Vyanada “Tarixin səhifələri”
Vyanada yerləşən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində “Tarixin səhifələri” adlı musiqili tədbir keçirilib. Tədbir XX əsrin görkəmli sovet bəstəkarı Dmitri Şostakoviçin 120 illiyinə və Vyanadakı “Musiqi sevinc bəxş edir” (“Musik macht Freude - MmF”) adlı musiqi məktəbinin “Sun Dance Company” rəqs studiyası ilə əməkdaşlığının beş illiyinə həsr olunub.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin dəstəyi, adları çəkilən musiqi məktəbinin və rəqs studiyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan musiqili tədbirin fəxri qonağı isə Vyana Dövlət Operasının gənclər xorunun rəhbəri, avstriyalı musiqiçi, dirijor Yohannes Mertl olub.
“MmF” musiqi məktəbinin təsisçisi və rəhbəri Fərəh Tahirova çıxışında məktəbin və “Sun Dance Company” rəqs studiyasının beynəlxalq festivallarda və konsertlərdə ölkəmizi uğurla təmsil etmələrindən danışıb. O, həmçinin Azərbaycanın Avstriyadakı mərhum səfiri, peşəkar diplomat Fuad İsmayılovla bağlı xatirələrini bölüşərək, onun Azərbaycan–Avstriya diplomatik və mədəni əlaqələrinin inkişafında xüsusi rol oynadığını vurğulayıb. 2006-cı ildə Vyana Kamera Operasının səhnəsində Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” operettasının alman dilində tamaşaya qoyulmasında və həmin ildə Vyananın Donaupark ərazisində dahi bəstəkarın abidəsinin ucaldılmasında Fuad İsmayılovun şəxsi təşəbbüsü və mühüm xidmətlərinin olduğunu xatırladıb.
Tədbirdə Dmitri Şostakoviç haqqında qısa film nümayiş olunub. “MmF” musiqi məktəbinin şagirdləri bəstəkarın həyatı barədə zəngin arxiv fotomaterialları əsasında hazırlanan slayd-şounun müşayiəti ilə maraqlı faktlar səsləndiriblər. Onun Azərbaycan musiqi mədəniyyəti və azərbaycanlı bəstəkarlarla əlaqələri, eləcə də Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin inkişafındakı mühüm rolundan bəhs ediblər. Bəstəkarın “Onuncu” simfoniyası haqqında təqdimatlar da böyük maraqla qarşılanıb. Simfoniyanın üçüncü hissəsində Şostakoviçin sevimli azərbaycanlı tələbəsi, tanınmış bəstəkar Elmira Nəzirovanın mövzusu ön planda dayanır. Tədbirin diqqətçəkən məqamlarından biri isə Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin iki görkəmli nümayəndəsi Qara Qarayev və Cövdət Hacıyevin Moskva Konservatoriyasında Dmitri Şostakoviçin sinfində təhsil almaları və sonrakı dostluqları haqqında məlumat olub.
Tədbirin bədii hissəsində Dmitri Şostakoviçin uşaqlar üçün bəstələdiyi fortepiano silsiləsindən pyeslərlə yanaşı, Azərbaycan, Avropa və rus bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət zəngin musiqili proqram təqdim olunub. Qara Qarayev və Cövdət Hacıyevin uşaq fortepiano silsilələrindən “Əfsanə” (“Legende”), “Kədərli hekayə” (“Sad Story”) və Qara Qarayevin “İldırımlı yollarla” baletindən “Laylay” əsərləri ifa olunub. “MmF” musiqi məktəbinin şagirdlərinin, Vyana Musiqi Gimnaziyasının (MGW) və Margareten şəhər musiqi məktəbinin tələbələrinin ifaları tədbir iştirakçılarını heyran edib.
“Sun Dance Company” rəqs studiyasının xoreoqrafı Lyudmila Detkovanın rəhbərliyi ilə gənc rəqqasələrin ifaları tədbirə xüsusi gözəllik qatıb.
Sonda tədbirin təşkilinə göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Leyla Qasımovaya təşəkkür edilib.

В Азербайджанском культурном центре, расположенном в Вене, состоялось музыкальное мероприятие под названием “Страницы истории”. Вечер был посвящен 120-летию выдающегося советского композитора ХХ века Дмитрия Шостаковича и пятилетию сотрудничества действующей в Вене музыкальной школы “Музыка дарит радость” (“Musik macht Freude - MmF”) с танцевальной студией “Sun Dance Company”.
А почетным гостем музыкального мероприятия, организованного упомянутой музыкальной школой совместно с танцевальной студией, стал руководитель молодежного хора Венской государственной оперы, австрийский музыкант, дирижер Йоханнес Мертль.
Основатель и руководитель музыкальной школы “MmF” Фарах Тахирова говорила о том, что школа и танцевальной студия "Sun Dance Company" успешно представляют нашу страну на международных фестивалях и концертах. Поделившись также воспоминаниями о покойном после Азербайджана в Австрии, профессиональном дипломате Фуаде Исмайлове, она подчеркнула его особую роль в развитии азербайджано-австрийских дипломатических и культурных связей, напомнила о личной инициативе и важных заслугах Фуада Исмайлова в постановке в 2006 году на сцене Венской камерной оперы оперетты Узеира Гаджибейли “Аршин мал алан” на немецком языке и возведении в том же году на территории венского парка Донау памятника гениальному композитору.
На мероприятии был показан короткометражный фильм о Дмитрии Шостаковиче. Учащиеся музыкальной школы “MmF” озвучили интересные факты из жизни композитора в сопровождении слайд-шоу, подготовленного на основе богатых архивных фотоматериалов. Они рассказали о его связях с азербайджанской музыкальной культурой и азербайджанскими композиторами, а также его важной роли в развитии азербайджанской композиторской школы. С большим интересом были встречены и презентации, посвященные “Десятой симфонии” композитора. В третьей части симфонии на первый план выступает тема любимой азербайджанской ученицы Шостаковича, известного композитора Эльмиры Назировой. Одним из ярких моментов мероприятия явилась информация об учебе двух видных представителей азербайджанской композиторской школы - Кара Караева и Джевдета Гаджиева в Московской консерватории в классе Дмитрия Шостаковича и их последующей дружбе.
В художественной части вечера, наряду с пьесами из фортепианного цикла, написанного Дмитрием Шостаковичем для детей, была представлена богатая музыкальная программа, состоящая из произведений азербайджанских, европейских и русских композиторов. Исполнены произведения из детских фортепианных циклов Кара Караева и Джевдета Гаджиева “Легенда” (“Legende”), “Печальная история” (“Sad Story”) и “Лайлай” из балета Кара Караева “Тропою грома”. Выступления учащихся музыкальной школы” MmF", студентов Венской музыкальной гимназии (MGW) и музыкальной школы города Маргаретен с восхищением были встречены участниками мероприятия.
Исполнение юных танцовщиц под руководством хореографа танцевальной студии “Sun Dance Company” Людмилы Детковой придало вечеру особую красоту.
В заключение директору Азербайджанского культурного центра Лейле Гасымовой была выражена признательность за поддержку, оказанную в организации мероприятия.