Dünya mediası ermənilərin Azərbaycana qarşı mina terrorundan yazır
Dünyanın kütləvi informasiya vasitələrində Azərbaycan ərazilərində Ermənistanın mina terrorunun davam etməsi nəticəsində son günlər azərbaycanlı polislərin və mülki şəxslərin həlak olmasına diqqət cəlb edilib.
İsrailin “Jewish Press”, Fransanın “La Gazette”, Türkiyənin “Didim Postası”, İordaniyanın “Nayrouz.com”, Yaponiyanın “ajmedia.jp”, Gürcüstanın qəzet və portallarında azərbaycanlı polis əməkdaşlarının Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa yolunun Xocavənd rayonu ərazisindən keçən hissəsində qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin təxribat-diversiya qrupu tərəfindən basdırılmış tank əleyhinə minaya düşərək həlak olması haqqında Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı yayılıb.
Nəzərə çatdırılıb ki, rəsmi Bakı erməni diversiya qruplarının Azərbaycan ərazilərində basdırdığı minaların altı azərbaycanlının – dörd polis əməkdaşının və iki mülki şəxsin həlak olmasına səbəb olduğunu bəyan edib. Azərbaycanın hüquq-mühafizə orqanlarının baş vermiş insidenti terror aktı adlandırdığı və Cinayət Məcəlləsinin bir neçə maddəsi, o cümlədən terrorçuluq maddəsi üzrə cinayət işi başlandığı vurğulanıb.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin tərksilah edilərək Qarabağ iqtisadi ərasizindən çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdan dinc əhali, habelə bərpa-quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilər və hərbi qulluqçularımızın təhlükəsizliyinin təmin olunması və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə ordumuzun sentyabrın 19-da Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti nəzarətində olan Qarabağ bölgəsində antiterror əməliyyatına başladığı bildirilib.

The world media has drawn attention to the deaths of Azerbaijani police officers and civilians in the past few days as a result of the continuation of Armenian mine terrorism in the territories of Azerbaijan.
"Jewish Press" of Israel, "La Gazette" of France, "Didim Postası" of Turkey, "Nayrouz.com" of Jordan, "ajmedia.jp" of Japan, newspapers and portals of Georgia made public a statement by the Azerbaijani Foreign Ministry regarding the death of Azerbaijani police officers on the Akhmadbayli-Fuzuli-Shusha Road section passing through the territory of the Khojavand region, who were blown up by an anti-tank mine planted by an illegal Armenian armed formation.
It was reported that official Baku stated that mines laid by Armenian sabotage groups in the territory of Azerbaijan caused the death of six Azerbaijanis - four policemen and two civilians. It was emphasized that the law enforcement agencies of Azerbaijan called the incident a terrorist act and initiated criminal proceedings under several articles of the Criminal Code including the article of terrorism.
It was also reported that in order to disarm and withdraw units of the Armenian armed forces from Karabakh economic region, neutralize their military infrastructure, secure the safety of the civilian population, including civilian workers and military personnel participating in restoration and construction work carried out in the territory, and restore the constitutional order of the Republic of Azerbaijan, on September 19 the Azerbaijani army launched local anti-terrorist measures in Karabakh region temporarily controlled by Russian peacekeepers.