Kopenhagendə 28 May - Müstəqillik Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Danimarkanın paytaxtı Kopenhagendəki Skelgårdskirken kilsəsində “Danimarka Azərbaycan Gənclər Dostluğu Cəmiyyətinin”nin təşkilatçılığı ilə 28 May - Müstəqillik Günü və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 107-ci ildönümünə həsr olunan bayram tədbiri keçirilib.
Tədbirdə soydaşlarımızla yanaşı, Azərbaycana dost münasibət bəsləyən müxtəlif xalqların nümayəndələri və yerli sakinlər iştirak ediblər.
Bayram tədbiri pianoçu Aliyə Mahmudzadənin orqanda Azərbaycanın Respublikasının Dövlət Himninin ifa etməsi ilə başlayıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Danimarka-Azərbaycan Gənclər Dostluğu Assosasiyasının sədri Kərim Elxan Azərbaycanın müstəqillik tarixinə nəzər salıb. O, xaricdə yaşayan azərbaycanlılara göstərilən diqqət və qayğıya görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlığını bildirib.
Əslən pakistanlı olan və uzun illərdir Danimarkada yaşayan tanınmış ictimai-siyasi xadim Baçi Qüreyşi azərbaycanlıları Müstəqillik günü münasibətilə təbrik edib, ölkəmizlə bağlı xatirələrini bölüşüb. O həmçinin Qarabağdakı erməni vəhşiliklərindən, Azərbaycanda yaşayan dağ yəhudilərinin həyatından, Azərbaycan və Pakistan xalqları arasında illərlə mövcud olan qardaşlıq münasibətlərinin tarixi inkişafından bəhs edib.
Danimarkada yerləşən Beynəlxalq Sülh Federasiyasının sədri Karsten Nielsen də çıxış edərək Azərbaycan xalqına öz səmimi təbriklərini çatdırıb.
Bayram tədbirinin musiqili hissəsində Danimarkada fəaliyyət göstərən istedadlı musiqiçilər – Kəmalə Hüseynova, Mehtat Zamani və Aliyə Mahmudzadə milli ruhda ifa etdikləri musiqi nümunələri ilə iştirakçılara bayram ovqatı bəxş ediblər.
Tədbirin bədii hissəsində geniş proqramla çıxış edən, Respublika və Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı, ”Qran Pri” mükafatçısı, Avstriyanın Anton Brukner adına Konservatoriyasının tələbəsi, gənc azərbaycanlı pianoçu Ayan Məmmədlinin ifasında dahi bəstəkarlarımız Qara Qarayev, Cövdət Hacıyev, Vaqif Mustafazadənin, eləcə də Avropa klassiklərinin əsərləri böyük maraq və sürəkli alqışlarla qarşılanıb.

В Копенгагене состоялось мероприятие, посвященное 28 Maя - Дню независимости
Общество дружбы молодежи Дании и Азербайджана организовало в церкви Skelgårdskirken в столице Дании Копенгагене  праздничное мероприятие, посвященное 28 Maя - Дню независимости и 107-й годовщине создания Азербайджанской Демократической Республики.
В церемонии, наряду с нашими соотечественниками, приняли участие представители различных народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану, и местные жители.
Праздничное мероприятие началось с исполнения пианисткой Алией Махмудзаде на органе государственного гимна Азербайджанской Республики.
Выступая со вступительной речью, председатель Общества дружбы молодежи Дании и Азербайджана Керим Эльхан сделал экскурс в историю независимости Азербайджана. Oн выразил Азербайджанскому государству признательность за внимание и заботу о проживающих за рубежом азербайджанцах.
Пакистанец по происхождению, известный общественно-политический деятель Бачи Курейши, много лет живущий в Дании, поздравил азербайджанцев с Днем независимости, поделился воспоминаниями о нашей стране. Oн также говорил об армянском вандализме в Карабахе, жизни и быте горских евреев, проживающих в Азербайджане, историческом развитии многолетних братских отношений между народами Азербайджана и Пакистана.
Председатель расположенной в Дании Международной федерации мира Карстен Нильсен также передала азербайджанскому народу сердечные поздравления.
В художественной части праздничного мероприятия талантливые музыканты Кямаля Гусейнова, Мехтат Замани и Алия Махмудзаде, осуществляющие деятельность в Дании, музыкой, исполненной в национальном духе, подарили участникам праздничное настроение.
Произведения наших выдающихся композиторов Кара Караева, Джовдета Гаджиева, Вагифа Мустафазаде, а также европейских классиков в исполнении лауреата республиканских и международных конкурсов, обладателя ”Гран При”, студентки Австрийской консерватории имени Антона Брукнера, молодой азербайджанской пианистки Аян Мамедли, выступившей в художественной части церемонии с разнообразной программой, были встречены с большим интересом и продолжительными аплодисментами.