ABŞ-ın Çapel-Hill şəhərində Heydər Əliyevin 100 illiyi qeyd edilib
ABŞ-ın Şimali Karolina ştatının Çapel-Hill şəhərində yerləşən Sancar Türk Mədəniyyət Mərkəzində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Azərbaycan Dostluq Təşkilatı tərəfindən təşkil olunan tədbirdə Azərbaycanın ABŞ-dakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xəzər İbrahim, dünya şöhrətli alim, Nobel mükafatçısı Əziz Sancar və xanımı, Çapel Hill şəhər meri Pam Hemminger, Türkiyə Cümhuriyyətinin Vaşinqtondakı səfirliyinin missiya rəhbərinin müavini Fatih Öztürk, Şimali Karolina ştatının 9-cu dairəsindən Konqresin Nümayəndələr Palatasına namizəd olmuş Ramin Məmmədov, yerli ictimaiyyətin, türk, pakistan və yəhudi icmalarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə iki ölkənin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Dostluq Təşkilatının rəhbəri Adika İqbal iştirakçıları salamlayıb.
Heydər Əliyevin həyat və yaradıcılığından bəhs edən sənədli filmin nümayişi ilə davam edən tədbirdə çıxış edənlər görkəmli dövlət xadiminin ölkəmizin müstəqilliyinin qorunub saxlanılması və möhkəmləndirilməsi naminə göstərdiyi misilsiz xidmətlərindən danışıb və onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər. Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa olunması, eləcə də Müstəqilliyin Bərpası Günü münasibətilə soydaşlarımızı təbrik ediblər.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycandan dəvət olunan xanəndə Almaxanım Əhmədlinin ifasında muğam və mahnılarımız səsləndirilib. Azərbaycan Dostluq Təşkilatının nəzdində fəaliyyət göstərən “Bakı-Təbriz-İstanbul” xor qrupunun və rəqs qrupunun ifalarında “Azərbaycan, sənsən mənim” mahnısı və “Şuşanın dağları” rəqsi təqdim olunub.
Tədbir çərçivəsində Heydər Əliyevin bir əsrlik yubileyini əks etdirən nəfis kitablar və fotosərgi nümayiş etdirilib.

The 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev was celebrated in Chapel Hill, USA
Sancar Turkish Cultural and Community Center located in Chapel Hill, North Carolina, USA hosted an event dedicated to the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the founder of the modern Azerbaijan.
Khazar Ibrahim, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the United States, world-famous scientist, Nobel laureate Aziz Sanjar together with his wife, Pam Hemminger, Mayor of Chapel Hill, Fatih Ozturk, Deputy Head of Mission at Turkish Embassy, Ramin Mammadov, former U.S. Congressional Candidate from North Carolina's 9th Congressional District, representatives of the local, Turkish, Pakistani and Jewish communities attended the event organized by the Azerbaijan Friendship Organization with the support of the State Committee on Work with Diaspora.
The event started with the national anthems of Azerbaijan and Türkiye, then the participants of the event commemorated the dear memory of our martyrs who died for the freedom and territorial integrity of the two countries.
Adika Iqbal, head of the Azerbaijan Friendship Organization, delivered opening speech and welcomed the participants.
The event continued with the screening of a documentary film about Heydar Aliyev’s life and activity. The speakers also stressed incomparable services of the outstanding statesman for the preservation and strengthening of the independence of our country and shared their memories about him. They congratulated our compatriots on the occasion of the complete restoration of the territorial integrity and sovereignty of our country, under the leadership of the President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, as well as on the Day of Restoration of Independence.
In the artistic part of the event, Azerbaijani singer Almakhanim Ahmadli performed mugham and national songs. The “Baku-Tabriz-Istanbul” choir group performed the song “Azerbaijan, you are mine”, while dance groups performed the dance “Shusha’s mountain”.
Interesting books and a photo exhibition reflecting Heydar Aliyev’s centenary anniversary were demonstrated within the framework of the event.