İsveçdə Azərbaycan musiqisi
İsveç Krallığının paytaxtı Stokholmdakı Müqəddəs Mixail kilsəsində (Mikaelikyrkan) Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və “Qobustan” Azərbaycan Ziyalıları Cəmiyyəti təşkilatçılığı ilə Azərbaycan musiqilərindən ibarət konsert keçirilib.
Konsertə 100-ə yaxın diaspor nümayəndəsi və İsveçin müxtəlif şəhərlərindən xarici qonaqlar qatılıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən “Qobustan” Azərbaycan Ziyalıları Cəmiyyətinin sədri Səadət Kərimi Qobustanın tarixi haqqında danışıb. Norveç alimi, səyyahı Tur Heyerdalın diqqətini çəkən qədim petroqliflər haqqında ətraflı məlumat verib. O, çıxışında Azərbaycan klassik musiqisinin görkəmli nümayəndələrindən bəhs edib, Üzeyir Hacıbəyli, Fikrət Əmirov, Qara Qarayev, Asəf Zeynallı və Tofiq Quliyevin bəstəkarlıq irsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Türkiyəli opera müğənnisi Burcu Kuru Azərbaycan klassik musiqisinin seçilən nümunələrini ifa edib. Tamaşaçılar Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” operettasından “Qızlar xoru”, Fikrət Əmirovun “Sevil“ operasından “Sevilin ariyası”, eləcə də Asəf Zeynallının “Ölkəm” romansını böyük maraq və heyranlıqla qarşılayıblar. Tofiq Quliyevin “Sənə də qalmaz” mahnısı isə tədbir iştirakçılarının xahişi ilə təkrar səsləndirilib.
Höteborqdan gələn tarzən Hüseyn Nəsirli isə Səid Rüstəmovun “Oxu tar” və Vasif Adıgözəlovun “Qərənfil” kompozisiyalarını ifa edib. Onu fortepianoda Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının və Frankfurt-Mayn Ali Musiqi və Teatr Məktəbinin (HfMDK) məzunu, İsveçdə yaşayan Aynur Məlikova müşayiət edib.

The concert, featuring Azerbaijani music, took place with the support of the State Committee on Work with Diaspora and was organized by the “Gobustan” Azerbaijan Intellectual's in the church of St. Michael (Mikaelikyrkan) in Stockholm, the capital of Sweden.
Concert was attended by about 100 diaspora representatives and foreign guests from various cities of Sweden.
In her speech, Saadat Karimi the chairperson of the “Gobustan” Azerbaijan Intellectual's, provided extensive information about the history of Gobustan, and informed in detail about the ancient petroglyphs that captured the attention of Thor Heyerdahl, the Norwegian scientist, and traveler. Saadat Karimi also spoke about well-known Azerbaijani musicians, emphasizing the significance of the musical heritage left by composers Uzeyir Hajibeyov, Fikrat Amirov, Gara Garayev, Asaf Zeynalli, and Tofig Guliyev.
Burju Kuru, Turkish opera singer, performed Azerbaijani classical music. The audience warmly received the “Gizlar xoru”, from Uzeyir Hajibeyli's operetta “Arshin mal alan’, “Sevil's aria” from Fikret Amirov's opera “Sevil”, as well as Asaf Zeynalli's romance “Ölkəm” with great interest and admiration. Tofig Guliyev's song “Sana da galmaz” was performed again at the request of the event participants.
The tar player Huseyn Nasirli, who came from Gothenburg, performed Said Rustamov's “Oxu tar” and Vasif Adigezelov's “Garanfil” compositions. He was accompanied on the piano by Aynur Malikova, a graduate of the Baku Music Academy named after Uzeyir Hajibeyli and the Frankfurt-Main University of Music and Performing Arts, who currently resides in Sweden.