Vyana şəhərindəki məşhur Heldenplatz meydanında Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə bağlı aksiya keçirilib
26 fevral, 2023
Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərindəki məşhur Heldenplatz meydanında Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə bağlı aksiya keçirilib.
Aksiyaya 31 ölkənin 74 şəhərindən gələn 1000 nəfərdən çox soydaşımız, icma üzvləri, diaspor təşkilatlarının təmsilçiləri və ölkəmizə dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri qatılıblar.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan aksiyada vətənin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin və Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Soydaşlarımız, eləcə də onlara dəstək verən əcnəbilər Azərbaycanın və yaşadıqları ölkələrin bayraqlarını dalğalandırıb, Xocalı soyqırımının tanıdılmasını, eləcə də dünyadan ədalət gözləntilərini əks etdirən şüarlar yazılmış plakatlar nümayiş etdiriblər.
İştirakçılar Xocalı soyqırımı ilə bağlı məlumatları, eyni zamanda Azərbaycan xalqının 31 ildir ədalət gözlədiyini ingilis, litov, serb, alman, italyan, fransız, yunan, polyak, ivrit, azərbaycan, gürcü, norveç, fin, ispan, türk dillərində diqqətə çatdırıb, bu dəhşətli hərbi cinayətə hüquqi-siyasi qiymətin verilməsini, günahkarların beynəlxalq ədalət məhkəməsi qarşısında cavab vermələrini tələb ediblər.
Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış və Xocalı soyqırımına həsr edilmiş sənədli filmin nümayiş olunduğu aksiyada soyqırım qurbanları klassik musiqi nömrələrinin səsləndirilməsi ilə xatırlanıb, yerli ictimaiyyətin marağına səbəb olan fləşmoblar keçirilib.
Diaspor nümayəndələrinin “Xocalı 613” yazısının ətrafına şamlar düzməsi soyqırım həqiqətlərinin inikasına çevrilib, ətrafdakılara xüsusi təsir bağışlayıb və yerli ictimaiyyətin böyük marağına səbəb olub.
Aksiya çərçivəsində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış, Xocalı soyqırımı ilə bağlı məlumatları əks etdirən kitab, buklet, broşür və materiallar şəhər ictimaiyyətinə paylanılıb.
Sonda aksiyanın bəyanatı ingilis və alman dillərində təqdim olunub.
Qeyd edək ki, aksiya iştirakçıları mitinqin gedişində Türkiyədəki dağıdıcı təbii fəlakətdən zərərçəkənlərə dəstək olmaq məqsədilə maddi yardım toplayıblar. Maddi yardım aksiyanın Təşkilat Komitəsi tərəfindən AFAD-ın hesabına köçürülüb.
Xatırladaq ki, xaricdəki Azərbaycan icmaları və diaspor təşkilatlarının Xocalı soyqırımı ilə bağlı kütləvi dinc aksiyaları bir neçə ildir ənənəvi xarakter alıb və bu, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların geniş məlumatlandırılmasına, nəticədə informasiyalı xarici çevrənin əhatə dairəsinin genişlənməsinə birbaşa təsir edir. Azərbaycan diasporunun 2019-cu ildə Brüsseldə keçirdiyi I Ümumavropa Qarabağ mitinqi, 2020-ci ildə Berlində Brandenburq qapıları qarşısındakı Paris meydanında keçirdiyi II Ümumavropa Qarabağ mitinqi və 2022-ci ildə Vaşinqtonda Kapitoli binasının qarşısında təşkil edilən Ümumamerika Xocalı mitinqi beynəlxalq ictimaiyyətin soyqırımla bağlı məlumatlandırılmasında xüsusi rol oynayıb.

A rally on the 31st anniversary of the Khojaly genocide was held at the famous Heldenplatz square of Vienna
26 February, 2023
A rally on the 31st anniversary of Khojaly genocide was held in the famous Heldenplatz square of Vienna, the Austrian capital.
Over 1,000 Azerbaijanis from 31 countries of the world, community members, representatives of diaspora organizations and peoples having friendly attitude towards our country participated in the rally.
The rally started with the National Anthem of Azerbaijan and continued with a minute's silence to pay tribute to the dear memory of our martyrs who died for the territorial integrity of motherland and the victims of Khojaly genocide.
Our compatriots, as well as the foreigners waved the flags of Azerbaijan and the countries they live in, held posters with slogans depicting the recognition of the Khojaly genocide.
The participants gave information about Khojaly genocide, drew attention to the fact that the Azerbaijani people had been waiting for 31 years for justice. The speeches were delivered mainly in English, Lithuanian, Serbian, German, Italian, French, Greek, Polish, Hebrew, Azerbaijani, Georgian, Norwegian, Finnish, Spanish, and Turkish languages. The rally participants demanded legal and political assessment of the crime and brining the perpetrators of the crime to account.
A documentary film dedicated to the Khojaly genocide, produced with support of Heydar Aliyev Foundation was demonstrated, pieces of classical music dedicated to the memory of the victims of the genocide were played.
As part of the rally, booklets and brochures prepared by Heydar Aliyev Foundation were distributed to the city residents to raise awareness about Khojaly genocide.
At the end, the statement of the rally was read in English and German languages.
It should be noted the participants of the rally gathered monetary aid for the victims of the devastating natural disaster in Türkiye. Gathered amount was transferred to the account of AFAD by the Organizing Committee of the rally.
It is almost several years that Azerbaijani communities abroad and diaspora organizations hold mass peaceful campaigns on the occasion of Khojaly genocide to raise awareness. The 1st Pan-European Karabakh rally was held by the Azerbaijani diaspora in Brussels in 2019, the 2nd Pan-European Karabakh rally was held in Berlin in front of the Brandenburg Gate in 2020, and the Pan-American Khojaly rally was held in front of the Capitol building in Washington DC in 2022.