Varşava Üsyanı Muzeyində Azərbaycan dilində audio bələdçi istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Azərbaycanın Polşadakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Varşava Üsyanı Muzeyində Azərbaycan dilində audio bələdçinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova, Varşava Muzeyinin direktoru Yan Oldakovski, Polşa-Azərbaycan parlament qrupunun həmsədri və üzvləri, diplomatik korpusların nümayəndələri, rəsmi şəxslər, soydaşlarımız, müsəlman və xristian icmalarının təmsilçiləri, elm və incəsənət adamları, yerli media iştirak edib.
Çıxışlarda muzeyin fəaliyyətinə və Varşava üsyanının tarixinə nəzər salınıb. Bildirilib ki, Varşava üsyanı yalnız Polşa tarixində deyil, bütövlükdə insanlıq tarixində cəsarətin, dözümlülüyün və sarsılmaz iradənin simvoludur. Bu qəhrəmanlıq salnaməsi sərhədləri, millətləri və nəsilləri aşan universal bir hekayə olaraq, müxtəlif dillərdə, o cümlədən Azərbaycan dilində danışılmağa və eşidilməyə layiqdir.
Qeyd olunub ki, audio bələdçi mədəniyyətlər arasında körpü rolunu oynayaraq qarşılıqlı anlayış və həmrəyliyi təşviq edən bir vasitə sayıla bilər.
Muzeydə bundan sonra ingilis, fransız, yunan, ispan, alman, slovak, Ukrayna və italyan dilləri ilə yanaşı Azərbaycan dilində də audio bələdçinin olması müsbət hal kimi qiymətləndirilib.

В Музее Варшавского восстания запущен аудиогид на азербайджанском языке
Посольство Азербайджана в Польше организовало в Музее Варшавского восстания при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой презентацию аудиогида на азербайджанском языке.
В мероприятии приняли участие посол Азербайджана в Польше Наргиз Гурбанова, директор варшавского музея Ян Олдаковский, сопредседатель и члены парламентской группы Польша-Азербайджан, представители дипломатического корпуса, официальные лица, наши соотечественники, члены мусульманской и христианской общин, деятели науки и искусства, местные медиа.
В выступлениях были рассмотрены работа музея и история Варшавского восстания. Отмечено, что Варшавское восстание является символом смелости, выносливости и нерушимой воли не только в истории Польши, но и всего человечества. Эта летопись героизма, выходящая за пределы границ, наций и поколений, являясь универсальной историей, заслуживает быть рассказанной и услышанной на различных языках, в том числе на азербайджанском языке.
Было отмечено, что аудиогид, играющий роль моста между культурами, может считаться средством поощрения взаимопонимания и солидарности.
Отныне в музее, наряду с английским, французским, греческим, испанским, немецким, словацким, украинским и итальянским языками, будет действовать аудиогид на азербайджанском языке, что расценивается как позитивный факт.