Ukraynada Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş ağacəkmə aksiyası keçirilib
Ukraynanın Kiyev vilayətində yerləşən Taras Şevçenko adına parkda müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunan ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Ukrayna Azərbaycanlıları Radasının təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində baş tutan aksiyada ölkəmizin Ukranadakı səfirliyinin əməkdaşları, Azərbaycan Milli Məclisinin və Ukrayna Ali Radasının deputatları, yerli hakimiyyət orqanlarının nümayəndələri və diaspor fəalları iştirak ediblər.
Dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin hakimiyyəti illərində ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması, ətraf mühitin mühafizəsi üçün apardığı ekoloji siyasətə və təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə məsələlərinə göstərdiyi xüsusi diqqət və həssaslığı nəzərə çatdırmaq, Ukraynada ətraf mühitin qorunmasına, ekoloji tarazlığın bərpasına töhfə vermək məqsədilə həyata keçirilən aksiya zamanı parkın ərazisində Sakura ağacları əkilib.
Sonra Ukrayna Azərbaycanlıları Radasının Kiyevdəki ofisində diaspor təşkilatlarının, fəallarının mövcud vəziyyəti və onların Ukrayna cəmiyyətinə inteqrasiyası məsələləri müzakirə edilib. Toplantıda diaspor fəalları, Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinin əməkdaşları, Azərbaycan Milli Məclisinin və Ukrayna Ali Radasının deputatları iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Ukrayna Azərbaycanlıları Birləşmiş Diasporunun sədri Hikmət Cavadov diasporumuzun mövcud vəziyyəti və görüləcək işlər barədə məlumat verib. Hazırkı şəraitdə soydaşlarımızın Ukrayna xalqı ilə birgə çalışaraq humanitar aksiyalarda fəal iştirak etdiyi, Ukrayna dövlətinin diasporumuzun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyi vurğulanıb.
Tədbir Ukrayna Azərbaycanlıları Radasının icraçı direktoru Elşad İbrahimovun diasporumuzun hədəfləri barədə məruzəsi ilə davam edib.
Toplantıda Milli Məclisin üzvü, Azərbaycan-Ukrayna parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Rüfət Quliyev, millət vəkilləri Kamran Bayramov, Razi Nurullayev, Azərbaycanın Ukraynadakı müvəqqəti işlər vəkili Sabir Rzayev və Ali Radada Ukrayna-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Volodimir Kreydenko çıxış ediblər.
Əsasını ümummilli lider Heydər Əliyevin qoyduğu diaspor siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyinə, müasir dünyanın qlobal tələblərinə uyğun aparılan siyasi kursun son dövrlərdə diaspor hərəkatını, həmvətənlərimizin hüquq və azadlıqlarının müdafiəsini daha da gücləndirdiyinə, xaricdəki Azərbaycan icmaları arasında əlaqələri möhkəmləndirdiyinə, haqq səsimizin dünyaya çatdırıldığına diqqət cəlb olunub.
Ukraynadakı diasporumuzu dünyada ən güclə diasporlardan biri adlandıran millət vəkilləri qeyd ediblər ki, Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişafında xidmətlər göstərən soydaşlarımız Azərbaycan-Ukrayna əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, beynəlxalq aləmdə Azərbaycan həqiqətləri ilə bağlı dürüst informasiyanın yayılması baxımından mühüm işlər görür, Ukraynanın ictimai-siyasi həyatında fəal rol oynayırlar.
“Ukraynada yaşayan azərbaycanlılar cəmiyyətimizə uğurla inteqrasiya olunurlar. Buranı özlərinə ikinci vətəni sayırlar. Biz müharibə dönəmində də azərbaycanlıların, Azərbaycan diasporunun Ukraynaya sevgisinin şahidi oluruq”, - deyə Ukrayna-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Volodimir Kreydenko vurğulayıb.
Bir sıra təkliflərin səsləndirilməsi ilə yekunlaşan toplantıdan sonra Ramazan bayramı münasibətilə mərasim olub.

В Украине проведена акция по посадке деревьев, посвященная 100-летию Гейдара Алиева
В парке имени Тараса Шевченко, расположенном в Киевской области Украины, проведена акция по посадке деревьев, посвященная 100-летию со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева.
В акции, организованной Радой азербайджанцев Украины в рамках “Года Гейдара Алиева”, приняли участие сотрудники посольства нашей страны в Украине, депутаты Милли Меджлиса Азербайджана и Верховной Рады Украины, представители местных органов власти и активисты диаспоры.
В ходе акции, осуществленной с целью доведения до внимания того, насколько заботливо и чутко гениальная личность Гейдар Алиев относился к экологической политике, которую проводил в годы пребывания у власти для улучшения экологической обстановки, охраны окружающей среды, вопросам рационального использования природных ресурсов, а также внесения вклада в охрану окружающей среды и восстановление экологического баланса в Украине, на территории парка были посажены саженцы сакуры.
Затем в киевском офисе Рады азербайджанцев Украины состоялось обсуждение нынешнего положения диаспорских организаций, активистов и вопросов их интеграции в украинское общество. В заседании приняли участие активисты диаспоры, сотрудники посольства Азербайджана в Украине, депутаты Милли Меджлиса Азербайджана и Верховной Рады Украины.
Председатель Объединенной диаспоры азербайджанцев Украины Хикмет Джавадов рассказал о нынешнем положении нашей диаспоры и предстоящей работе. Было подчеркнуто, что в нынешних условиях наши соотечественники, взаимодействуя с украинским народом, активно участвуют в гуманитарных акциях, что Украинское государство высоко оценивает деятельность нашей диаспоры.
Мероприятие продолжалось докладом исполнительного директора Рады азербайджанцев Украины Эльшада Ибрагимова о целях и задачах диаспоры.
На заседании выступили член Милли Меджлиса, руководитель рабочей группы по азербайджано-украинским межпарламентским связям Руфат Гулиев, депутаты Кямран Байрамов, Рази Нуруллаев, временный поверенный в делах Азербайджана в Украине Сабир Рзаев и руководитель рабочей группы по украинско-азербайджанским межпарламентским связям в Верховной Раде Володимир Крейденко.
Было отмечено, что Президент Ильхам Алиев успешно продолжает диаспорскую политику, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, что политический курс, проводимый в соответствии с глобальными требованиями современного мира, еще более усилил в последнее время диаспорское движение, защиту прав и свобод наших соотечественников, упрочил связи между азербайджанскими общинами за рубежом, подчеркнуто, что наше правое дело доводится до всего мира.
Депутаты, назвав нашу диаспору в Украине одной из самых сильных в мире, констатировали, что наши соотечественники, которым принадлежат заслуги в развитии азербайджанской государственности, проводят важную работу с точки зрения укрепления азербайджано-украинских связей, распространения в мире достоверной информации об азербайджанских реалиях, играют активную роль в общественно-политической жизни Украины.
“Проживающие в Украине азербайджанцы успешно интегрировали в наше общество. Они считают ее второй родиной. B период войны мы вновь становимся свидетелями любви азербайджанцев, азербайджанской диаспоры к Украине”, - сказал руководитель рабочей группы по украинско-азербайджанским межпарламентским связям Володимир Крейденко.
После мероприятия, завершившегося внесением ряда предложений, состоялась церемония по случаю праздника Рамазан.