Praqada Xalq Artisti Faiq Sücəddinovun yaradıcılıq gecəsi keçirilib
Çexiyanın paytaxtı Praqanın mərkəzində yerləşən Lapidarium Qalereyasında Azərbaycanın Xalq Artisti, bəstəkar Faiq Sücəddinovun yaradıcılıq gecəsi keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi, Şərqi Avropada Yaşayan Azərbaycanlıların Çexiya üzrə Koordinasiya Şurasının və Praqa Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Gecədə Azərbaycan Respublikasının Çexiya Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Yaşar Əliyev, soydaşlarımız və yerli ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Bəstəkar Faiq Sücəddinov pianoda Vətənə, doğma torpağa və ülvi hisslərə həsr olunan əsərlərindən parçalar səsləndirib. İştirakçılar tanış melodiyaları Xalq artistinin ifasında yenidən dinləyərək zövqlü musiqi anları yaşayıblar.
Xalq Artisti Əlixan Səmədovun balabanda səsləndirdiyi “Vətən” kompozisiyası, Əməkdar artist Kamran Kərimovun nağarada ifaları alqışlarla qarşılanıb.
Tədbirdə, həmçinin Praqa Azərbaycan Evinin rəhbəri Leyla Begim Cəfərovanın şeirinə bəstələnən "Sevgi” mahnısının premyerası olub. “Qaya” ansamblının solisti Şölə Səfərəliyevanın duyğulu ifası gecənin ən yadda qalan anlarından biri sayılıb. Daha sonra Faiq Sücəddinovun pianoda müşayiəti ilə səslənən Qarabağa həsr olunan şeirlər iştirakçılarda Vətənə bağlılıq, milli kimlik və mənəvi dəyərlərə sədaqət hisslərini daha da gücləndirib.
Yaradıcılıq gecəsi Azərbaycan mədəniyyətinin və incəsənətinin təbliği baxımından əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirilib.

An evening celebrating the works of Faig Sujaddinov, People’s Artist of Azerbaijan and composer was held at the Lapidarium Gallery, located in the centre of Prague, the capital of the Czech Republic.
The event was organized by the Coordination Council of Azerbaijanis Living in Eastern Europe for the Czech Republic and the Prague Azerbaijan House with the support of the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora under the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan.
The event was attended by Yashar Aliyev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Czech Republic, members of the Azerbaijani diaspora, and representatives of the local community.
During the evening, composer Faig Sujaddinov performed excerpts from his works dedicated to the Motherland, native land, and sublime feelings on the piano. Participants once again enjoyed familiar melodies performed by the People's Artist himself.
The performance of the composition “Motherland” by People’s Artist Alikhan Samadov on the balaban, as well as national drum performances by Honoured Artist Kamran Karimov, were warmly applauded by the audience.
The event also featured the premiere of the song “Love,” composed to lyrics written by Leyla Begim Jafarova, Head of the Prague Azerbaijan House. The heartfelt performance by Shola Safaraliyeva, soloist of the “Gaya” Ensemble, was considered one of the most memorable moments of the evening. Afterwards, poems dedicated to Karabakh, recited to the piano accompaniment of Faig Sujaddinov, further strengthened the participants’ feelings of attachment to their homeland, national identity, and commitment to spiritual values.