Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin "YouTube" kanalı olan Diaspor TV-nin əməkdaşları Ər-Riyadda ərəb ölkələrindəki Azərbaycan icması ilə keçirilən görüş çərçivəsində Qətərdə yaşayan soydaşımız, məşhur Rəfibəylilər nəslinin nümayəndəsi Eldəgiz Rəfibəyli ilə maraqlı söhbət aparıblar.
Müsahibə zamanı Eldəgiz Rəfibəyli 2004-cü ildən etibarən SOCAR-da və müxtəlif beynəlxalq şirkətlərdə neft-qaz sahəsində fəaliyyət göstərdiyini, 2010-cu ildən isə xarici ölkələrdən aldığı iş təkliflərini dəyərləndirdiyini qeyd edib. Soydaşımız 2011-ci ildən Qətərin paytaxtı Doha şəhərində yaşadığını və peşəkar fəaliyyətini orada davam etdirdiyini vurğulayıb.
Eldəgiz Rəfibəyli tanınmış nəslin davamçısı olmaqdan qürur duyduğunu qeyd edib, Azərbaycan adının onun üçün ilk növbədə əcdadlarının ismi ilə bağlı olduğunu bildirib. O, milli kimliyini hər zaman yüksək tutduğunu və Azərbaycan diasporunun güclənməsinə dəstək verməyə həmişə hazır olduğunu ifadə edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Gəncə quberniyasının general-qubernatoru, Xalq Səhiyyəsi naziri, həkim Xudadat bəy Rəfibəyli həmsöhbətimiz Eldəgiz Rəfibəylinin ulu babasıdır.

Сотрудники Diaspor TV – канала "YouTube" Государственного комитета по работе с диаспорой в рамках встречи, состоявшейся в Эр-Рияде с азербайджанской общиной в арабских странах, провели интересную беседу с проживающим в Катаре нашим соотечественником, представителем известного рода Рафибейли Эльдегизом Рафибейли.
В ходе беседы Э.Рафибейли сообщил, что с 2004 года работает в нефтегазовой сфере в SOCAR и различных международных компаниях, а с 2010 года оценивает деловые предложения, полученные из зарубежных стран. Наш соотечественник отметил, что с 2011 года живет в столице Катара Дохе, где продолжает свою профессиональную деятельность.
Эльдегиз Рафибейли сказал, что гордится тем, что является продолжателем известного рода, подчеркнул, что Азербайджан ассоциируется у него в первую очередь с предками. Oн довел до внимания, что национальная идентичность для него всегда была превыше всего, и выразил постоянную готовность оказывать поддержку усилению азербайджанской диаспоры.
Отметим, что генерал-губернатор Гянджинской губернии Азербайджанской Демократической Республики, министр народного здравоохранения, врач Xудадат бек Рафибейли является прадедом нашего собеседника Эльдегиза Рафибейли.