Malayziyada Azərbaycanın diaspor siyasəti və uğurları haqqında məlumat verilib
12 oktyabr, 2024Malayziyada səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov bu ölkənin milli birlik nazirinin müavini xanım senator Sarasvati Kandasami (Saraswathy Kandasami) ilə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan nazir müavini bu səfəri iki ölkə arasında münasibətlərin artan xətt üzrə inkişafının göstəricisi kimi qiymətləndirib, Malayziya Birlik Nazirliyinin tarixi və fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verib.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən Komitə sədri əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, Komitənin fəaliyyəti, xaricdə yaşayan soydaşlarımızın milli kimliklərini unutmaması üçün həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Malayziya Tərcümə və Kitab İnstitutunda (Malaysian Institute of Translation & Books) keçirilən görüşdə qurumun rəhbəri Nur Amin Əhməd (Noor Amin Ahmad) Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycanın Malayziyadakı səfirliyi ilə sıx əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu bildirib, bu günlərdə çapdan çıxan və Azərbaycan ədiblərinin əsərlərindən ibarət olan “Ürəkdə yazı” adlı kitabı üçtərəfli əməkdaşlığın səmərəli nəticəsi adlandırıb.
Komitənin fəaliyyət istiqamətlərindən birinin də Azərbaycana dost xalqlarla münasibətlərin inkişafı olduğunu deyən sədr il ərzində müxtəlif dillərdə kitabların çapını dəstəklədiklərini söyləyib.
Bundan başqa, Türkiyənin Malayziyadakı səfiri Əmir Salim Yüksəl və Yunus Əmrə İnstitutunun Malayziyadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Dr. Ömər Altunla da görüşlər keçirilib.
Səfər çərçivəsində Komitə sədri Malayziyanın Dövlət Teleradiosuna və Cənub-Şərqi Asiya regionunun nüfuzlu “Awani Global” televiziyasına müsahibə verib, Azərbaycan-Malayziya münasibətlərinin hazırkı səviyyəsi və inkişaf perspektivləri, COP29, Avropanın enerji təhlükəsizliyində Azərbaycanın rolu, Qarabağ münaqişəsi, rəsmi Bakının Cənubi Qafqazda sülh və təhlükəsizlik naminə planlarından bəhs edib.
Daha bir görüş Malaya Universitetinin və Putra Malaya Universitetinin (UPM) professor və müəllim heyəti ilə olub, Azərbaycan haqqında təqdimatlar edilib. Qarabağ münaqişəsi, Azərbaycan torpaqlarının 30 illik işğaldan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə cəmi 44 gün ərzində azad olunması, rəsmi Bakının sülh gündəliyi professor və müəllim heyətinin diqqətini çəkib. Malaya Universitetinin professoru Roy Antoni Rocers Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş torpaqlarına səfər etdiyini, ermənilər tərəfindən dağıdılmış məscidləri və tarixi-mədəni abidələri öz gözləri ilə gördüyünü bildirib.
Növbəti görüşlər Selanqor Xalq Kitabxanası Korporasiyasında və Malayziya Milli Kitabxanasında baş tutub. Xalqları yaxınlaşdırmağın ən sınanmış yolunun mədəniyyət olduğu, Azərbaycan-Malayziya münasibətlərinin inkişaf etdirilməsində kitab mübadiləsinin və kitabxanalararası əməkdaşlığın da öz payı olduğu vurğulanıb, bu səbəbdən Komitənin hər il müxtəlif dillərdə onlarla kitabın çapına dəstək olduğu qeyd edilib.
Görüşlərin sonunda universitetlərə və kitabxanalara Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə çap olunmuş Azərbaycan haqqında kitablar hədiyyə olunub.

В Mалайзии говорилось о диаспорской политике и успехах Азербайджана
Председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой (ГКРД) Фуад Мурадов, находящийся с визитом в Малайзии, встретился с заместителем министра национального единства этой страны сенатором Сарасвати Кандасами (Saraswathy Kandasami).
Заместитель министра, тепло поприветствовав гостя, расценила нынешний визит как показатель развития отношений между двумя странами по восходящей, рассказала об истории и направлениях деятельности Министерства национального единства Малайзии.
Председатель комитета, поблагодарив за радушный прием, подробно остановился на успешно продолжаемой сегодня Президентом Ильхамом Алиевым диаспорской политике Азербайджанского государства, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, деятельности ГКРД, проектах, осуществляемых для того, чтобы наши соотечественники, проживающие за рубежом, не забывали своей национальной идентичности.
На встрече, состоявшейся в Институте перевода и книги Малайзии (Malaysian Institute of Translation & Books), руководитель структуры Нур Амин Ахмад (Noor Amin Ahmad) выразил удовлетворение тесным сотрудничеством с ГКРД и посольством Азербайджана в Малайзии, назвал изданную на днях книгу “Письмо души”, состоящую из произведений азербайджанских писателей, эффективным результатом трехстороннего сотрудничества.
Председатель, отметив, что одно из направлений деятельности комитета заключается в развитии отношений с дружественными Азербайджану народами, констатировал, что в течение года оказывалась поддержка изданию книг на различных языках.
Кроме того, состоялись встречи с послом Турции в Малайзии Эмиром Салимом Юкселем и руководителем представительства Института Юнуса Эмре в Малайзии д-ром Омаром Алтуном.
В рамках визита председатель комитета дал интервью Государственной корпорации “Радио и телевидение Малайзии” и влиятельному телеканалу региона Юго-Восточной Азии “Awani Global”, коснулся нынешнего уровня и перспектив развития азербайджано-малазийских отношений, COP29, роли Азербайджана в энергетической безопасности Европы, карабахского конфликта, планах официального Баку во имя мира и безопасности на Южном Кавказе.
Еще одна встреча была проведена с профессорско-преподавательским составом Университета Малайя и Университета Путра-Малайзия (UPM), сделаны презентации, связанные с Азербайджаном. Внимание профессорско-преподавательского состава привлекли карабахский конфликт, освобождение всего лишь за 44 дня под руководством Президента Ильхама Алиева азербайджанских земель от 30-летней оккупации и мирная повестка дня официального Баку. Профессор Университета Малайя Рой Энтони Роджерс сообщил, что побывал на освобожденных от оккупации азербайджанских землях и собственными глазами видел разрушенные армянами мечети и историко-культурные памятники.
Очередные встречи состоялись в Корпорации “Селангорская народная библиотека” и Национальной библиотеке Малайзии. Было отмечено, что лучший путь сближения народов – это культура, подчеркнуто, что обмен книгами и сотрудничество между библиотеками также вносят свой вклад в развитие азербайджано-малазийских отношений, поэтому ГКРД ежегодно оказывает поддержку изданию десяток книг на различных языках.
По окончании встреч университетам и библиотекам были подарены книги об Азербайджане, изданные при поддержке ГКРД.