Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsində Qərbi azərbaycanlılarla görüş olub
“Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsində növbəti görüşün mövzusu Qərbi Azərbaycana həsr olunub.
Görüşdə Qərbi Azərbaycan İcmasının Aparatının rəhbəri Qalib Qasımov, İcmanın əməkdaşları Sənan Əhməd və Anar İrzaquliyev, tarix elmləri doktoru, AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə elmləri doktoru, dosent Əfşan Şəfiyeva iştirak edib. Görüş Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Esmira Xəlilovanın moderatorluğu ilə keçirilib.
Tədbirdə “Qərbi Azərbaycana yaxından baxış” adlı sənədli film nümayiş olunub, Qərbi Azərbaycanın tarixi-memarlıq abidələrini, coğrafiyasını, təbii gözəlliklərini əks etdirən fotolar, Qərbi Azərbaycanın tarixi, dəyişdirilmiş toponimləri haqqında təqdimat göstərilib.
Qərbi Azərbaycan İcmasının Aparatının rəhbəri Qalib Qasımov icmanın fəaliyyəti, Qayıdış Konsepsiyası barədə çıxış edib.
Çıxışçılar tarixi Azərbaycan torpağında, indiki Ermənistan ərazisində min illər boyu yaşayan soydaşlarımızın etnik mövcudluğuna son qoyulmasının və onların mədəni irsinin məhv edilməsinin ermənilərin dövlət siyasəti olduğunu bildiriblər. Qeyd olunub ki, 1988-ci ildəki sonuncu etnik təmizləmə nəticəsində azərbaycanlılar dədə-baba yurdlarından tamamilə çıxarılıblar.
Görüşdə xalqımızın Qərbi Azərbaycandakı zəngin tarixi-mədəni irsin öyrənilməsi, təbliği, indiki Ermənistan ərazisindən kütləvi şəkildə deportasiya olunmuş azərbaycanlıların və onların varislərinin hüquqlarının beynəlxalq müstəvidə bərpası, həmin insanların öz ata-baba yurdlarına qayıdışının təmini və birgəyaşayışa nail olunması məqsədilə Qərbi Azərbaycan İcmasının yaradıldığı qeyd edilib. İştirakçılar ölkə başçısının 2022-ci ilin dekabr ayında İcmanın inzibati binasında Qərbi Azərbaycandan olan bir qrup ziyalı ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayaraq, Qərbi azərbaycanlıların ən qısa müddətdə öz tarixi torpaqlarına qayıdacaqlarına əminliklərini ifadə ediblər.
Tədbirdə Qərbi Azərbaycanın tarixinin, mədəniyyətinin və həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında Azərbaycan diasporunun rolundan bəhs olunub. Gənclərin bu işdə fəal olmasının vacibliyi vurğulanıb, tövsiyələr səsləndirilib.
Diaspor gəncləri onları maraqlandıran suallar ünvanlayıb, yaşadıqları ölkələrdə Qərbi Azərbaycan mövzusunda öz üzərlərinə düşənləri edəcəklərini söyləyiblər.

В V Летнем лагере диаспорской молодежи состоялась встреча с западными азербайджанцами
Тема очередной встречи в V Летнем лагере диаспорсой молодежи “Молодежь во имя зеленого мира” была посвящена Западному Азербайджану.
Во встрече приняли участие руководитель Аппарата Общины Западного Азербайджана Галиб Гасымов, сотрудники общины Санан Ахмед и Анар Ирзагулиев, доктор исторических наук, ведущий научный сотрудник Института востоковедения НАНА, доктор философии по историческим наукам, доцент Афшан Шафиева. Мероприятие проведено под модераторством сотрудника Государственного комитета по работе с диаспорой Эсмиры Халиловой.
На встрече был продемонстрирован документальный фильм “Обстоятельный взгляд на Западный Азербайджан”, показаны фото, отражающие историко-архитектурные памятники, географию, природные красоты Западного Азербайджана, проведена презентация, связанная с его историей, измененными топонимами.
Руководитель Аппарата Общины Западного Азербайджана Галиб Гасымов выступил на тему о деятельности общины, ее Концепции возвращения.
Выступавшие отметили, что прекращение этнического существования наших соотечественников, тысячелетиями проживавших на исторической азербайджанской земле, территории нынешней Армении, и уничтожение их культурного наследия – государственная политика армян. Подчеркнуто, что в результате последней этнической чистки в 1988 году азербайджанцы были полностью изгнаны из родных очагов.
На мероприятии отмечено, что Община Западного Азербайджана создана в целях изучения, пропаганды богатого культурно-исторического наследия в Западном Азербайджане, восстановления в международной плоскости прав азербайджанцев, в массовом порядке депортированных с территории нынешней Армении, и их наследников, обеспечения возвращения этих людей к родным очагам и достижения сосуществования. С удовлетворением вспомнив состоявшуюся в декабре 2022 года в административном здании общины встречу главы государства с группой представителей интеллигенции из Западного Азербайджана, участники выразили уверенность в скорейшем возвращении западных азербайджанцев на свои исторические земли.
На мероприятии говорилось о роли азербайджанской диаспоры в доведении до международной общественности истории, культуры Азербайджана и азербайджанских реалий. Была подчеркнута важность проявления молодежью активности в этом деле, прозвучали рекомендации.
Диаспорская молодежь задала интересующие ее вопросы, отметила, что выполнит стоящие перед ней задачи на тему Западного Азербайджана в странах проживания.