Oksford Universitetində Azərbaycan mədəniyyəti təbliğ olunub
Böyük Britaniyanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından olan Oksford Universitetində “European-Eurasia Cultural Night” (“Avropa-Avrasiya Mədəniyyət Gecəsi”) adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində universitetdə İctimai Siyasət ixtisası üzrə magistr təhsili alan Şəbnəm Tağıyevanın təşəbbüsü və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Azərbaycan stendi qurulub.
Stenddə ölkəmizin qədim və zəngin mədəniyyəti, milli musiqisi, rəngarəng folkloru və dadlı mətbəx nümunələri təqdim edilib. Milli təamlarımız və musiqilərimiz qonaqlarda böyük maraq doğurub. Bundan əlavə, interaktiv sual-cavablar təşkil olunub, iştirakçılar Azərbaycan haqqında biliklərini sınamaq fürsəti qazanıblar. Qaliblərə ölkəmizi əks etdirən simvolik hədiyyələr verilib.
Tədbir azərbaycanlı tələbələrə mədəni irsimizi geniş auditoriyaya tanıtmaq və ölkəmizi təmsil etmək imkanı yaradıb.

В Оксфордском университете пропагандировалась азербайджанская культура
B одном из престижных высших учебных заведений Великобритании – Оксфордском университете состоялось мероприятие под названием “European-Eurasia Cultural Night” (“Евро-Азиатский вечер культуры”). На мероприятии по инициативе Шебнем Тагиевой, получающей магистерское образование в университете по специальности “Общественная политика” в рамках “Программы обучения молодежи в престижных высших учебных заведениях зарубежных стран на 2022–2028 годы”, и при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой был установлен стенд Азербайджана.
На стенде были представлены древняя и богатая культура, национальная музыка, разнообразный фольклор и замечательные образцы кухни нашей страны. Национальные блюда и наша музыка вызвали большой интерес у гостей. Кроме того, были организованы интерактивные вопросы и ответы, участники получили возможность проверить свои знания об Азербайджане. Победителям были вручены символические подарки, олицетворяющие нашу страну.
Мероприятие позволило азербайджанским студентам популяризировать культурное наследие среди широкой аудитории и представлять наше государство.