“Xocalı soyqırımı: bəşəriyyətin vicdanının qara səhifəsi”
Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində “Xocalı soyqırımı: bəşəriyyətin vicdanının qara səhifəsi” adlı anım tədbiri və panel müzakirələri keçirilib.
Tədbir Türkiyə Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF), Azaflı Sosial Yardım və Mədəniyyət Dərnəyinin, Türk Dünyası Mədəniyyət Mərkəzinin və Ankara-Bakı Tanıtma və Həmrəylik  Dərnəyinin birgə əməkdaşlığı ilə baş tutub.
Əvvəlcə iki qardaş ölkənin Dövlət himnləri səsləndirilib, Azərbaycan və Türkiyə şəhidlərinin, eləcə də Xocalıda qətlə yetirilən 613 soydaşımızın əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib. Sonra Xocalı soyqırımı haqqında sənədli filmi nümayiş olunub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev ermənilərin bir əsr əvvəl Anadoluda törətdikləri qanlı cinayətləri Xocalı da daxil olmaqla Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində təkrarladıqlarını xatırladıb. Bu cinayətlərin əsas məqsədinin etnik təmizləmə olduğunu, beynəlxalq ictimaiyyətin dinc əhalinin qətlə yetirilməsinə laqeyd yanaşdığını diqqətə çatdırıb. Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevinin qətiyyətli rəhbərliyi ilə Şanlı Ordumuzun şücaəti sayəsində tarixi ədalətin bərpa edildiyini vurğulayıb.
Türkiyə Böyük Millət Məclisinin deputatı, Türkiyə-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım, Azaflı Sosial Yardım və Mədəniyyət Dərnəyinin, Türk Dünyası Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Arzuman Azaflı, Ankara-Bakı Tanıtma və Həmrəylik  Dərnəyinin sədri Settar Kaya Xocalı soyqırımının tarixi, hüquqi və insani aspektlərindən bəhs edib, bu faciənin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınmasının vacibliyini diqqətə çatdırıblar.
Çıxışlardan sonra tədbir panel müzakirələri ilə davam edib. Ankara Universitetinin professoru Cavid Abdullahzadə və Karabük Universitetinin professoru Əli Əsgər Xocalı soyqırımının tarixi, siyasi və hüquqi aspektlərini təhlil ediblər.

A memorial event titled “Khojaly Genocide: A Black Page in Human Conscience" and panel discussions were held in Ankara, the capital of Türkiye.
The event took place in joint collaboration among the Federation of Turkish Azerbaijani Associations (FTAA), the Azafli Social Aid and Culture Association, the Turkish World Cultural Centre, and the Ankara-Baku Promotion and Solidarity Association.
First, the national anthems of the two brotherly countries were played, and the dear memory of the martyrs of Azerbaijan and Türkiye, and the 613 compatriots who were killed in Khojaly, was honoured. Then, a documentary film about the Khojaly genocide was showcased.
First Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Valeh Hajiyev recalled the Armenian’s repeated bloody crimes that committed in Anatolia a century ago in various regions of Azerbaijan, including Khojaly. He emphasized that the main purpose of these crimes was ethnic cleansing and the international community remained indifferent to the killing of civilians. He highlighted that under the resolute leadership of President and Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Azerbaijani Armed Forces restored historical justice.
Member of the Grand National Assembly of Türkiye and Head of the Turkey–Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group Shamil Ayrim, head of the Azafli Social Aid and Culture Association and the Turkish World Cultural Centre Arzuman Azafli, chairman of the Ankara-Baku Promotion and Solidarity Association Settar Kaya spoke about the historical, legal, and humanitarian aspects of the Khojaly genocide and emphasized the significance of the genocide being recognized globally.
After the speeches, the event continued with panel discussions. Professor at Ankara University Javid Abdullahzadeh and professor at Karabuk University Ali Asgar discussed the historical, political, legal aspects of the Khojaly genocide.
The event concluded with a performance by well-known balaban player and People's Artist Alikhan Samadov.