Ankara və Mexikoda Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbirlər keçirilib
Ankara şəhərində şanlı zəfərimizin növbəti ildönümü münasibətilə “Qarabağdan Zəngəzura” adlı panel təşkil olunub.
Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF), Azaflı Sosial Yardım və Mədəniyyət Dərnəyinin birgə təşkil etdiyi tədbirdə əvvəlcə iki qardaş ölkənin şəhidlərinin əziz xatirəsi yad olunub, Türkiyə və Azərbaycanın Dövlət himnləri səsləndirilib.
Azaflı Sosial Yardım və Mədəniyyət Dərnəyinin sədri Arzuman Azaflı və TADEF-in sədr müavini Səttar Kayanın açılış nitqlərindən sonra Vətən müharibəsindən bəhs edən videoçarx göstərilib.
Daha sonra Bursa Uludağ Universitetinin professoru Mehmet Yüce Qarabağ və Zəngəruzun geostrateji və geoiqtisadi əhəmiyyətindən danışıb. O, Azərbaycanın Türk dünyasındakı və Türk Dövlətləri Təşkilatındakı (TDT) mövqeyi, o cümlədən Qarabağın Türk dünyası üçün strateji əhəmiyyəti haqqında təqdimatla çıxış edib.
Digər məruzəçi, Ankara Universitetinin professoru Cavid Abdullazadə Zəngəzur dəhlizi və qərbi azərbaycanlıların öz dədə-baba yurduna qayıdışının hüquqi aspektlərindən söz açıb.
Tədbir Azaflı Sosial Yardım və Mədəniyyət Dərnəyinin sədri Arzuman Azaflı tərəfindən məruzəçilərə təşəkkürnamələrin təqdim edilməsi ilə başa çatıb.
* * *
Mexiko Ştatının Muxtar Universitetində (“Universidad Autónoma del Estado de Mexico”) Azərbaycanın Zəfər Gününə həsr edilmiş mühazirə keçirilib.
Tədbirdə paytaxt Mexikoda fəaliyyət göstərən “Yaxshi” təşkilatının rəhbəri Sevda Verdiyeva, yerli və xarici tələbələr iştirak ediblər.
Sevda Verdiyeva çıxış edərək tələbələrə ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, geosiyasi önəmi, o cümlədən Qarabağ həqiqətləri barədə geniş məlumat verib. Təşkilat rəhbəri Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidləri yad edərək 8 Noyabr – Zəfər Gününün xalqımız üçün önəmindən danışıb. Ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi beynəlxalq tədbirlərdən, eləcə də beynəlxalq münasibətlərdəki təsir və nüfuzundan bəhs edib.
Mühazirə iştirakçıların böyük marağına səbəb olub.
“Yaxshi” təşkilatından bu istiqamətdə fəaliyyətin genişləndiriləcəyi, məlumatlandırma tədbirlərinin sayının artırılacağı bildirilib. Cari ilin iyun ayından fəaliyyət göstərən təşkilat Azərbaycanın tarixi həqiqətlərini, zəngin mədəniyyətini təbliğ edir.

В Анкаре и Мехико состоялись мероприятия, посвященные Дню Победы
В Анкаре по случаю очередной годовщины нашей славной Победы организована панель под названием “От Карабаха до Зангезура”.
На мероприятии, проведенном Федерацией турецко-азербайджанских ассоциаций (TADEF) совместно с Ассоциацией социальной помощи и культуры Азафлы, сначала была почтена светлая память шехидов двух братских стран, прозвучали государственные гимны Турции и Азербайджана.
После вступительных речей председателя Ассоциации социальной помощи и культуры Азафлы Aрзумана Азафлы и заместителя председателя TADEF Саттара Кая был показан видеоролик, повествующий об Отечественной войне.
Затем профессор Университета Улудаг Бурсы Мехмет Юдже коснулся геостратегического и геоэкономического значения Карабаха и Зангезура. Он выступил с презентацией о позиции Азербайджана в тюркском мире и Организации тюркских государств (ОТГ), в том числе стратегическом значении Карабаха для тюркского мира.
Другой докладчик, профессор Анкарского университета Джавид Абдуллазаде говорил о Зангезурском коридоре и правовых аспектах возвращения западных азербайджанцев к родным очагам.
Мероприятие завершилось вручением председателем Ассоциации социальной помощи и культуры Азафлы Aрзуманом Азафлы благодарностей докладчикам.
* * *
В Автономном университете штата Мехико (“Universidad Autónoma del Estado de Mexico”) состоялась лекция, посвященная Дню Победы Азербайджана.
В мероприятии приняли участие руководитель функционирующей в Мехико организации “Yaxshi” Севда Вердиева, местные и иностранные студенты.
Севда Вердиева подробно проинформировала студентов об истории, культуре, геополитическом значении нашей страны, в том числе карабахских реалиях. Почтив память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность Азербайджана, руководитель организации отметила значение 8 Ноября – Дня Победы для нашего народа. Она рассказала о международных мероприятиях, организованных нашей страной, а также ее влиянии и авторитете в международных отношениях.
Лекция вызвала большой интерес у участников.
Было подчеркнуто, что организация “Yaxshi” расширит деятельность в этом направлении и увеличит количество информационных мероприятий. Организация, функционирующая с июня этого года, пропагандирует исторические реалии и богатую культуру Азербайджана.