Varşava Üsyanı Muzeyində Azərbaycan dilində audio bələdçi istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Azərbaycanın Polşadakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Varşava Üsyanı Muzeyində Azərbaycan dilində audio bələdçinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova, Varşava Muzeyinin direktoru Yan Oldakovski, Polşa-Azərbaycan parlament qrupunun həmsədri və üzvləri, diplomatik korpusların nümayəndələri, rəsmi şəxslər, soydaşlarımız, müsəlman və xristian icmalarının təmsilçiləri, elm və incəsənət adamları, yerli media iştirak edib.
Çıxışlarda muzeyin fəaliyyətinə və Varşava üsyanının tarixinə nəzər salınıb. Bildirilib ki, Varşava üsyanı yalnız Polşa tarixində deyil, bütövlükdə insanlıq tarixində cəsarətin, dözümlülüyün və sarsılmaz iradənin simvoludur. Bu qəhrəmanlıq salnaməsi sərhədləri, millətləri və nəsilləri aşan universal bir hekayə olaraq, müxtəlif dillərdə, o cümlədən Azərbaycan dilində danışılmağa və eşidilməyə layiqdir.
Qeyd olunub ki, audio bələdçi mədəniyyətlər arasında körpü rolunu oynayaraq qarşılıqlı anlayış və həmrəyliyi təşviq edən bir vasitə sayıla bilər.
Muzeydə bundan sonra ingilis, fransız, yunan, ispan, alman, slovak, Ukrayna və italyan dilləri ilə yanaşı Azərbaycan dilində də audio bələdçinin olması müsbət hal kimi qiymətləndirilib.

An Azerbaijani-language audio guide was launched at the Warsaw Rising Museum
A presentation ceremony for the Azerbaijani-language audio guide was held at the Warsaw Rising Museum with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, and organized by the Embassy of Azerbaijan in Poland.
The event was attended by Nargiz Gurbanova, Ambassador of Azerbaijan to Poland, Jan Oldakowski, Director of Warsaw Museum, the co‑chair and members of the Poland‑Azerbaijan Parliamentary Group, diplomatic corps representatives, officials, Azerbaijanis, representatives of Muslim and Christian communities, scientists and artists, and local media.
During the speeches, the museum’s activities and the history of the Warsaw Uprising were discussed. It was stated that the Warsaw Uprising was a symbol of courage, endurance and unbreakable will not only in Polish history, but also in the history of humanity as a whole. This heroic narrative, as a universal story that transcends borders, nations, and generations, deserved to be told and heard in various languages, including Azerbaijani.
It was noted that the audio guide can serve as a bridge between cultures, promoting mutual understanding and solidarity.
The inclusion of an Azerbaijani-language audio guide at the museum — alongside existing versions in English, French, Greek, Spanish, German, Slovak, Ukrainian, and Italian, was evaluated as a positive development.