ABŞ-ın Çapel-Hill şəhərində Heydər Əliyevin 100 illiyi qeyd edilib
ABŞ-ın Şimali Karolina ştatının Çapel-Hill şəhərində yerləşən Sancar Türk Mədəniyyət Mərkəzində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Azərbaycan Dostluq Təşkilatı tərəfindən təşkil olunan tədbirdə Azərbaycanın ABŞ-dakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xəzər İbrahim, dünya şöhrətli alim, Nobel mükafatçısı Əziz Sancar və xanımı, Çapel Hill şəhər meri Pam Hemminger, Türkiyə Cümhuriyyətinin Vaşinqtondakı səfirliyinin missiya rəhbərinin müavini Fatih Öztürk, Şimali Karolina ştatının 9-cu dairəsindən Konqresin Nümayəndələr Palatasına namizəd olmuş Ramin Məmmədov, yerli ictimaiyyətin, türk, pakistan və yəhudi icmalarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə iki ölkənin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Dostluq Təşkilatının rəhbəri Adika İqbal iştirakçıları salamlayıb.
Heydər Əliyevin həyat və yaradıcılığından bəhs edən sənədli filmin nümayişi ilə davam edən tədbirdə çıxış edənlər görkəmli dövlət xadiminin ölkəmizin müstəqilliyinin qorunub saxlanılması və möhkəmləndirilməsi naminə göstərdiyi misilsiz xidmətlərindən danışıb və onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər. Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa olunması, eləcə də Müstəqilliyin Bərpası Günü münasibətilə soydaşlarımızı təbrik ediblər.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycandan dəvət olunan xanəndə Almaxanım Əhmədlinin ifasında muğam və mahnılarımız səsləndirilib. Azərbaycan Dostluq Təşkilatının nəzdində fəaliyyət göstərən “Bakı-Təbriz-İstanbul” xor qrupunun və rəqs qrupunun ifalarında “Azərbaycan, sənsən mənim” mahnısı və “Şuşanın dağları” rəqsi təqdim olunub.
Tədbir çərçivəsində Heydər Əliyevin bir əsrlik yubileyini əks etdirən nəfis kitablar və fotosərgi nümayiş etdirilib.

В американском городе Чапел-Хилл отмечено 100-летие Гейдара Алиева
В Турецком культурном центре Санджар, расположенном в городе Чапел-Хилл американского штата Северная Каролина, состоялось мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева.
В мероприятии, организованном Азербайджанской организацией дружбы при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в США Хазар Ибрагим, всемирно известный ученый, лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар и его супруга, мэр города Чапел-Хилл Пам Хеммингер, заместитель руководителя миссии посольства Турецкой Республики в Вашингтоне Фатих Озтюрк, бывший кандидат в Палату представителей Конгресса от 9-го округа штата Северная Каролина Рамин Мамедов, представители местной общественности, турецкой, пакистанской и еврейской общин.
На церемонии, начавшейся с исполнения государственных гимнов Азербайджана и Турции, с глубоким уважением была почтена память шехидов, отдавших жизнь за свободу и целостность двух стран.
Открывая мероприятие вступительным словом, руководитель Азербайджанской организацией дружбы Адика Игбал поприветствовала участников.
Выступившие на мероприятии, продолжавшемся показом документального фильма, повествующего о жизни и творчестве Гейдара Алиева, говорили о неоценимых заслугах выдающегося государственного деятеля во имя сохранения и укрепления независимости нашей страны и поделились воспоминаниями о нем. Они поздравили наших соотечественников с полным восстановлением территориальной целостности и суверенитета страны под руководством Президента Азербайджана, Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, а также Днем восстановления независимости.
В художественной части мероприятия прозвучали наши мугамы и песни в исполнении приглашенной из Азербайджана ханенде Алмаханым Ахмедли. В исполнении действующих при Азербайджанской организации дружбы хорового коллектива “Баку-Тебриз-Стамбул” и танцевальной группы были представлены песня “Родной Aзербайджан” и танец “Горы Шуши”.
В рамках мероприятия были экспонированы книги в изящном оформлении и фотовыставка, отражающие столетний юбилей Гейдара Алиева.