ABŞ-də “Mədəniyyətlərarası körpü: Azərbaycandan Amerikaya" adlı tədbir keçirilib
ABŞ-nin Viskonsin-Medison Universitetində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Tələbə Assosiasiyasının (AZSA) təşəbbüsü ilə “Mədəniyyətlərarası körpü: Azərbaycandan Amerikaya" adlı tədbir keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycanın zəngin mədəni irsini, adət-ənənələrini və milli dəyərlərini geniş auditoriyaya tanıtmaq və müxtəlif mədəniyyətlər arasında körpü yaratmaq olub. Universitetin professor-müəllim heyəti, Viskonsin və İllinoys ştatlarında yaşayan Azərbaycan icmasının üzvləri də daxil olmaqla, 100-dən çox adam bu tədbirdə bir araya gəlib. Qonaqlar Azərbaycan musiqisi, rəqsləri və sənət nümunələri ilə yaxından tanış olub, maarifləndirici videolar izləyiblər. Azərbaycan guşəsində milli geyimlər, sənət nümunələri, suvenirlər və ölkəmizin zəngin mədəniyyəti haqqında məlumatlar nümayiş etdirilib.
Əvvəldə Azərbaycan və ABŞ-nin Dövlət himnləri səsləndirilib.
Açılış nitqində AZSA-nın rəhbəri İbrahim Əhmədli Viskonsin ştatında ölkəmizin təbliğ olunmasının əhəmiyyətindən danışıb və tələbə birliyinin bu istiqamətdə gördüyü işləri diqqətə çatdırıb.
Daha sonra tədbirin aparıcısı, AZSA-nın nümayəndəsi Eltac Sadıqova çıxışında belə tədbirlərin Azərbaycan ruhunu dünyaya tanıtmaq baxımından önəmli olduğunu vurğulayıb və gələcəkdə də oxşar layihələrin həyata keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildirib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Zaur Salmanov çıxışında Azərbaycanın tolerant, multikultural bir ölkə olmasından, ABŞ-dəki Azərbaycan diaspor təşkilatlarının mədəniyyətlərarası körpülərin gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi layihələrdən, komitənin xaricdə yaşayan azərbaycanlıların təşkilatlanması və mədəniyyətimizin tanıdılması istiqamətində gördüyü işlərdən bəhs edib.
Azərbaycan Respublikasının ABŞ-dəki Səfirliyinin nümayəndəsi Toğrul Əliyev tədbirə onlayn qoşularaq bu cür tədbirlərin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb.
AZSA üzvlərinin Üzeyir Hacıbəyovun "Arşın mal alan" və “O olmasın, bu olsun” operettalarından səhnələri ingilis dilində təqdim etməsi qonaqların böyük alqış və marağı ilə qarşılanıb. Həmçinin, iştirakçılar üçün interaktiv oyunlar da təşkil olunub.
Qeyd edək ki, diaspor təşkilatlarının və fəallarının mütəmadi olaraq təşkil etdiyi və ya qatıldığı bu cür tədbirlər Azərbaycan mədəniyyətinin zənginliklərinin dünyada təbliği baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.

В США состоялось мероприятие под названием “Mост между культурами: из Азербайджана в Aмерику"
По инициативе Азербайджанской студенческой ассоциации (AZSA), осуществляющей деятельность в Висконсинском университете в Мэдисоне (США), состоялось мероприятие под названием “Mост между культурами: из Азербайджана в Aмерику".
Основная цель мероприятия заключалась в популяризации среди широкой аудитории богатого культурного наследия, обычаев и традиций, национальных ценностей Азербайджана и создании моста между различными культурами. В мероприятии приняли участие более 100 человек, включая профессорско-преподавательский состав университета и членов азербайджанской общины, проживающей в штатах Висконсин и Иллинойс. Гости обстоятельно ознакомились с азербайджанской музыкой, танцами и образцами ремесла, посмотрели просветительские видео. В уголке Азербайджана были представлены национальные костюмы, образцы ремесла, сувениры и информация о богатой культуре нашей страны.
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и США.
Во вступительной речи руководитель AZSA Ибрагим Ахмедли говорил о значении пропаганды нашей страны в штате Висконсин и рассказал о работе, проводимой студенческим объединением в этом направлении.
Выступившая затем ведущая мероприятия, представитель AZSA Эльтадж Садыгова подчеркнула значение таких мероприятий с точки зрения популяризации азербайджанского духа в мире, сообщила, что реализация подобных проектов планируется и в дальнейшем.
Сотрудник Государственного комитета по работе с диаспорой Заур Салманов отметил, что Азербайджан является толерантной, мультикультуральной страной, довел до внимания проекты, осуществляемые азербайджанскими диаспорскими организациями в США для укрепления мостов между культурами, проводимую комитетом работу, направленную на организационное становление азербайджанцев, проживающих за рубежом, и популяризацию нашей культуры.
Представитель посольства Азербайджанской Республики в США Тогрул Алиев, присоединившись к встрече в онлайн формате, коснулся вклада таких мероприятий в развитие двусторонних отношений.
Члены AZSA представили на английском языке сцены из оперетт Узеира Гаджибекова "Aршин мал алан" и “Не та, так эта”, что было встречено с большим интересом и аплодисментами гостей. Для участников также были организованы интерактивные игры.
Отметим, что подобные мероприятия, регулярно проводимые при организационной поддержке либо с участием диаспорских организаций или активистов диаспоры, чрезвычайно важны с точки зрения пропаганды богатства азербайджанской культуры.