Praqada Xalq Artisti Faiq Sücəddinovun yaradıcılıq gecəsi keçirilib
Çexiyanın paytaxtı Praqanın mərkəzində yerləşən Lapidarium Qalereyasında Azərbaycanın Xalq Artisti, bəstəkar Faiq Sücəddinovun yaradıcılıq gecəsi keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi, Şərqi Avropada Yaşayan Azərbaycanlıların Çexiya üzrə Koordinasiya Şurasının və Praqa Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Gecədə Azərbaycan Respublikasının Çexiya Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Yaşar Əliyev, soydaşlarımız və yerli ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Bəstəkar Faiq Sücəddinov pianoda Vətənə, doğma torpağa və ülvi hisslərə həsr olunan əsərlərindən parçalar səsləndirib. İştirakçılar tanış melodiyaları Xalq artistinin ifasında yenidən dinləyərək zövqlü musiqi anları yaşayıblar.
Xalq Artisti Əlixan Səmədovun balabanda səsləndirdiyi “Vətən” kompozisiyası, Əməkdar artist Kamran Kərimovun nağarada ifaları alqışlarla qarşılanıb.
Tədbirdə, həmçinin Praqa Azərbaycan Evinin rəhbəri Leyla Begim Cəfərovanın şeirinə bəstələnən "Sevgi” mahnısının premyerası olub. “Qaya” ansamblının solisti Şölə Səfərəliyevanın duyğulu ifası gecənin ən yadda qalan anlarından biri sayılıb. Daha sonra Faiq Sücəddinovun pianoda müşayiəti ilə səslənən Qarabağa həsr olunan şeirlər iştirakçılarda Vətənə bağlılıq, milli kimlik və mənəvi dəyərlərə sədaqət hisslərini daha da gücləndirib.
Yaradıcılıq gecəsi Azərbaycan mədəniyyətinin və incəsənətinin təbliği baxımından əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirilib.

В галерее “Лапидарий”, расположенной в центре столицы Чехии Праги, состоялся творческий вечер народного артиста Азербайджана, композитора Фаига Суджеддинова.
Мероприятие было организовано Координационным советом азербайджанцев, проживающих в Восточной Европе, по Чехии и Домом Азербайджана в Праге при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры в подчинении Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
В вечере приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Чешской Республике Яшар Алиев, наши соотечественники и представители местной общественности.
Композитор Фаиг Суджеддинов сыграл на фортепиано отрывки из своих произведений, посвященных Родине, родной земле и возвышенным чувствам. Участники пережили приятные минуты, вновь услышав знакомые мелодии в исполнении народного артиста.
Композиция “Ветен”, исполненная народным артистом Алиханом Самедовым на балабане, и игра заслуженного артиста Кямрана Керимова на нагаре были встречены аплодисментами.
На мероприятии также состоялась премьера песни "Севги” на стихи руководителя Дома Азербайджана в Праге Лейлы Бегим Джафаровой. Эмоциональное выступление солистки ансамбля "Гая" Шоли Сафаралиевой явилось одним из самых запоминающихся моментов вечера. Затем в сопровождении Фаига Суджеддинова на фортепиано прозвучали стихи, посвященные Карабаху, что еще больше усилило в участниках чувство привязанности к Родине, национальной идентичности и преданности духовным ценностям.
Творческий вечер был признан знаменательным событием с точки зрения пропаганды азербайджанской культуры и искусства.