Norveçdə Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinə həsr olunmuş musiqili videolayihə təqdim olunub
Norveçdə 28 May - Müstəqillik Günündə görkəmli bəstəkar, Şərqdə ilk operanın müəllifi Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə musiqili videolayihə hazırlanıb.
Norveçdə yaşayan azərbaycanlı musiqiçilər — pianoçu və bəstəkar Tural Rafael və pianoçu Aida Ramazanovanın hazırladığı videonun əsasını Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” musiqili komediyasından seçilmiş bir hissənin iki fortepiano üçün işlənmiş orijinal interpretasiyası təşkil edib. Fortepiano üçün aranjeman və nota işləmə Tural Rafaelə məxsusdur.
Videolayihənin ideya müəllifi Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Norveç üzrə koordinatoru Fariz Nadir Rzayevdir. Çəkilişlər onun təsis etdiyi və Norveçdə fəaliyyət göstərən “FNR Art” şirkətinin dəstəyi ilə baş tutub. Layihənin vizual tərtibatı üçün isə Almaniyadan peşəkar azərbaycanlı operator Orxan Bari dəvət olunub.
Videonun Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Günü – 28 May tarixində təqdim edilməsinin təsadüfi olmadığını, bəstəkarın əsərlərinin, xüsusilə “Arşın mal alan”ın Azərbaycanın zəngin musiqi irsinin təbliğində mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Fariz Nadir Rzayev layihədən danışarkən bildirib ki, bu layihə dahi bəstəkarın irsinə ehtiram əlaməti olmaqla yanaşı, Azərbaycanın zəngin musiqi mədəniyyətinin Avropada tanıdılmasına xidmət edir.
Qeyd edək ki, Tural Rafael “Kongsberg Jazzfestival”, “Musikkfest Oslo” kimi nüfuzlu festivalların iştirakçısı olub. O, Fransa, Almaniya, İtaliya, İsveçrə kimi ölkələrdə Azərbaycan musiqisini uğurla təmsil edib. Aida Ramazanova isə Qriq Akademiyasının məzunu, beynəlxalq müsabiqələr laureatı kimi klassik musiqi layihələrində fəal iştirak edir.
Bu layihə Azərbaycan musiqisinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması və mədəni irsinin qorunması baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.

В Норвегии представлен музыкальный видеопроект, посвященный 140-летию Узеира Гаджибейли
28 маяв День независимости в Норвегии был представлен музыкальный видеопроект по случаю 140-летия со дня рождения выдающегося композитора, автора первой оперы на Востоке Узеира Гаджибейли.
Основу видео, подготовленного живущими в Норвегии азербайджанскими музыкантами – пианистом и композитором Туралом Рафаэлем и пианисткой Аидой Рамазановой, составила оригинальная интерпретация отрывка из музыкальной комедии Узеира Гаджибейли “Aршин мал алан” в обработке для двух фортепиано. Аранжировка и нотная обработка для фортепиано принадлежат Туралу Рафаэлю.
Автор идеи видеопроекта – координатор Координационного совета скандинавских азербайджанцев по Норвегии Фариз Надир Рзаев. Съемки состоялись при поддержке учрежденной им компании “FNR Art”, функционирующей в Норвегии. А для визуального оформления проекта из Германии был приглашен профессиональный азербайджанский оператор Орхан Бари.
Отмечено, что презентация видео 28 мая – в День независимости Азербайджанской Республики была неслучайной, что произведения композитора, в частности, “Aршин мал алан, сыграли важную роль в пропаганде богатого музыкального наследия Азербайджана. Фариз Надир Рзаев, говоря о проекте, подчеркнул, что он не только является знаком уважения к наследию гениального композитора, но и служит популяризации в Европе богатой музыкальной культуры Азербайджана.
Отметим, что Турал Рафаэль – участник таких престижных фестивалей, как “Kongsberg Jazzfestival”, “Musikkfest Oslo”. Oн успешно представлял азербайджанскую музыку в таких странах, как Франция, Германия, Италия, Швейцария. A Аида Рамазанова, как выпускница Академии имени Грига, лауреат международных конкурсов, активно участвует в проектах классической музыки.
Данный проект представляет большое значение с точки зрения популяризации азербайджанской музыки на международном уровне и сохранения культурного наследия.