Varşavadakı Katolik kilsəsində ilk dəfə “messa” saatında kütləvi ibadət zamanı Xocalı qurbanları anılıb
26 fevral, 2024.jpg)
Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü ilə əlaqədar Polşa Azərbaycanlıları Şurası və Varşava Azərbaycan Evi tərəfindən Varşava şəhərində yerləşən “Evangelist Lukas” katolik kilsəsində 250-dən çox yerli sakinin iştirak etdiyi anım tədbiri təşkil edilib. Xocalı faciəsinin qurbanları kilsədə katoliklərin “messa” saatı adlanan kütləvi ibadəti zamanı yad olunub.
Daha sonra kilsə keşişi Yan Popiel Xocalı faciəsi və soyqırımı qurbanları haqqında məlumat verib. O, Xocalı soyqırımının Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı törədilmiş ən böyük cinayətlərdən biri olduğunu deyib: “Son illər bu cür faciələrlə bağlı həqiqətin üzə çıxarılması istiqamətində mühüm irəliləyişlər əldə olunub. 16 ölkə və ABŞ-ın 22 ştatı Xocalı qətliamını pisləyib. Azərbaycanlılar və onlara dost münasibəti bəsləyən xalqlar bu faciəli gündə insan həyatının dəyərini uca tutmaq və silahlı münaqişələr zamanı mülki şəxslərin müdafiəsinin vacibliyini vurğulamaq üçün toplaşırlar. 1992-ci il fevralın 26-da, o qaranlıq və şaxtalı qış gecəsində həlak olanların xatirəsini ehtiramla yad edək”.
Polşa Azərbaycanlıları Şurasının sədri Fərid Cəfərli göstərilən dəstəyə görə kilsə keşişi Yan Popielə təşəkkür edib, söhbət insan həyatından gedən zaman etnik və dini ayrıseçkiliyin olmamasının vacibliyini vurğulayıb və Xocalı faciəsinin izlərinin unudulmadığını tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Yerli əhalinin soyqırımı haqqında dolğun məlumatlanması üçün kilsənin qarşısında Xocalı soyqırımınının dəhşətlərini əks etdirən şəkillərdən ibarət sərgi nümayiş etdirilib, Şuranın üzvləri tərəfindən şəhər sakinlərinə 100-dən çox kitabça paylanıb, Xocalı soyqırımı haqqında polyak və ingilis dillərində ətraflı məlumat verilib.

Во время мессы в католической церкви в Варшаве была почтена память жертв Ходжалы
Совет азербайджанцев Польши и Дом Азербайджана в Варшаве организовали мероприятие почтения памяти в связи с 32-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
Память жертв Ходжалинской трагедии была почтена во время литургической службы, именуемой католиками “мессой”, в церкви “Evangelist Lukas”, расположенной в городе Варшава.
Священник церкви Ян Попиэль проинформировал более 250 прихожан о Ходжалинской трагедии и жертвах геноцида. Oн сказал, что Xoджалинский геноцид является одним из самых страшных преступлений, совершенных армянскими вооруженными силами против гражданского населения Азербайджана: “В последние годы достигнуто существенное продвижение в деле установления правды о таких трагедиях. В этот трагический день азербайджанцы и народы, питающие к ним дружественное отношение, собираются для того, чтобы заявить о высокой оценке человеческой жизни и подчеркнуть важность защиты гражданских лиц в ходе вооруженных конфликтов. Давайте с почтением отдадим дань памяти погибшим в эту темную морозную ночь 26 февраля 1992 года”.
Председатель Совета азербайджанцев Польши Фарид Джафарли поблагодарил за оказанную поддержку, отметил важность отсутствия этнической и религиозной дискриминации, когда речь идет о человеческой жизни, и довел до внимания участников мероприятия, что последствия Ходжалинской трагедии не забыты.
Для обстоятельного информирования местного населения о геноциде перед церковью была организована фотовыставка, отражающая ужасы Ходжалинского геноцида, члены совета раздали жителям города более 100 брошюр, горожане, проявившие интерес, подробно проинформированы на польском и английском языках о Ходжалинском геноциде.