Vyanada “Tarixin səhifələri”
Vyanada yerləşən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində “Tarixin səhifələri” adlı musiqili tədbir keçirilib. Tədbir XX əsrin görkəmli sovet bəstəkarı Dmitri Şostakoviçin 120 illiyinə və Vyanadakı “Musiqi sevinc bəxş edir” (“Musik macht Freude - MmF”) adlı musiqi məktəbinin “Sun Dance Company” rəqs studiyası ilə əməkdaşlığının beş illiyinə həsr olunub.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin dəstəyi, adları çəkilən musiqi məktəbinin və rəqs studiyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan musiqili tədbirin fəxri qonağı isə Vyana Dövlət Operasının gənclər xorunun rəhbəri, avstriyalı musiqiçi, dirijor Yohannes Mertl olub.
“MmF” musiqi məktəbinin təsisçisi və rəhbəri Fərəh Tahirova çıxışında məktəbin və “Sun Dance Company” rəqs studiyasının beynəlxalq festivallarda və konsertlərdə ölkəmizi uğurla təmsil etmələrindən danışıb. O, həmçinin Azərbaycanın Avstriyadakı mərhum səfiri, peşəkar diplomat Fuad İsmayılovla bağlı xatirələrini bölüşərək, onun Azərbaycan–Avstriya diplomatik və mədəni əlaqələrinin inkişafında xüsusi rol oynadığını vurğulayıb. 2006-cı ildə Vyana Kamera Operasının səhnəsində Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” operettasının alman dilində tamaşaya qoyulmasında və həmin ildə Vyananın Donaupark ərazisində dahi bəstəkarın abidəsinin ucaldılmasında Fuad İsmayılovun şəxsi təşəbbüsü və mühüm xidmətlərinin olduğunu xatırladıb.
Tədbirdə Dmitri Şostakoviç haqqında qısa film nümayiş olunub. “MmF” musiqi məktəbinin şagirdləri bəstəkarın həyatı barədə zəngin arxiv fotomaterialları əsasında hazırlanan slayd-şounun müşayiəti ilə maraqlı faktlar səsləndiriblər. Onun Azərbaycan musiqi mədəniyyəti və azərbaycanlı bəstəkarlarla əlaqələri, eləcə də Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin inkişafındakı mühüm rolundan bəhs ediblər. Bəstəkarın “Onuncu” simfoniyası haqqında təqdimatlar da böyük maraqla qarşılanıb. Simfoniyanın üçüncü hissəsində Şostakoviçin sevimli azərbaycanlı tələbəsi, tanınmış bəstəkar Elmira Nəzirovanın mövzusu ön planda dayanır. Tədbirin diqqətçəkən məqamlarından biri isə Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin iki görkəmli nümayəndəsi Qara Qarayev və Cövdət Hacıyevin Moskva Konservatoriyasında Dmitri Şostakoviçin sinfində təhsil almaları və sonrakı dostluqları haqqında məlumat olub.
Tədbirin bədii hissəsində Dmitri Şostakoviçin uşaqlar üçün bəstələdiyi fortepiano silsiləsindən pyeslərlə yanaşı, Azərbaycan, Avropa və rus bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət zəngin musiqili proqram təqdim olunub. Qara Qarayev və Cövdət Hacıyevin uşaq fortepiano silsilələrindən “Əfsanə” (“Legende”), “Kədərli hekayə” (“Sad Story”) və Qara Qarayevin “İldırımlı yollarla” baletindən “Laylay” əsərləri ifa olunub. “MmF” musiqi məktəbinin şagirdlərinin, Vyana Musiqi Gimnaziyasının (MGW) və Margareten şəhər musiqi məktəbinin tələbələrinin ifaları tədbir iştirakçılarını heyran edib.
“Sun Dance Company” rəqs studiyasının xoreoqrafı Lyudmila Detkovanın rəhbərliyi ilə gənc rəqqasələrin ifaları tədbirə xüsusi gözəllik qatıb.
Sonda tədbirin təşkilinə göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Leyla Qasımovaya təşəkkür edilib.

The musical event titled “Pages of History” was held at the Azerbaijani Cultural Center in Vienna. The event was dedicated to the 120th birth anniversary of the famous 20th-century Soviet composer Dmitri Shostakovich and it also marked five years of cooperation between the "Music Gives Joy" ("Musik macht Freude - MmF") music school in Vienna and the "Sun Dance Company" dance studio. The musical event was jointly organized by the music school and the dance studio with the support of the Azerbaijan Cultural Centre. The guest of honour was an Austrian musician, conductor, and the head of the youth choir at the Vienna State Opera Johannes Mertl.
The founder and head of the “Mmf” music school Farah Tahirova spoke about how the school and the "Sun Dance Company" successfully represent our country at international festivals and concerts. She also shared her memories of Fuad Ismayilov, the former Azerbaijani Ambassador to Austria. She emphasized his significant role in developing diplomatic and cultural relations between Azerbaijan and Austria. She reminded the audience that, through his personal initiative and hard work, Uzeyir Hajibayli’s operetta "Arshin Mal Alan" was performed in German at the Vienna Chamber Opera in 2006.
A short film about Dmitri Shostakovich was screened at the event. Students of the "MmF" music school shared interesting facts about the composer’s life, with a slideshow of archival photos. They talked about his connection with Azerbaijani musical culture and his important role in the development of the Azerbaijani school of composition. Presentations about the composer's “Tenth Symphony” were also met with great interest. In the third part of the symphony, the theme of Shostakovich’s favourite Azerbaijani student, the renowned composer Elmira Nazirova, is brought to the forefront. One of the highlights of the event was information about two great members of the Azerbaijani school of composition, Gara Garayev and Jovdat Hajiyev, who studied in Dmitri Shostakovich's class at the Moscow Conservatory and their later friendship.
During the artistic part of the event, a rich musical program was presented. It included piano pieces composed by Dmitri Shostakovich for children, as well as works by Azerbaijani, European, and Russian composers. Pieces such as "Legend" and "Sad Story" from the children’s piano series by Gara Garayev and Jovdat Hajiyev, and "Lullaby" from Gara Garayev’s ballet "Path of Thunder," were performed. The performances by students from the "MmF" music school, the Vienna Music Gymnasium (MGW), and the Margareten City Music School amazed the audience. The performances of the young dancers, led by choreographer Lyudmila Detkova from the "Sun Dance Company" dance studio, added a special beauty to the event.
At the end of the event, gratitude was expressed to Leyla Gasimova the director of the Azerbaijan Cultural Centre, for her support in organizing the event.