İsveçdə Azərbaycan musiqisi
İsveç Krallığının paytaxtı Stokholmdakı Müqəddəs Mixail kilsəsində (Mikaelikyrkan) Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və “Qobustan” Azərbaycan Ziyalıları Cəmiyyəti təşkilatçılığı ilə Azərbaycan musiqilərindən ibarət konsert keçirilib.
Konsertə 100-ə yaxın diaspor nümayəndəsi və İsveçin müxtəlif şəhərlərindən xarici qonaqlar qatılıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən “Qobustan” Azərbaycan Ziyalıları Cəmiyyətinin sədri Səadət Kərimi Qobustanın tarixi haqqında danışıb. Norveç alimi, səyyahı Tur Heyerdalın diqqətini çəkən qədim petroqliflər haqqında ətraflı məlumat verib. O, çıxışında Azərbaycan klassik musiqisinin görkəmli nümayəndələrindən bəhs edib, Üzeyir Hacıbəyli, Fikrət Əmirov, Qara Qarayev, Asəf Zeynallı və Tofiq Quliyevin bəstəkarlıq irsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Türkiyəli opera müğənnisi Burcu Kuru Azərbaycan klassik musiqisinin seçilən nümunələrini ifa edib. Tamaşaçılar Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” operettasından “Qızlar xoru”, Fikrət Əmirovun “Sevil“ operasından “Sevilin ariyası”, eləcə də Asəf Zeynallının “Ölkəm” romansını böyük maraq və heyranlıqla qarşılayıblar. Tofiq Quliyevin “Sənə də qalmaz” mahnısı isə tədbir iştirakçılarının xahişi ilə təkrar səsləndirilib.
Höteborqdan gələn tarzən Hüseyn Nəsirli isə Səid Rüstəmovun “Oxu tar” və Vasif Adıgözəlovun “Qərənfil” kompozisiyalarını ifa edib. Onu fortepianoda Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının və Frankfurt-Mayn Ali Musiqi və Teatr Məktəbinin (HfMDK) məzunu, İsveçdə yaşayan Aynur Məlikova müşayiət edib.

В Швеции состоялся концерт азербайджанской музыки
Общество азербайджанской интеллигенции “Гобустан” при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой организовало в церкви Святого Михаила (Mikaelikyrkan) в столице Королевства Швеция Стокгольме концерт азербайджанской музыки.
На концерте присутствовали около 100 представителей диаспоры и иностранных гостей из различных городов Швеции.
Председатель общества Саадат Керими говорила во вступительной речи об истории Гобустана. Она подробно рассказала о древних петроглифах, привлекших внимание норвежского ученого и путешественника Тура Хейердала, коснулась творчества выдающихся представителей азербайджанской классической музыки, отметила значение композиторского наследия Узеира Гаджибели, Фикрета Амирова, Кара Караева, Асафа Зейналлы и Тофика Кулиева.
В исполнении турецкой оперной певицы Бурджу Куру прозвучали лучшие образцы азербайджанской классической музыки. Зрители с большим интересом и восхищением встретили «Хор девушек» из оперетты «Аршин мал алан» Узеира Гаджибейли, «Арию Севиль» из оперы «Севиль» Фикрета Амирова, а также романс «Ölkəm» («Моя страна») Асафа Зейналлы. А песня «Sənə də qalmaz» («Не гордись») Тофика Кулиева по просьбе участников мероприятия была исполнена дважды.
Приехавший из Гётеборга тарист Гусейн Насирли исполнил композиции «Oxu tar» («Пой, тар») Саида Рустамова и «Qərənfil» («Гвоздика») Васифа Адыгезалова. Ему аккомпанировала на фортепиано выпускница Бакинской музыкальной академии имени Узеира Гаджибейли и Франкфуртского университета музыки и исполнительских искусств (HfMDK) Айнур Меликова, живущая в Швеции.