Türkiyənin İğdır və Qars şəhərlərində “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində 28 May - Müstəqillik Günü münasibətilə konsert proqramı təşkil olunub
25 may, 2025
Konsertlər 22-23 may tarixlərində Türkiyənin İğdır və Qars şəhərlərində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, İğdır valiliyinin, Azərbaycanın Qarsdakı Baş Konsulluğunun, Qars Bələdiyyəsinin, Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) və İğdır Azərbaycan Evinin birgə təşkilatlatçılığı ilə keçirilib.
Əvvəlcə Türkiyə Cümhuriyyətinin qurucusu Mustafa Kamal Atatürkün, ümummilli lider Heydər Əliyevin və iki qardaş ölkənin şəhidlərinin əziz xatirəsi ehtiramla yad edildikdən sonra dövlət himləri səsləndirilib.
Tədbirin rəsmi hissəsində çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, İğdır valisi Ercan Turan, Qars Bələdiyyəsinin sədri, professor Ötüken Senger, ölkəmizin Qars şəhərindəki Baş konsulu Zamin Əliyev konsert proqramlarının Şərqi Anadolu bölgəsində keçirilməsinin əhəmiyyətindən, Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin daha da dərinləşməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyə Respublikasının prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın birgə səylərindən söhbət açıblar. Natiqlər 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq başlanmış Vətən müharibəsində əldə olunan tarixi Zəfər və 2023-cü il sentyabrın 19–20-də həyata keçirilmiş uğurlu antiterror əməliyyatı nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinin tam bərpa edildiyini, işğala son qoyulduğunu qeyd ediblər. Ölkə başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən sentyabrın 20-nin Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Günü elan edilldiyini diqqətə çatdırıblar.
Konsert proqramında Azərbaycan Respublikasının incəsənət ustaları və İğdır valiliyinin rəqs kollektivi iştirak edib. Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Əlixan Səmədov balabanda sevilən xalq və  bəstəkar mahnılarını, özünün bəstələdiyi musiqiləri ifa edib. Tanınmış tarzən Rövşən Qurbanovun rəhbərlik etdiyi muğam qrupunun müşayiəti ilə tanınmış xanəndə, Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının solisti  Rəvanə Qurbanovanın ifasında Azərbaycan muğamının könül oxşayan nümunələri, xalq və bəstəkar mahnıları səslənib. Azərbaycan və Türkiyədə məşhur olan "Xudayar təsnifi" və "Çırpınırdı Qara dəniz" mahnısı alqışlarla qarşılanıb.
Konsert proqramında Bakı Milli Geyim Evinin direktoru, modelyer Könül Vəlibəylinin kolleksiyasından Azərbaycan milli geyimləri  nümayiş olunub. Proqramın aparıcısı, İstanbul Universitetinin doktorantı, TRT TÜRKÜ radiosunda yayımlanan "Azərbaycan Rüzgarı" proqramının müəllifi və aparıcısı Səidə Ömər Azərbaycan şairlərinin şeirlərini ifa edib. Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin "Azərbaycan-Türkiyə" şeiri tamaşaçılar tərəfindən rəğbətlə qarşılanıb.
Qeyd edək ki, konsert proqramları Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamının icrası məqsədilə hazırlanmış tədbirlər planına uyğun olaraq təşkil olunub.

В турецких городах Игдыр и Карс в рамках “Года Конституции и суверенитета” организована концертная программа по случаю 28 Maя – Дня независимости
Концерты были организованы 22-23 мая в турецких городах Игдыр и Карс Государственным комитетом по работе с диаспорой совместно с губернаторством Игдыра, генеральным консульством Азербайджана в Карсе, муниципалитетом Карса, Азербайджанским культурным центром при посольстве Азербайджана в Турции, Федерацией турецко-азербайджанских обществ (TADEF) и Домом Азербайджана в Игдыре.
После того, как с глубоким уважением была почтена светлая память основателя Турецкой Республики Мустафы Кемаля Ататюрка, общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов двух братских стран, прозвучали государственные гимны.
Выступая в официальной части мероприятия, первый заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Валех Гаджиев, губернатор Игдыра Эрджан Туран, председатель муниципалитета Карса, профессор Отюкен Сенгер, генеральный консул нашей страны в городе Карс Замин Алиев говорили о значении проведения концертных программ в регионе Восточная Анатолия, совместных усилиях Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана в деле дальнейшего углубления турецко-азербайджанских отношений. Выступавшие отметили, что благодаря исторической Победе, одержанной в Отечественной войне, начавшейся 27 сентября 2020 года в ответ на армянские провокации, и успешной антитеррористической операции, осуществленной 19–20 сентября 2023 года, были полностью восстановлены территориальная целостность и суверенитет нашей страны, положен конец оккупации. Они довели до внимания, что соответствующим Распоряжением главы государства 20 сентября в Азербайджанской Республике объявлено Днем государственного суверенитета.
В концертной программе приняли участие мастера искусств Азербайджанской Республики и танцевальный коллектив губернаторства Игдыра. Народный артист Азербайджанской Республики Алихан Самедов исполнил на балабане любимые народные и композиторские песни, написанную им музыку. В исполнении популярной ханенде, солистки Азербайджанской государственной филармонии Раваны Гурбановой в сопровождении мугамной группы под управлением известного тариста Ровшана Гурбанова прозвучали радующие сердце образцы азербайджанского мугама, народные и композиторские песни. Аплодисментами были встречены популярные в Азербайджане и Турции "Xудаяр теснифи" и песня "Чырпынырды Кара дениз".
В концертной программе были представлены азербайджанские национальные костюмы из коллекции директора Бакинского дома национальной одежды, модельера Кенуль Велибейли. Ведущая программы, докторант Стамбульского университета, автор и ведущая программы "Aзербайджан рюзгяры" на радио TRT TÜRKÜ Саида Омар прочитала стихи азербайджанских поэтов. Стихотворение народного поэта Бахтияра Вагабзаде "Aзербайджан-Tурция" было с одобрением встречено зрителями.
Отметим, что концертные программы организованы в соответствии с планом мероприятий, подготовленным с целью исполнения Распоряжения Президента Азербайджанской Республики об объявлении 2025 года в Азербайджанской Республике “Годом Конституции и суверенитета”.