4 mart, 2026Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar ABŞ-nin Kolumbiya Universitetində ”Xocalı xatirəsini ehtiramla yad edərək insanlıq naminə sülhün təşviqi” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Azərbaycan-Amerika Gənclər Federasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Əvvəlcə Azərbaycan və ABŞ-nin Dövlət himnləri səsləndirilib, Xocalı soyqırımının qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Azərbaycanın BMT yanında daimi nümayəndəsi, səfir Tofiq Musayev çıxışında Xocalı soyqırımı ilə bağlı tarixi faktlara diqqət çəkərək, beynəlxalq ictimaiyyətin bu faciəyə hüquqi-siyasi qiymət verməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Nyu Yorkda fəaliyyət göstərən Milli Musiqi və Qlobal Mədəniyyət Cəmiyyətinin rəhbəri, Amerika-Azərbaycan Təşkilatları Alyansının rəhbəri Nərgiz Əlyarova xocalılara qarşı törədilən amansız cinayətlərdən bəhs edib. Faciənin soydaşlarımızın yaddaşında silinməz iz qoyduğunu bildirib.
BMT-nin keçmiş sözçüsü və “Al-Quds Al-Arabi” qəzetinin BMT bürosunun rəhbəri Abdelhamid Siyam Xocalı həqiqətlərindən, sülh və humanizm dəyərlərinin təşviqinin əhəmiyyətindən danışıb.
Anım tədbirində Nyu Yorkda fəaliyyət göstərən “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzinin şagirdlərinin Xocalı hadisələrinə həsr etdikləri rəsmləri sərgilənib. Mərkəzin mədəniyyət üzrə direktoru, azərbaycanlı rəssam-heykəltəraş Emin Quliyevin hazırladığı "Xocalı harayı" və Nyu Yorkda yaşayan azərbaycanlı rəssam Çingiz Mahir Musayevin "Xocalı" kompozisiyaları soyqırımının tanıdılmasına xidmət edib.
Tədbirdə, həmçinin Xocalı qurbanlarının xatirəsinin yaşadılmasının, tarixi həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasının və humanizm prinsipləri əsasında sülhün təşviqinin vacibliyi səsləndirilib.

В Колумбийском университете почтили память жертв Ходжалинского геноцида
В связи с 34-й годовщиной Ходжалинского геноцида в Колумбийском университете США состоялось мероприятие под названием “Поощрение мира во имя человечности, отдавая дань памяти Ходжалы”.
Церемония была организована совместно с Азербайджано-американской молодежной федерацией при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и США, минутой молчания почтена светлая память жертв Ходжалинского геноцида.
Постоянный представитель Азербайджана при ООН, посол Тофиг Мусаев, уделив внимание историческим фактам, связанным с Ходжалинским геноцидом, подчеркнул важность дачи международной общественностью политико-правовой оценки этой трагедии.
Руководитель действующего в Нью-Йорке Общества национальной музыки и глобальной культуры, глава Альянса американо-азербайджанских организаций Наргиз Альярова рассказала о страшных преступлениях, совершенных против ходжалинцев. Она отметил, что трагедия оставила неизгладимый след в памяти наших соотечественников.
Бывший пресс-секретарь ООН и руководитель Бюро ООН газеты “Аль-Кудс аль-Араби" Абдельхамид Сиам рассказал о ходжалинских реалиях, значении поощрения ценностей мира и гуманизма.
На церемонии почтения памяти были представлены рисунки учащихся действующего в Нью-Йорке Центра развития детско-юношеского творчества “My Way”, посвященные ходжалинским событиям. Композиции директора центра по культуре, азербайджанского художника-скульптора Эмина Гулиева "Зов Ходжалы" и живущего в Нью-Йорке азербайджанского художника Чингиза Махира Мусаева "Ходжалы" послужили доведению до мировой общественности правды о геноциде.
На мероприятии также говорилось о важности сохранения памяти о жертвах Ходжалы, доведения до международной общественности исторических реалий и поощрения мира на основе принципов гуманизма.