarixi və ənənələri haqqında geniş məlumat verilib. Bədii hissədə Cavid Səlimov, Emin Sadıqlı, Sadıq Ağamalıyevin ifaları iştirakçıların zövqünü oxşayıb. “Fireland” və “Butam” uşaq rəqs ansambllarının təqdim etdiyi maraqlı səhnəciklər və rəqslər sürəkli alqışlarla qarşılanıb. Həmçinin Üzeyir Hacıbəyovun 140 illiyi münasibətilə “Fireland” qrupunun “Arşın mal alan” operettasından rəqsi qonaqların marağına səbəb olub.
Çexiyanın paytaxtı Praqada keçirilən “Novruz təranələri” adlı bayram tədbirində Azərbaycanın özünəməxsus Novruz adət-ənənələri nümayiş olunub, Novruz atributları ilə xonçalar bəzədilib, iştirakçılara təqdim edilib. Tədbir “Land of Fire” cəmiyyəti və Azərbaycanın Çexiyadakı Səfirliyinin dəstəyi, Çexiyadakı Azərbaycan icmasının üzvü Gülnarə Əlizadənin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Praqada Novruz bayramı ilə bağlı daha bir tədbir Azərbaycan Mədəniyyət Evində təşkil edilən xüsusi dərs olub. Dərsdə uşaqlara qədim tariximizin və mədəniyyətimizin ən mühüm elementlərindən olan Novruz bayramı, əcdadlarımızın mirası barədə məlumat verilib. Həmçinin, kukla-brelokların hazırlanması üzrə ustad dərsi keçirilib. Təcrübəli rəssam-kuklaçı Vəfa Aşumovanın müəllimliyi ilə uşaqlar maraqlı kuklalar hazırlayıblar.
Estoniyada fəaliyyət göstərən “Buta Art Studio” Azərbaycan Yaradıcılıq Mərkəzində Novruz bayramı münasibətilə rəsm sərgisi açılıb və xalçaçılıq üzrə ustad dərsi keçirilib. Sərgidə Novruz bayramına həsr olunmuş rəsm əsərləri nümayiş etdirilib. Mərkəzin rəhbəri, rəssam Rövşən Nur iştirakçılara xalçaçılıq sənətinin incəlikləri və Novruz bayramının ənənələri haqqında ətraflı məlumat verib.
Finlandiyanın paytaxtı Helsinkidəki Azərbaycan Evində Novruzun milli və mənəvi dəyərlərimizdəki önəmi vurğulanıb, bu gözəl bayramın və əvəzsiz ənənələrin gələcək nəsillərə ötürülməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
İsveçin paytaxtı Stokholmdakı soydaşlarımız da Novruz bayramını qeyd etmək üçün bir yerə toplanıblar. Bayram tədbiri SAF İsveç-Azərbaycan Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutub. SAF-ın sədri Sevda Dadaşova Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fonduna və Beynəlxalq Media Qrupuna göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycan və Özbəkistanın Xalq artistləri Gülyaz və Gülyanaq Məmmədova bacıları, müğənni Ramazan Şərifzadə, Günel Həmidli və Stokholmda yaşayan azərbaycanlı ifaçılar öz çıxışları ilə tədbirə rəng qatıblar.
Litvada fəaliyyət göstərən Klaypeda həftəsonu Azərbaycan məktəbində Novruz bayramına həsr olunmuş dərsdə şagirdlərə bayramın tarixi və ənənələri haqqında geniş məlumat verilib. Uşaqlar bu bayramın rəmzlərini daha dərindən öyrənib, səməni maketi hazırlayıb, həmçinin baharın gəlişini və təbiətin oyanışını əks etdirən rəsmlər çəkiblər.
Novruz bayramı ilə bağlı digər bir dərs Norveçin paytaxtı Osloda fəaliyyət göstərən Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan dili həftəsonu məktəbində baş tutub. Burada məktəbin şagirdlərinə Novruz bayramı haqqında məlumat verilib, adət-ənənələr izah olunub. Uşaqlar Novruza aid şeirlər söyləyib, Kosa və Keçəl obrazlarını canlandırıblar.
Sonda qeyd edək ki, dünya azərbaycanlılarının hər il milli bayramlarımızı keçirməsi, ölkəmizin milli mədəni dəyərlərini yaşadıqları cəmiyyətlərdə geniş təbliğ etməsi Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılması və soydaşlarımızın birliyinin nümayişi baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.

В различных городах Европы торжественно отмечается Новруз байрамы. Далеко от Родины соотечественники пропагандируют национальные ценности, хранят наши обычаи и традиции.
В праздничных мероприятиях, организованных в Германии, Бельгии, Чехии, Эстонии, Финляндии, Швеции, Литве и Норвегии, приняли участие наши соотечественники, живущие и обучающиеся в этих странах, представители дружественных Азербайджану общин и местной общественности, дипломатического корпуса.
Мероприятие по случаю Новруз байрамы, организованное функционирующим в Берлине Азербайджанским домом культуры “Харыбюльбюль”, началось с исполнения государственного гимна Азербайджана. Затем с глубоким уважением была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны. В соответствии с обычаями Новруз байрамы участники красили яйца, проводили бой с битьем яиц, готовили шекербура. На праздничном мероприятии были исполнены национальная музыка и танцы.
Объединение азербайджанцев “Fireland” организовало в столице Бельгии Брюсселе при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и посольства Азербайджана в Бельгии церемонию под названием “Aзербайджанский вечер культуры – Новруз байрамы”. Многочисленные участники мероприятия были подробно проинформированы об азербайджанской культуре, а также истории и традициях Новруз байрамы. В художественной части исполнение Джавида Салимова, Эмина Садыглы, Садыга Агамалыева пришлось по душе участникам. Интересные сценки и танцы, представленные детскими танцевальными ансамблями “Fireland” и “Butam”, были встречены продолжительными аплодисментами. Интерес у гостей вызвал также танец группы “Fireland” из оперетты  “Aршин мал алан” по случаю 140-летия Узеира Гаджибекова.
На праздничном мероприятии под названием “Мелодии Новруза”, проведенном в столице Чехии Праге, были представлены присущие Новрузу обычаи и традиции, украшены и преподнесены участникам  хончи с атрибутами Новруза. Церемония была организована членом азербайджанской общины в Чехии Гюльнарой Ализаде при поддержке общества “Land of Fire” и посольства Азербайджана в Чехии.
Еще одним мероприятием в Праге, связанным с Новруз байрамы, явился специальный урок, организованный в Азербайджанском доме культуры. На уроке ребята были проинформированы о Новруз байрамы, являющемся одним из важнейших элементов древней истории и культуры, наследии наших предков. Одновременно был проведен мастер-класс по изготовлению кукол-брелоков. Под руководством опытного художника-куклодела Вафы Ашумовой дети изготовили интересные куклы.
В Азербайджанском творческом центре “Buta Art Studio”, функционирующем в Эстонии, по случаю Новруз байрамы открылась художественная выставка и был проведен мастер-класс по ковроткачеству.
На выставке были представлены произведения живописи, посвященные Новруз байрамы. Руководитель центра, художник Ровшан Нур подробно проинформировал участников о тонкостях коврового искусства и традициях Новруз байрамы.
В Доме Азербайджана в столице Финляндии Хельсинки было подчеркнуто значение Новруза в наших национальных и духовных ценностях, отмечена важность передачи грядущим поколениям этого замечательного праздника и неповторимых традиций.
Наши соотечественники в столице Швеции Стокгольме также собрались, чтобы отметить Новруз байрамы. Праздничное мероприятие было организовано Шведско-азербайджанской ассоциацией SAF. Председатель SAF Севда Дадашева поблагодарила Фонд поддержки азербайджанской диаспоры, функционирующий в подчинении Государственного комитета по работе с диаспорой, и Международную медиа-группу за оказанную поддержку. Народные артисты Aзербайджана и Узбекистана сестры Гюльяз и Гюльянаг Мамедовы, певец Рамазан Шарифзаде, Гюнель Гамидли и азербайджанские исполнители, живущие в Стокгольме, своими выступлениями придали мероприятию особый колорит.
На уроке, посвященном Новруз байрамы, в функционирующей в Литве азербайджанской воскресной школе в Клайпеде, учащиеся были подробно проинформированы об истории и традициях праздника. Ребята глубже изучили атрибуты этого праздника, изготовили макет семени, а также сделали рисунки, отражающие приход весны и пробуждение природы.
Еще один урок, связанный с Новруз байрамы, состоялся в воскресной школе азербайджанского языка имени Низами Гянджеви, функционирующей в столице Норвегии Осло. Здесь учащиеся школы были проинформированы о Новруз байрамы, узнали об обычаях и традициях. Дети прочитали стихи, посвященные Новрузу, создали образы Кёсы и Кечаля.
В заключение отметим, что ежегодное проведение азербайджанцами мира национальных праздников, широкая пропаганда ими национально-духовных ценностей нашей страны в обществах, где они проживают, чрезвычайно важно с точки зрения  популяризации азербайджанской культуры в мире и демонстрации единства наших соотечественников.