Sloveniya mətbuatında Azərbaycan diasporunun tədbiri işıqlandırılıb
Sloveniyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan Türk Mədəniyyəti Assosiasiyası Lyublyana şəhərində keçirilən “Yay məktəbi” layihəsi çərçivəsində uşaqlar üçün xüsusi gün təşkil edib. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə keçirilən tədbir Sloveniya ictimaiyyətində və mətbuatında böyük maraq doğurub.
Yerli mətbuatda uşaqlar üçün xüsusi proqram hazırlandığı, musiqili animatorun iştirakı ilə müxtəlif oyunların təşkil edildiyi, həmçinin iştirakçılara hədiyyələr və Azərbaycan haqqında məlumat vərəqələrinin verildiyi yazılıb. Dram, rəqs və musiqi qruplarının formalaşdırıldığı, uşaqlara idman, əl işləri və digər tematik fəaliyyət sahələri üzrə seçim imkanı yaradıldığı bildirilib. Eyni zamanda, uşaqların komandalar üzrə müxtəlif oyunlara qatıldığı, ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirdiyi vurğulanıb. Təqdim olunan sehrbaz şousunun böyük maraqla qarşılandığı və bu tədbirin yerli media orqanlarında geniş şəkildə işıqlandırıldığı diqqətə çatdırılıb.
Layihənin mədəniyyətlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və uşaqların sosial bacarıqlarının gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyəti ifadə olunub.

В словенской печати освещено мероприятие азербайджанской диаспоры
Функционирующая в Словении Ассоциация тюркской культуры Азербайджана организовала для детей специальный день в рамках осуществляемого в Любляне проекта “Летняя школа”. Мероприятие, проведенное при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, вызвало большой интерес словенской общественности и печати.
Местная пресса написала, что для детей подготовлена специальная программа, организованы различные игры с участием музыкального аниматора, кроме того, участникам вручены подарки и розданы информационные листы об Азербайджане. Отмечается, что сформированы драматическая, музыкальная и танцевальная группы, детям предоставлена возможность выбора по таким направлениям, как спорт, ручные работы и другие сферы тематической деятельности. Кроме того, подчеркивается, что ребята участвовали в различных командных играх, развивали навыки общения. Доводится до внимания, что показанное шоу фокусов было встречено с большим интересом, а все мероприятие широко освещалось в местных органах печати.
Отмечается значение проекта с точки зрения укрепления межкультурных связей и усиления социальных навыков детей.