Ölkəmizi Çində uğurla təmsil edən azərbaycanlı gənc
Prezident İlham Əliyev Pekində Çinin CGTN (China Global Television Network) telekanalına müsahibə verərkən verilişin aparıcısı dövlət başçısına Çinə yay düşərgəsinə gələn azərbaycanlı gənc haqqında danışıb. Həmin gəncin orada fəlsəfə doktoru dərəcəsinə yiyələnmək üçün təhsil aldığını və özünə yeni bir gələcək qurduğunu bildirib.
Haqqında danışılan həmin gənc – doktorant Tağı Məmmədov 2 ildən çoxdur ki, Çində yaşayır. Soydaşımız Pekin Texnologiya İnstitutunda magistr pilləsində təhsil alıb, hal-hazırda isə Çinkianq şəhərində Jiangsu (Çianqsu) Universitetinin doktorantıdır.
Soydaşımızın Çinə olan marağı 2019-cu ildə Yay məktəbinə gedişi ilə başlayıb və o, bundan sonra təhsilini həmin ölkədə davam etdirmək qərarına gəlib.
Tağı Məmmədov bildirib ki: ”Bir neçə ay öncə Çindəki qış iqtisadiyyatı mövzusunda CCGN TV-yə, ölkənin nüfuzlu jurnalistlərindən olan Liu Xinə müsahibə verdim. Mən Liu Xinlə Pekində bir dəfə də görüşdüm. O, mənə Azərbaycanla bağlı suallar verdi və mən də onları ətraflı cavablandırdım”.
Xatırladaq ki, ölkəmizi Çində yüksək səviyyədə təmsil edən Tağı Məmmədov 2024-cü ildə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə diasporun Qarabağa səfəri çərçivəsində Şuşada olub. Pekin Xarici Dillər Universitetinin Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyevin tələbələrindən olan Tanq Yuxuan da həmin səfərdə iştirak edib. Onlar sosial şəbəkə hesablarında Qarabağla bağlı paylaşımlar edib, səfərlə əlaqədar geniş məlumat veriblər.
Qeyd edək ki, Çində yaşayan soydaşlarımız, həmçinin bu ölkənin nüfuzlu ali məktəblərində təhsil alan tələbələr Azərbaycanla Çin arasındakı münasibətlərin inkişafına töhfələr verir, icmanın inkişafı istiqamətində uğurlu fəaliyyət göstərirlər və onların fəaliyyəti hər zaman dövlətimizin diqqət mərkəzindədir.
Tağı Məmmədov haqqında və onun Şuşaya səfəri barədə aşağıdakı linklərdən məlumat əldə etmək mümkündür:

Молодой азербайджанец, успешно представляющий нашу страну в Китае
Во время интервью Президента Ильхама Алиева китайскому телеканалу CGTN (China Global Television Network) в Пекине ведущая передачи рассказала главе государства о молодом азербайджанце, приехавшем в летний лагерь в Китае. Она сообщила, что молодой человек учится там для получения степени доктора философии и строит для себя новое будущее.
Упомянутый молодой человек – докторант Таги Мамедов уже более 2 лет живет в Китае. Наш соотечественник получил степень магистра в Пекинском технологическом институте и в настоящее время является докторантом Университета Цзянсу в городе Чжэньцзян.
Интерес нашего земляка к Китаю возник с посещением Летней школы в 2019 году, после чего он решил продолжить образование в этой стране.
Taги Мамедов сказал: ”Несколько месяцев назад я дал интервью CCGN TV – одной из известных журналистов страны Лю Синь на тему зимней экономики в Китае. Я еще раз встретился с Лю Синь в Пекине. Oна задала мне вопросы об Азербайджане, на которые я подробно ответил”.
Напомним, что Таги Мамедов, успешно представляющий нашу страну в Китае, в 2024 году побывал в Шуше в рамках организованной Государственным комитетом по работе с диаспорой поездки диаспоры в Карабах. В этой поездке приняла участие и Танг Юхуань – одна из студенток заведующего кафедрой азербайджанского языка Пекинского университета иностранных языков, доктора философии по филологии Агшина Алиева. Oни разместили в своих аккаунтах в социальных сетях публикации в связи с Карабахом и подробно рассказали о поездке.
Отметим, что проживающие в Китае наши соотечественники, а также студенты, обучающиеся в престижных учебных заведениях этой страны, вносят вклад в развитие отношений между Азербайджаном и Китаем, проводят успешную работу в области развития общины, их деятельность всегда находится в центре внимания нашего государства.