Bakıda Türk Dövlətlərinin Diaspor Gənclərinin I Forumu işə başlayıb
Bakıda “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Türk Dövlətlərinin Diaspor Gənclərinin I Forumu: Heydər Əliyev və Türk Dünyası” öz işinə başlayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı və Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) tərəfdaşlığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan Qırğızıstanla yanaşı, TDT-də müşahidəçi üzv statusuna malik Türkmənistan, Şimali Kipr Türk Respublikası və Macarıstanın nümayəndə heyətləri, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Administrasiyasının şöbə müdirinin müavini iştirak edirlər.
Forumdan öncə iştirakçılar Fəxri Xiyabanı və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər. Onlar müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin və ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini böyük ehtiramla yad ediblər.
Sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin inzibati binasında I Forumun açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir türk dövlətləri başçılarının zirvə toplantılarını və çıxışlarını əks etdirən videoçarxın nümayişi ilə davam etdirilib.
Forum iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov tədbirin Azərbaycan və Türk Dünyası üçün çox mühüm tarixi hadisə – Azərbaycanın öz suverenliyini tam təmin etdiyi günlərdə keçirildiyinə diqqəti cəlb edib, bu münasibətlə bütün türk dünyasını təbrik edib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin türk dünyasının diaspor strukturlarının formalaşmasına və inkişafına xüsusi diqqət göstərdiyini xatırladan Komitə sədri bildirib ki, məhz bu istiqamətin uğurla davam etdirilməsi İkinci Qarabağ savaşında və 19 sentyabr tarixli antiterror tədbirlərinin keçirilməsi zamanı TDT-nin ölkəmizə dəstək göstərməsində, Azərbaycan xalqı ilə həmrəylik nümayiş etdirməsində böyük rol oynayıb.
Komitə sədri qeyd edib ki, I Forum ümumtürk diasporunun şəbəkələşməsi və mütəşəkkil qüvvəyə çevrilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir: “Türk dövlətlərinin diasporlarının, o cümlədən diaspor gənclərinin birgə fəaliyyəti həm ölkələrimizə, həm də bütövlükdə Türk Dünyasına qarşı kampaniyaların qarşısını almaq baxımından da zəruridir”.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədr müavini Adil Əliyev bildirib ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin həm diaspor quruculuğu sahəsində, həm də Türk Dünyasının birliyi naminə gördüyü işlər bu gün öz bəhrəsini verməkdədir.
Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov diaspor gənclərinin fəaliyyətini vətənpərvərliyinin bariz nümunəsi adlandırıb.
TDT Baş katibinin müavini Yerzhan Mukaş qeyd edib ki, Türk Dünyasının birliyi uğrunda Heydər Əliyevin göstərdiyi xidmətlər heç vaxt unudulmayacaq.
Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev bildirib ki, 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə xaricdəki erməni diasporunun Ermənistana yardım məqsədilə topladığı 170 milyon dollar vəsait Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı terror hücumlarının maliyyələşdirilməsinə sərf olunub.
Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova deyib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi, ərazi bütövlüyümüzün tam təmin olunması yalnız Azərbaycanın deyil, bütün Türk Dünyasının Zəfəridir.

The “First Youth Forum of Diaspora Organizations of Turkic States” kicks off in Baku
The “First Youth Forum of Diaspora Organizations of Turkic States: Heydar Aliyev and the Turkic World” kicks off in Baku. The forum is being held within the Year of Heydar Aliyev with the joint support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan and the Organization of Turkic States.
Besides Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan, the delegates of the observer states - Turkmenistan, the Turkish Republic of Northern Cyprus and Hungary, as well as the deputy head of the department of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, attended the event.
Before the start of the forum, the participants visited the Alley of Honor and the Alley of Martyrs and paid respect to the dear memory of Heydar Aliyev, the founder of modern Azerbaijan, and our martyrs who died for the sovereignty and territorial integrity of our country.
After the sounding of the National anthem, a video-roll reflecting the summit meetings and speeches of the heads of Turkic states was demonstrated.
Greeting the participants of the forum, the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Fuad Muradov, paid attention to the fact that this Forum coincides with the historical event for Azerbaijan and the Turkic World - the days when Azerbaijan fully secured its sovereignty. The chairman congratulated the entire Turkic world on this occasion.
Recalling that the national leader Heydar Aliyev paid special attention to the development of the diaspora structures of the Turkic world, the Chairman of the Committee stated that continuation of this policy played an essential role in gaining support of Turkic states during both the Second Karabakh War and the anti-terror operations of September 19, 2023.
The chairman of the Committee has noted that the First Forum is of great importance in terms of networking and becoming an organized force of the all-Turkic diaspora: “The joint activity of the diasporas of the Turkic states, including the diaspora youth, is also necessary in terms of preventing campaigns against our countries and the entire Turkic world”.
Deputy Chairman of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Adil Aliyev has underlined that the works done by the national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, both in the field of diaspora building and for the sake of the unity of the Turkic world, is bearing fruit today.
The Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, Farid Gayibov, called the activity of the diaspora youth a clear example of patriotism.
Deputy Secretary General of the Organization of Turkic States (OTS), Yerzhan Mukash has noted that Heydar Aliyev's services for the unity of the Turkic World will never be forgotten.
Yalchin Rafiyev, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, has told that during the 44-day Patriotic War, 170 million dollars collected by the Armenian diaspora living abroad was used to finance terror attacks against the civilian population of Azerbaijan.
Deputy Minister of Culture Saadat Yusifova has mentioned that liberation of our lands from occupation under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the complete protection of our territorial integrity is not only a victory for Azerbaijan, but for the entire Turkic World.