Nyu-Yorkdakı Türk Evində Xocalı soyqırımı qurbanlarının anım tədbiri keçirilib
Nyu-York şəhərində fəaliyyət göstərən Türk Evində Xocalı soyqırımının qurbanlarına həsr olunmuş “Remembrance of Khojaly: A Tribute through Music and Art” adlı anım tədbiri keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Amerika Azərbaycan Təşkilatları Alyansı və “Mənim yolum” (My Way) Uşaq və Gənclərin İnkişafı Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycan və ABŞ-nin Dövlət himnləri səsləndirilib, Xocalı soyqırımı şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə Azərbaycanın BMT yanında daimi nümayəndəsi Yaşar Əliyev, Türkiyənin Nyu-Yorkdakı Baş konsulu Reyhan Özgür, diplomatik korpusun təmsilçiləri, yəhudi və digər dost icmaların üzvləri, Nyu-York və ətraf ərazilərdə yaşayan həmvətənlərimiz iştirak ediblər.
Tədbirin aparıcısı, azərbaycanlı tələbə Leyla Aslanova erməni terrorçularının Azərbaycan xalqına qarşı xüsusi qəddarlıqla törətdiyi Xocalı soyqırımı haqqında geniş məlumat verib.
Azərbaycanın BMT yanında daimi nümayəndəsi, fövqəladə və səlahiyyətli səfir Yaşar Əliyev 26 fevralın xalqımızın tarixində ən kədərli günlərdən olduğunu qeyd edib.
Diasporla İş üzrə Komitəsinin şöbə müdiri Səlhət Abbasova Xocalının işğaldan azad edilməsindən sonra faciəni törədən cinayətkarların cəzalandırılacağına inamın artdığını, şəhərin bərpadan sonra yenidən azərbaycanlıların isti nəfəsi ilə canlanacağına ümid etdiyini bildirib.
Azərbaycanın ABŞ-dəki səfirliyinin mətbuat katibi Cəmilə Məmmədova Xocalı soyqırımının müasir dövrün ən ağır cinayətləri və soyqırımları ilə yanaşı durduğunu, ədalətin bərqərar olmasının xalqımız üçün çox mühüm olduğunu vurğulayıb.
Amerika Azərbaycan Təşkilatları Alyansının rəhbəri Minəvvər Vahabova həmvətənlərimizin faciə ilə bağlı davamlı məlumatlandırma apardığını, faciə qurbanlarının, xüsusilə uşaqlara qarşı tətbiq edilən vəhşiliklərin heç bir insanlığa sığmadığını bildirib.
Tədbirdə ELTV media qrupunun “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzi ilə birgə hazırladığı və Xocalı soyqırımına həsr edilmiş “History of Azerbaijan” qısametrajlı filmi nümayiş etdirilib.
Tədbirin bədii hissəsində ABŞ-də yaşayan soydaşımız, Drezden Simfonik Orkestrının solisti və Norveç Musiqiçilər Birliyinin üzvü, kamança ifaçısı Şəbnəm Hüseyn “Xocalı soyqrımı şəhidlərinin xatirəsinə ithaf” adlı konsert proqramı ilə çıxış edib. Sənətçi Azərbaycan və klassik bəstəkarların (Albinoninin "Adagio", Erik Satin "Ginossienne", Fikrət Əmirovun "Mən səni araram", Tofiq Quliyevin "Qəmgin mahnı", Asəf Zeynallının "Ölkəm" romansı, "Ay Laçın" xalq mahnısı, Fərhad Bədəlbəylinin “Ave Maria”) əsərlərini ifa edib.
Tədbir çərçivəsində ABŞ-də yaşayan azərbaycanlı incəsənət xadimləri-rəssam Çingiz Mahir Musayevin "Xocalı kompozisiyası" adlı dörd əsəri və heykəltəraş-rəssam, “Mənim yolum” (My way) Uşaq və Gənclərin İnkişafı Mərkəzinin müəllimi Emin Quliyevin Xocalı qurbanlarına həsr edilmiş heykəli nümayiş etdirilib.

В Турецком доме в Нью-Йорке проведено мероприятие почтения памяти жертв Ходжалинского геноцида
28 февраля, 2024В Турецком доме, функционирующем в городе Нью-Йорк, состоялось мероприятие почтения памяти под названием “Remembrance of Khojaly: A Tribute through Music and Art”, посвященное жертвам Ходжалинского геноцида.
На церемонии, проведенной организацией “Альянс Америка-Азербайджан” и Центром развития детей и молодежи “Mой путь” (My Way) при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, прозвучали государственные гимны Азербайджана и США, минутой молчания была почтена память шехидов Ходжалинского геноцида.
В мероприятии приняли участие постоянный представитель Азербайджана при ООН Яшар Алиев, генеральный консул Турции в Нью-Йорке Рейхан Озгур, представители дипломатического корпуса, члены еврейской и других дружественных общин, наши соотечественники, проживающие в Нью-Йорке и на прилегающих к нему территориях.
Ведущая церемонии, азербайджанская студентка Лейла Асланова подробно рассказала о Ходжалинском геноциде, с особой жестокостью учиненном армянскими террористами против азербайджанского народа.
Постоянный представитель Азербайджана при ООН, чрезвычайный и полномочный посол Яшар Алиев отметил, что 26 февраля является одним из самых скорбных дней в истории нашего народа.
Заведующая отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Салхат Аббасова подчеркнула, что после освобождения Ходжалы от оккупации укрепилась уверенность в том, что учинившие трагедию преступники будут наказаны, выразила надежду, что после восстановления город вновь оживет благодаря теплому дыханию азербайджанцев.
Пресс-секретарь посольства Азербайджана в США Джамиля Мамедова констатировала, что Ходжалинский геноцид стоит в одном ряду с самыми тяжкими преступлениями и геноцидами современного периода, что восстановление справедливости представляется очень важным для нашего народа.
Руководитель организации “Альянс Америка-Азербайджан” Минаввер Вахабова сказала, что наши соотечественники постоянно проводят информационную работу в связи с трагедией, что злодеяния, учиненные в отношении мирных ходжалинцев, в частности, детей, не сочетаются с человечностью.
На мероприятии был показан снятый медиа группой ELTV совместно с Азербайджанским центром искусства и культуры “Ветен” короткометражный фильм “History of Azerbaijan”, посвященный Ходжалинскому геноциду.
В художественной части церемонии наша соотечественница, живущая в США, солистка Дрезденского симфонического оркестра и член Союза норвежских музыкантов, исполнительница на кеманче Шебнем Гусейн выступила с концертной программой под названием “Посвящается памяти шехидов Ходжалинского геноцида”.
Музыкант исполнила произведения азербайджанских и классических композиторов ("Aдажиo" Aльбинони, "Гимнопедии" Эрика Сати, "Mен сени арарам" Фикрета Амирова, "Гямгин махны" Тофика Кулиева, романс "Моя страна" Асафа Зейналлы, народную песню "Aй Лачин", “Aве Maрия” Фархада Бадалбейли).
В рамках мероприятия были представлены произведения азербайджанских деятелей искусств, проживающих в США, - четыре работы под названием Ходжалинская композиция художника Чингиза Махира Мусаева и посвященная жертвам Ходжалы скульптура преподавателя Центра развития детей и молодежи “Mой путь” (My Way) Эмина Гулиева.